10 otázok pre... Zuzanu Šimekovú
eFocus
JUDr. Zuzana Šimeková PhD, LL.M. je senior advokátka v Allen & Overy v Bratislave. Vedie oddelenie súťažného a farmaceutického práva v bratislavskej kancelárii. Počas svojho pôsobenia v Allen & Overy absolvovala dvojročnú stáž v londýnskej kancelárii a trojmesačnú stáž v parížskej kancelárii Allen & Overy. Štúdium práva absolvovala na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, v roku 2005 získala titul LL.M. na College of Europe v Belgicku, kde sa špecializovala na európske súťažné právo. Minulý rok získala titul PhD (Súťažné a farmaceutické právo) na Karlovej Univerzite v Prahe. Zuzana je pravidelným rečníkom na lokálnych a medzinárodných konferenciách a publikovala niekoľko článkov na témy súťažného a farmaceutického práva.
Iná krajina pre výkon advokácie, výkon povolania?
Ako právnička som pôsobila v Anglicku, Francúzsku, intenzívne spolupracujem s kolegami zo strednej Európy. Štúdiá práva som absolvovala v Anglicku, Belgicku, Prahe a Bratislave. Som veľkým zástancom získavania skúseností v zahraničí a stále z nich ťažím v poradenstve klientom na Slovensku. Som presvedčená, že otvorenosť novým skúsenostiam, prístupom, inému spôsobu uvažovania a vysporiadavania sa s právnymi otázkami aj otázkami komunikácie vás ako právnika neskutočne posunie a dodá vášmu vnímaniu úplne iný rozmer. Samozrejme, otázka pôsobenia v zahraničí nikdy nepredstavuje ľahšiu cestu, ale ak ju vnímate so správnou dávkou pokory, ochoty deliť sa a spoznávať, je to nenahraditeľná skúsenosť, tak ľudsky ako aj profesionálne. V mojej praxi stále ťažím zo svojich zahraničných skúsenosti a verím, že s určitou znalosťou lokálneho prostredia ide o kombináciu, ktorú oceňujú aj naši klienti.
Keby ste neboli právnikom, čím by ste boli?
Veľmi som uvažovala o medicíne, lákala ma predstava kombinácie vedy a výskumu a pomáhania iným, ale keďže sa momentálne venujem farmaceutickému právu, cítim, že toto som vyriešila :). Na základnej škole som chcela študovať jazyky a vždy som mala vzťah k umeniu, tak ak nie právničkou či lekárkou, možno by som prekladala knihy alebo tlmočila pre medzinárodné organizácie :).
Nevýhody Vášho povolania.
Priznám sa, nemám rada, keď ľudia v súvislosti s našim povolaním hovoria o strese ako nevýhode a ešte to doplním, o perfekcionizme, príp. workoholisme ako negatívnej charakterovej črte. Teraz je to trošku móda, všade je stres, každý je workoholik alebo perfekcionista príp. oboje. Každé povolanie má svoje pre a proti a ide o to, či vás to vaše baví, posúva ďalej, či sa naň tešíte. Aj ja mám dni, kedy mám obavy, som unavená, sklamaná z vývoja nejakého prípadu alebo reakcie ľudí, ale v zásade mám svoju prácu veľmi rada a stále sa na ňu teším. Ono je to veľmi o tom, či ste urobili maximum pre to, aby ste boli spokojný, až potom sa človek môže „sťažovať“ na nevýhody.
Aký bol Váš najhorší deň v práci?
Ja som pomerne zorganizovaný typ človeka. Neznášam, kde niečo nestihnem podľa plánu. A často sa mi to nestáva, verte mi :)
Najväčší doterajší úspech.
Možno to vyplýva z prostredia, v ktorom pracujem, ale myslím, že právnik má byť vo veľkej miere dobrý tímový hráč. Či už ide o spoluprácu s kolegami alebo klientom. Vždy som mala nesmierne dobrý pocit z práce, keď som cítila, že sme všetci na jednej „nôte“, že tím dáva maximum a to sa zhoduje s očakávaniami klienta. Ak vám klient ešte potom povie alebo napíše, že to vnímal rovnako, úžasné, ten pocit zbožňujem :)
Ktorá osobnosť symbolizuje spravodlivosť?
Čítala som si odpovede mnohých mojich kolegov na túto otázku, ale pojmem ju trošku inak. Keď som nastúpila na štúdium práva, v prvom ročníku sme mali prednášku v predmete Filozofia práva s pani prof. Krskovou. Jej úvodná veta bola približne v tom duchu, že ľudia sa rozhodnú pre štúdium práva z rôznych dôvodov, ale jej úcta a obdiv patrí tým, ktorý sa pre právo rozhodli pre lásku k spravodlivosti. Pamätám si doteraz ten okamih, mala som pocit, že mi hovorí z duše, ale keď som sa pozrela na kolegov okolo, videla som mnoho zmätených výrazov. Možno to vnímam naivne, ale nemali by sme zabúdať na základné hodnoty práva, úctu k spravodlivosti, systému, ktorý by ju mal garantovať a chrániť. Je jasné, že aj právnici musia fungovať „trhovo“, ale spravodlivosť, etika v práve a úcta k tradičným hodnotám práva by mali byť základom. Takže osobnosť? Vidím elegantnú dámu (a nemá kostým Chanel) so zakrytými očami (nehovorím o slnečných okuliaroch) a váhami v rukách (aj ja čítam Elle, ale nemyslím na tú v kúpeľni)... Ale vážne, zaradila by som tam osoby, ktoré boli ochotné vo svojom živote spravodlivosť brániť a ísť proti väčšine a často sa tak aj vystavovať riziku. Nemusí ísť len o zásadné politické či právnické osobnosti, ale aj ľudí, ktorí občas napíšu niečo spravodlivé na blog, zastanú sa niekoho slušného alebo upozornia na nespravodlivosť okolo seba. Moja úcta.
Kto na Vás mal vo Vašom profesnom živote najväčší vplyv?
Prof. Bundenthal a prof. Zobel na strednej škole, pretože ma priviedli k myšlienkam študovať právo, prof. Munday, ktorý mi ako jeden z prvých naznačil, že v práve je vždy dovolené klásť otázky a spochybňovať závery, moji kolegovia, ktorí sú mi inšpiráciou a vzorom každý deň. A najmä moja rodina, ktorá so mnou rieši všetky moje pochybnosti a dodáva mi energiu a dôveru.
Najmenej priehľadný predpis – a prečo?
Pre právnika skoro každý, tie zbožňujeme. Koniec koncov, ak sa naozaj pohrúžime do jazyka nejakého predpisu, vždy vyvstane veľa otázok. Ak aj nejaví znaky priehľadnosti, my ho radi nepriehľadným spravíme . No ak mam dať konkrétny príklad, odkázala by som na články, ktoré sme s kolegom J. Gyárfášom napísali na tému reklamy liekov.
Žena/muž vo Vašej profesii – čo ide opačnému pohlaviu lepšie?
Vopred sa ospravedlňujem JUDr./Mgr. ženám, ale toto porovnávanie nemám veľmi rada a rovnako nie som zástancom pozitívnej diskriminácie. Ženy a muži pracujú ako tím, každé pohlavie ma trošku iný prístup, ale vždy by malo ísť o profesionalitu a ak to tak je, skvele sa dopĺňajú.
Nesplnený sen.
Hovorí sa: dávajte si pozor, čo si želáte, lebo ono sa vám to môže splniť :). Nesplnené sny, tie vnímam ako plány do budúcna a s veľkou dávkou vďaky si uvedomujem, že veľa z nich mi už život umožnil realizovať. Najmä nech sme všetci zdraví. Veci treba robiť s nadšením, nasadením a dobrou vôľou, a ostatné príde :)
© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk