Zabezpečenia záruk kontradiktórnosti konani
Ústavný súd Slovenskej republiky rozhodol vo veci zabezpečenia záruk kontradiktórnosti konania pri preskúmavaní žiadosti súdneho exekútora o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie.
Ústavný súd Slovenskej republiky rozhodol vo veci zabezpečenia záruk kontradiktórnosti konania pri preskúmavaní žiadosti súdneho exekútora o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie.
Tento rok je bohatý na konanie volieb do rôznych zastupiteľských orgánov. Pred pár týždňami sa konali prezidentské voľby a najbližšie nás očakávajú voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia dňa 24.05.2014 v čase od 07:00 do 22:00 hod.
Členské štáty môžu vykonávať dohľad nad tým, či spoločnosti, ktoré sú síce usadené v inom členskom štáte, ale poskytujú na ich území elektronické komunikačné služby, dodržiavajú pravidlá o ochrane spotrebiteľov. Naopak, nemôžu také spoločnosti nútiť, aby vytvorili na ich území pobočku alebo dcérsku…
Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) vydal 14. výročnú správu o operatívnej činnosti. OLAF v roku 2013 zintenzívnil boj proti podvodom v celej Európe. Taktiež občania a zodpovedné inštitúcie nahlásili oproti predchádzajúcim rokom viac informácií, ktoré môžu viesť k začatiu vyšetrovania prípadov podozrení z podvodov ohrozujúcich finančné…
Prezident SR Ivan Gašparovič dnes vymenoval 12 sudcov bez časového obmedzenia. Na slávnostnom akte sa zúčastnil aj minister spravodlivosti Tomáš Borec a predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin.
Spotrebitelia, ktorí si dohodnú úver v cudzej mene, musia mať možnosť posúdiť hospodárske dôsledky toho, že pri splácaní úveru sa uplatňuje iný kurz (kurz pre predaj meny) než kurz uplatňujúci sa na výpočet výšky úveru pri jeho poskytnutí (kurz pre nákup meny).Vnútroštátny súd môže nahradiť nekalú podmienku ustanovením vnútroštátneho práva, aby…
Európska komisia uverejnila správu, v ktorej upozorňuje na právne problémy, s ktorými sa ešte stále stretávajú medzinárodné páry (manželia rôznych štátnych príslušností) v celej Európe, keď sa snažia vyriešiť cezhraničné spory týkajúce sa ich manželstva alebo opatrovania dieťaťa.
Sťažovateľka žalovala Slovenskú republiku pre porušenie článkov 3, 8, 12 a 14 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd . ESĽP vo svojom rozhodnutí poukázal na to, že tvrdenia o zlom zaobchádzaní môžu vyvolať otázky z hľadiska článku 3 Dohovoru iba v prípade, ak sú podložené primeranými dôkazmi.
(TASR-OTS) Pri príležitosti osláv 24. výročia prijatia zákona o slobodnej advokácii ocenila Slovenská advokátska komora osem osobností advokácie za ich dlhoročnú prax a celoživotný prínos advokácii.
(TASR) – Slovenská advokátska komora (SAK) vníma etiku ako základný pilier výkonu advokátskeho a právnického povolania. Na tlačovej konferencii, ktorá sa konala v bratislavskom sídle SAK pri príležitosti Dňa advokácie, to povedal predseda komory Ľubomír Hrežďovič.
17. februára 2014 vydal Európsky súd pre ľudské práva rozhodnutie v prípade Hučko proti Slovenskej republike. Sťažovateľ žaloval Slovenskú republiku pre porušenie článkov 6 ods. 1, 13 a 14 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a článku 1 Protokolu č. 1 k Dohovoru.
Národná rada Slovenskej republiky schválila dňa 19. marca 2014 vládny návrh zákona o krátkodobom nájme bytu s predpokladanou účinnosťou od 1. mája 2014 (ďalej aj ako „Zákon“). Účelom článku je poskytnúť podrobnejší popis jednotlivých zmien.
Plánované zavedenie záväznosti výsledkov posudzovania a jasná možnosť účasti verejnosti na schvaľovacom procese. Pokiaľ parlament schváli návrh novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie bez zmien, môže to znamenať prinajmenšom sprísnenie a predĺženie konania pre projekty predkladané po 01.12.2014.
Označenie "vyrobené v" by malo byť povinné pre temer všetky nepotravinové výrobky predávané na jednotnom trhu. Vyplýva to zo zmien k dvom legislatívnym návrhom, ktoré schválil Európsky parlament.
(TASR) - Ministri odobrili novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorá upravuje povinnosti zamestnávateľov ohľadne pracovných podmienok a lekárskych preventívnych prehliadok zamestnancov. Podľa rezortu zdravotníctva, ktorý novelu predložil, tak Slovensko reaguje na výčitky Európskej komisie (EK) ohľadne nedostatočnej…
Právo na zriadenie základného platobného účtu budú mať všetky osoby s legálnym pobytom na území EÚ. Vyplýva to z textu smernice, ktorú schválil Európsky parlament. V budúcnosti tak nebude možné odmietnuť žiadateľa z dôvodu jeho štátnej príslušnosti či miesta trvalého pobytu. Poplatky a podmienky pre všetky platobné účty by mali byť vďaka novým…
Výška poplatku, ktorý treba zaplatiť za vyhotovenie rozmnoženiny chráneného diela na súkromné použitie, nemôže zohľadňovať nelegálne rozmnoženiny. Skutočnosť, že neexistuje technologické opatrenie uplatniteľné v boji proti vyhotovovaniu nelegálnych rozmnoženín na súkromné použitie, nemôže spochybniť toto…
Pojem pracovná disciplína patrí, možno vo všeobecnosti konštatovať, medzi najčastejšie používané pojmy na našich pracoviskách a jeho obsah je bežne známy tak zamestnancom ako aj zamestnávateľom. Udržanie pracovnej disciplíny na pracoviskách je niekedy neľahkou úlohou. Ak zamestnanec porušuje svoje povinnosti a takýmto svojím konaním ohrozuje…
Rada ministrov EÚ prijala novú smernicu, ktorá má na národnej úrovni zabezpečiť lepšie uplatňovanie práva občanov EÚ pracovať v inom členskom štáte. Cieľom nových pravidiel je preklenúť rozdiel medzi deklarovanými právami a skutočnosťou a uľahčiť ľuďom, ktorí pracujú alebo si hľadajú zamestnanie v inej krajine, uplatňovanie ich práv v praxi.
Členský štát nemôže vylúčiť z daňového oslobodenia dividendy vyplácané spoločnosťami usadenými v danom členskom štáte investičnému fondu usadenému v treťom štáte, ak existuje medzi týmito dvoma štátmi povinnosť vzájomnej administratívnej spolupráce. Prináleží však vnútroštátnemu súdu, aby preskúmal, či zmluvný mechanizmus výmeny informácií…
Dňa 1. júla 2024 nadobudol účinnosť zákon č. 108/2024 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej aj ako „Zákon“), ktorým sa zásadne mení právna...
Európsky súd pre ľudské práva (EĽSP) vyniesol rozsudok v prípade L. B. proti Slovenskej republike, podľa ktorého Slovensko porušilo právo otca na rodinný život. Prípad sa týkal dlhého...
Európska únia si v roku 2020 stanovila za cieľ stať sa dátovým lídrom. Za týmto účelom vytvorila Európsku dátovú stratégiu (European data strategy), ktorá má postupne umožniť...
Nové legislatívne pravidlá vlády SR spresňujú pravidlá používania prechodných ustanovení a obmedzia obsahové zmeny v novelách právnych predpisov. Vyplýva to z nových Legislatívnych...
Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.
Vláda SR na stredajšom rokovaní schválila nové znenie zákona o kritickej infraštruktúre. Ako Ministerstvo vnútra (MV) SR, ktoré zákon predložilo, zdôvodňuje, v súčasnom geopolitickom...
Ústavný súd (ÚS) SR posúdi ústavnosť zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Podanie skupiny opozičných poslancov, ktorí zákon napadli, súd v stredu prijal na ďalšie konanie...
Už ste sa niekedy pokúšali určiť dĺžku výpovednej doby? Časový úsek, ktorý pri skončení pracovného pomeru výpoveďou musí zamestnanec ešte zotrvať u zamestnávateľa (t. j....
V § 119a ods. 2 Zákonníka práce je zakotvená zásada, podľa ktorej majú ženy a muži právo na rovnakú mzdu za rovnakú prácu alebo za prácu rovnakej hodnoty. Za rovnakú prácu alebo...
Rezort kultúry: Novela zákona nezavádza pokuty voči bežným ľuďom | Ústavný súd odmietol sťažnosti R. Fica a R. Kaliňáka v kauze Súmrak | Prezident SR prijal poverovacie listiny od...