Rozhovor s autormi Trestného poriadku – praktického komentára
Naša spoločnosť v novembri uvedie na trh dlho očakávané dielo „Trestný poriadok – praktický komentár“. Ide o jedinečný komentár, ktorý zohľadňuje aktuálne významné novely Trestného poriadku a ponúka vysoko odborný pohľad na ich aplikáciu v praxi. Na slovenskom knižnom trhu zatiaľ neexistuje obdobný titul, ktorý by odbornej verejnosti poskytol nový výklad Trestného poriadku v aktuálnom znení.
V krátkom rozhovore nám prof. JUDr. Tomáš Strémy, PhD., a JUDr. Peter Šamko, vedúci autorského tímu komentára (spolu s pani dr. h. c. prof. JUDr. Luciou Kurilovskou, PhD.), priblížili proces tvorby tohto diela a jeho potenciálny vplyv na právnu prax.
1. Aké sú najvýznamnejšie zmeny, ktoré ste v novom komentári zahrnuli?
Komentár reaguje na novelu trestných kódexov č. 40/2024 Z. z. a nález Ústavného súdu SR č. 215/2024 Z. z., ktoré priniesli výrazné zmeny aj v trestnom práve procesnom. Možno spomenúť napríklad novú právnu úpravu týkajúcu sa podozrivej osoby či spolupracujúcej osoby. Za pozornosť stojí aj nová úprava dôvodov zastavenia trestného stíhania v prípravnom konaní, zavedenie inštitútu prijatia obžaloby v konaní pred súdom, pričom novým inštitútom je aj konanie súdu o návrhu prokurátora na vydanie predbežného príkazu na umiestnenie obvineného do zdravotníckeho zariadenia alebo preskúmanie rozhodnutia v dôsledku zmeny zákona.
2. Ako sa zmeny v Trestnom poriadku dotýkajú právnej praxe a postupov advokátov a súdov? Môžete uviesť konkrétne príklady?
Ide o významné zmeny, ktoré sa okamžite stali súčasťou každodennej praxe orgánov činných v trestnom konaní, advokátov či sudcov a ihneď spôsobili aj aplikačné problémy či výkladové nejasnosti. V tomto smere možno spomenúť napríklad problémy s uplatňovaním práv podozrivej osoby, resp. výkladové spory medzi advokátmi (obhajcami) a súdmi pri rozhodovaní o prijatí či odmietnutí obžaloby.
3. Akým najväčším výzvam čelili autori pri interpretácii nových/novelizovaných ustanovení Trestného poriadku v komentári?
Najväčšou výzvou pre autorov boli nepochybne inštitúty, ktoré sa prvýkrát stali súčasťou Trestného poriadku a pri ktorých dosiaľ neexistuje rozhodovacia činnosť vrcholových súdnych orgánov a ani odborná literatúra. Práve tento komentár bude jedným z prvých (spolu s komentárom pod vedením prof. JUDr. Jozefa Čentéša, DrSc.), ktorý sa v praktickej rovine pokúsi vysvetliť nielen nové inštitúty v Trestnom priadku, ale ponúkne aj odpovede na viaceré výkladové nejasnosti, ktoré už prax stihla priniesť. Samozrejme, komentár ponúka aj praktický pohľad na zvyšné ustanovenia Trestného poriadku a reaguje aj na procesné následky, ktoré vyplynuli z novely Trestného zákona.
4. Prečo je podľa vás dôležité, aby sa tento komentár stal súčasťou vzdelávania právnikov? Aké konkrétne prínosy im môže poskytnúť?
Podstatou komentára je reagovať na aktuálne zmeny v Trestnom poriadku, ktoré sú esenciálne, a zároveň priniesť na trh taký komentár, ktorý by bol širokospektrálne použiteľný v právnej praxi. Ambíciou komentára je priniesť odpovede na otázky, ktoré budú hľadať nielen orgány aplikácie práva, ale aj široká verejnosť. Práve v tomto možno vidieť jeho prínos.
5. Môžete nám prezradiť niečo zo zákulisia tvorby tohto diela? Ako prebiehal proces zostavovania autorského tímu pre tento komentár? Ktoré osobnosti ste oslovili, aby sa podieľali na tomto projekte?
Pri zostavovaní autorského kolektívu komentára k Trestnému poriadku sme mali na zreteli, aby boli zastúpené viaceré subjekty trestného konania, ktoré participujú v danom konaní – od sudcov, prokurátorov, advokátov, vyšetrovateľov až po akademickú obec. Autorský kolektív sme chceli relatívne úzky, preto je len 10 členov autorského kolektívu.
Viac informácií o publikácii
Tu si môžete pozrieť obsah a ukážku. Publikácia bude dostupná v tlačenej aj elektronickej verzii.
© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk