Články a komentáre

Variácie (zmeny) podľa zmluvných podmienok FIDIC – všeobecné aspekty (I.)

Variácie (v pôvodnej EN verzii Variation, v slovenskom preklade Zmena) podľa zmluvných podmienok FIDIC, ktoré v súčasnosti patria medzi najvyužívanejšie zmluvné štandardy v odbore stavebníctva, možno označiť za špecifický zmluvný inštitút sui generis, ktorý umožňuje zmluvným stranám flexibilne reagovať na okolnosti a skutočnosti, ktoré pri…

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo spravodlivosti SR presadzuje do praxe princípy restoratívnej justície a podporuje alternatívne riešenia sporov aj v civilnej oblasti. Ide o dôležité priority rezortu, ktoré sa realizujú aj v rámci projektu Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej…

Bonus a jeho nárokovateľnosť podľa súdnej praxe

V praxi často nastáva situácia, že zamestnanec očakáva vyplatenie bonusu a ak k jeho vyplateniu nedôjde, nie je si istý, či mal naň nárok alebo nie. Rovnako často sa stáva, že zamestnávateľ variabilnú zložku odmeňovania označí ako nenárokovateľnú a je presvedčený, že nie je povinný na jej vyplatenie ak sa tak rozhodne, pričom fakticky tomu tak byť…

Reforma trestnej politiky napreduje prácami na zmenách v trestnom poriadku

Ministerstvo spravodlivosti SR pokračuje v prácach na modernizácii trestnej politiky, ktorej cieľom je účinnejšie efektívnejšie presadzovanie cieľov trestného práva. Po úspešnom predložení návrhu reformy Trestného zákona do Národnej rady SR má v súčasnosti prioritu reforma trestného práva procesného, teda vypracovanie návrhu novely Trestného…

Spotrebitelia a obchodníci pozor: vlna hromadných žalôb prichádza aj na Slovensko

Uplatňovanie spotrebiteľských nárokov môže po 25. júni 2023 zmeniť svoju dynamiku. V tento deň totiž členským štátom EÚ uplynie transpozičná lehota na uvedenie tzv. hromadných žalôb do praxe. Slovenský zákonodarca svoj návrh už predstavil, a zdá sa, že lehotu splní (návrh čaká prerokovanie v druhom čítaní). Ako by mali hromadné žaloby v praxi…

DEAL MONITOR

Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.

Novela Obchodného zákonníka

Dňa 20. decembra 2022 bol prijatý zákon č. 8/2023 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len „Obchodný zákonník“), zákon č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok v znení neskorších predpisov (ďalej len „Civilný mimosporový poriadok“), zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom…

Udalosti uplynulého týždňa

S cieľom zlepšovať životné podmienky všetkým deťom, ktoré sa nie svojou vinou ocitli v neľahkých životných situáciách, prijala vláda Národný akčný plán Európskej záruky pre deti v Slovenskej republike s výhľadom do roku 2030. Materiál v gescii ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny reaguje predovšetkým na zložitú sociálno-ekonomickú…

Novinky v boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu

Poslanci Európskeho parlamentu z príslušných výborov prijali 28.3.2023 stanovisko k novému balíku opatrení týkajúcich sa boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu (AML/CFT).

Vnútroštátny súd môže nariadiť sprístupnenie dôkazov na účely konania o náhradu škody v súvislosti s údajným porušením práva hospodárskej súťaže, aj keď bolo konanie prerušené z dôvodu začatia vyšetrovania Komisiou týkajúceho sa tohto porušenia

Tento súd sa však musí uistiť, že sprístupnenie dôkazov je skutočne nevyhnutné a primerané na účely konania o náhradu škody

Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva prikázaním veci

Každá osoba môže vlastniť rôzne veci, či už hnuteľné alebo nehnuteľné. Pre všetky osoby je najideálnejšou formou vlastníctva výlučné vlastníctvo, nakoľko pri výkone svojho vlastníckeho práva nie sú limitované inými osobami – spoluvlastníkmi. Ak je vec vlastnená viacerými osobami, medzi týmito osobami vzniká podielové spoluvlastníctvo. Každý…

Udalosti uplynulého týždňa

Na plenárnom zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady SR sociálni partneri rokovali o viacerých vládnych a poslaneckých návrhoch zákonov. Predseda tripartity a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak prepojil predkladateľov návrhov zákonov so sociálnymi partnermi, čím vytvoril priestor pre otvorený dialóg všetkých relevantných…

Európsky súd pre ľudské práva zamietol sťažnosti bývalého premiéra a bývalého ministra vnútra

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozhodnutie, ktorým zamietol sťažnosti vo veci Kaliňák a Fico proti Slovenskej republike. Rozhodnutie prijal bez toho, aby tieto sťažnosti oznámil žalovanému štátu, a teda aj bez vyjadrenia Slovenskej republiky (takýto postup umožňujú procesné pravidlá konania pred ESĽP).

Každý má právo vedieť, komu boli jeho osobné údaje poskytnuté

Prevádzkovateľ sa však môže obmedziť na uvedenie kategórií príjemcov, ak ich nie je možné identifikovať alebo ak je žiadosť zjavne nedôvodná alebo neprimeraná

Energodotácie

Ministerstvo hospodárstva SR zverejnilo dňa 21.2.2023 ďalšiu výzvu podľa oddielu 2.1 Oznámenia Komisie – Zmena dočasného krízového rámca pre opatrenia štátnej pomoci na podporu hospodárstva v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine v rámci schémy štátnej pomoci na podporu podnikov s celkovým objemom disponibilných zdrojov vo výške 279 820 623…

Udalosti uplynulého týždňa

Slovensko nesúhlasí s hodnotením situácie v uznesení Európskeho parlamentu (EP) v súvislosti s postavením LGBTI+ osôb u nás. Individuálne prejavy násilia i zločinov z nenávisti nie je možné pripísať na zodpovednosť celej spoločnosti, jej politickým predstaviteľom, cirkvám, náboženským spoločnostiam a iným spoločenským inštitúciám. Vyplýva to z…

Čo všetko rozumieme pod pojmom „neplatné manželstvo“?

V praxi sa často stretávame s rôznymi problémami, jedným z nich je aj neplatnosť manželstva . Čo všetko pod týmto pojmom rozumieme? V tomto článku sa dozviete všetko, čo je s neplatnosťou manželstva spojené aké sú jeho právne následky.

Samotné zavedenie štátnej pomoci nemôže mať pôvod v rozhodnutí súdu

Dňa 5. mája 2005 prijalo Lotyšsko zákon (platný a účinný od 8. júna 2005 do 31. decembra 2014), ktorým sa mení postup uplatniteľný na predaj nadprodukcie výrobcami elektrickej energie za vyššiu sadzbu. Tento zákon stanovoval, že výrobcovia elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energie, ktorí už k tomuto dátumu svoju činnosť začali, si…

Fotovoltika - kedy je povinná registrácia na colnom úrade?

Každá osoba, či už podnikateľ alebo domácnosť, ktorá vyrába elektrinu z obnoviteľného zdroja energie v solárnom zariadení (fotovoltické panely) s celkovým inštalovaným výkonom nad 10 kW, je povinná registrovať sa na colnom úrade. Táto povinnosť im vyplýva zo zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu.

Nevyžiadané volania marketingových spoločnosti

Určite každý pozná ten moment, keď mu zazvoní telefón a z volajúceho sa vykľuje telemarketingový hovor v lepšom prípade presviedčajúci o potrebe bambusových ponožiek, v horšom lákajúci na neuveriteľne ziskovú investíciu na kapitálovom trhu. Máme pre Vás dobrú správu! Takýmto telefonátom sa po novom dá veľmi jednoducho…