Články a komentáre

Čo je a čo nie je práca nadčas (v kontexte rozsudku NS SR spis. zn. 5Cdo/24/2019)

V odborných kruhoch v oblasti pracovného práva v poslednom čase rezonoval rozsudok Najvyššieho Súdu Slovenskej republiky („NS SR“) 5Cdo/24/2019 týkajúci sa práce nadčas, ktorý bol neskôr zverejnený aj v zbierke stanovísk Najvyššieho súdu a rozhodnutí súdov Slovenskej republiky 7/2021 pod značkou R 82/2021[1]. Nižšie sme sa preto pozreli nato čo…

Udalosti uplynulého týždňa

Slováci po dlhých rokoch už nebudú strácať slovenské občianstvo po prijatí cudzieho občianstva, pokiaľ preukážu najmenej päťročný pobyt v cudzine. Vyplýva to z novely zákona č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve, ktorú v stredu 16. februára 2022 schválil parlament.

Dedenie majetku v pohraničí

Ceny nehnuteľností a celkové životné náklady v dvoch slovenských metropolách, v Bratislave a v Košiciach sa pre tisícky Slovákov zdajú byť pridrahé, preto sa rozhodli presťahovať za štátnu hranicu, do rakúskeho a maďarského pohraničia. Od vstupu Slovenska do schengenského priestoru na konci roka 2007 si čoraz viac Slovákov kupuje nehnuteľnosti a…

Právo Únie zakazuje, aby členský štát uzavrel rozhodcovskú dohodu, ktorá má rovnaký obsah ako neplatná rozhodcovská doložka nachádzajúca sa v bilaterálnej investičnej zmluve medzi členskými štátmi

Vnútroštátny súd je teda povinný zrušiť rozhodcovský rozsudok vydaný na základe takejto rozhodcovskej dohody

10 otázok pre … Martinu Krupcovú

Mgr. Martina Krupcová je advokátka, ktorá pôsobí v M&A divízii Advokátskej kancelárie RELEVANS s.r.o., kde vedie jedno z oddelení, ktorého chod zabezpečuje po odbornej aj personálnej stránke. Špecializuje sa na transakčné poradenstvo, v rámci čoho zastrešovala transakcie týkajúce sa spoločností z rôzneho segmentu, vrátane nehnuteľností, IT a…

DEAL MONITOR

Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.

Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie príspevku z Plánu obnovy a odolnosti – čomu sa vyhnúť?

Podnikatelia budú môcť žiadať o príspevok z plánu obnovy prostredníctvom účasti na výzve ku konkrétnej investícii. Chcú mať však právnu istotu, že zákonné postupy – podmienky vyhlasovania a vyhodnotenia výzvy – budú zo strany vykonávateľov dodržané. V tomto článku Vám objasníme, ako to dosiahnuť.

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo dopravy a výstavby SR rozšírilo oprávnené obdobia v rámci svojich oboch schém na pomoc cestovnému ruchu a gastru. V prípade minimálnej schémy pomoci „de minimis“ ide o december 2021. Veľkú schému štátnej pomoci rozšírilo ministerstvo o obdobie september až december 2021. Podmienky pre žiadateľov ostávajú…

Bude diskusia predstavovať riziko trestného stíhania?

Koncom roka 2021 predstavilo Ministerstvo spravodlivosti návrh zákona[1], ktorým sa s účinnosťou od 1.6.2022 má meniť a dopĺňať Trestný zákon. Uvedená novela prináša rozsiahle zmeny, ako aj úpravu nových trestných činov. Podľa dôvodovej správy sa o. i. „navr­hu­je vy­tvo­riť no­vú skut­ko­vú pod­sta­tu tres­tné­ho či­nu ší­re­nia nep­rav­di­vej…

Novela slovenského zákona o liekoch: zmeny v oblasti humánnych liekov

S rokom 2022 vstupuje do účinnosti veľká časť novely zákona č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorú po kritike slovenskej lekárskej komory a ďalších záujmových organizácií prijali poslanci Národnej rady SR až dňa 10.12. 2021.

Zmeny Zákonníka práce v roku 2022

Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej len „Zákonník práce“) predstavuje jeden zo základných predpisov slovenského právneho poriadku a ako taký je pravidelne menený a dopĺňaný. Len v priebehu roka 2021 bol Zákonník práce novelizovaný celkovo štyrikrát, pričom v súčasnosti už prebieha legislatívny proces aj v súvislosti s ďalšou, oproti…

Šikana v kybernetickom priestore a jej trestnoprávne dôsledky

Aktuálne mediálnym priestorom a verejnou diskusiou rezonuje príbeh mladého 11-ročného dievčaťa, ktoré malo byť podľa medializovaných informácií partiou násťročných detí opité, vyzlečené a dobité, pričom skutok bol natočený na video, ktoré koluje aj po sociálnych sieťach. V dostupných informáciách sa uvádza, že v tejto súvislosti orgány činné v…

Udalosti uplynulého týždňa

Do registra adries má byť povinné zapisovať čísla bytov. Názov budovy sa má zadávať dobrovoľne. Zlepšiť by sa mala aj povinnosť stavebníka pri zameraní geografickej osi ulice. Vyplýva to z novely zákona o registri adries a novely zákona o obecnom zriadení, ktoré v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Registrácia ochrannej známky trochu inak alebo ako na rozlišovaciu spôsobilosť

Ochranná známka predstavuje jeden zo základných inštitútov, ktoré právne poriadky jednotlivých štátov a medzinárodných spoločenstiev ponúkajú podnikateľom na zabezpečenie ochrany výlučného používania označení, pod ktorými svoje produkty ponúkajú na trhu. Veľká časť podnikateľov si je vedomá významu tohto nástroja v dôsledku čoho už dlhodobo…

10 otázok pre … Allana Böhma

Dr. Allan Böhm bol v roku 1990 spolu so svojim otcom zakladajúci člen voľného združenia advokátov pôsobiacich pod značkou Böhm & Partners. Právnickú fakultu UK v Bratislave absolvoval v roku 1984, ako advokát bol zapísaný v zozname advokátov od roku 1987. Poskytoval poradenstvo v súvislosti s mnohými významnými korporátnymi a komerčnými…

Príklad zlej praxe použitia FIDIC žltej knihy a porušenia FIDIC zlatých pravidiel

V rámci predvstupovej pomoci sme boli Európskou Komisiou zaviazaní, aby sme použili FIDIC zmluvné podmienky pri stavebných prácach hradených z inštitútov EÚ.

Nové pravidlá tele-marketingu - uvoľnovanie pravidiel v neprospech volaného?

Pôvodné znenie zákona číslo č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách prešlo v roku 2021 veľkou novelou, a to v dôsledku potreby implementácie smernice EÚ (2018/1972), ktorou sa stanovuje tzv. Európsky kódex elektronických komunikácií. V zmysle tejto zásadnej legislatívnej zmeny ostáva pôvodné znenie toho zákona č. 351/2011 Z. z. v účinnosti…

Udalosti uplynulého týždňa

Od januára sa zrušilo predkladanie prvých 10 výpisov, občania tak na úradoch ušetrili už desaťtisíce eur. Dobrá správa pre občanov. Nový antibyrokratický zákon z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) sa osvedčil už v prvých týždňoch platnosti.

Vyššie trestné sadzby aj povolené platby v tisícoch eur v hotovosti: Aké rôzne právne zmeny priniesol núdzový stav?

Spätný pohľad na obmedzenia súvisiace s pandémiou Covid-19, v ktorom vysvetlíme rozdiel medzi mimoriadnou situáciou, núdzovým stavom a lockdownom a čo tieto inštitúty znamenajú z právneho hľadiska pre náš bežný život prinášajú právnici z advokátskej kancelárie RUŽIČKA AND PARTNERS.

Málo známa výnimka z povinnosti úhrady správneho poplatku za zápis držiteľa motorového vozidla podľa zákona NR SR č. 145/1995 Z. z.

V slovenskom právnom poriadku sa zákonná povinnosť uhrádzať správny poplatok pri zápise držiteľa motorového vozidla v evidencii vozidiel, podľa veku a výkonu vozidla, nevzťahuje na vymedzené prípady, a hoci to nie je jednoznačne z formulácie zákonných výnimiek[1] zrejmé, patrí medzi ne aj zmena vlastníka a držiteľa motorového vozidla v dôsledku…