Články

K dôkaznému fenoménu „tvrdenie proti tvrdeniu“ a k doktríne RAVEN

V praxi súdy častokrát posudzujú vec, v ktorej jediné nazhromaždené dôkazy tvoria tvrdenia strán alebo svedkov, ktoré sú vo vzájomnom rozpore. Tento fenomén je aj laickej verejnosti známy ako „tvrdenie proti tvrdeniu“ a vyskytuje sa tak v trestných, ako aj v civilných konaniach. Ide o zaujímavú tému, ktorá sa častokrát dostáva aj do…

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny uzatvorilo multilaterálnu Rámcovú dohodu o udeľovaní výnimiek v prípade cezhraničnej telepráce. Tá od 1. júla 2023 umožňuje cezhraničným zamestnancom, ktorí pracujú na diaľku formou telepráce, aby boli aj naďalej poistení v systéme sociálneho zabezpečenia v štáte sídla svojho zamestnávateľa. Dohodu k 1.

Denný odpočinok sa pridáva k týždennému času odpočinku, aj keď mu priamo predchádza

Je to tak aj v prípade, ak vnútroštátna právna úprava poskytuje pracovníkom obdobie týždenného času odpočinku presahujúce obdobie, ktoré vyžaduje právo Únie

Ochrana novinárov v EÚ: poslanci podporili pravidlá proti strategickým žalobám

Parlament chce posilniť ochranu novinárov a aktivistov v EÚ pred nepodloženými a zneužívajúcimi žalobami, ktoré ich majú umlčať.

Zvýšenie sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách

Zamestnávatelia a mzdoví účtovníci pozor! Od 1. júla 2023 sa opäť zvyšuje suma základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách.

Rozhodnutie, ktorým sa povoľuje odpočúvanie telefónov nemôže obsahovať individualizované odôvodnenie

Povinnosť odôvodnenia nie je porušená, ak je rozhodnutie založené na podrobnej a detailnej žiadosti príslušného orgánu činného v trestnom konaní a ak dôvody povolenia možno ľahko a jednoznačne vyvodiť z krížového čítania žiadosti a povolenia

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo financií SR (MF SR) otvorilo odbornú diskusiu a predložilo do medzirezortného pripomienkového konania novelu zákona o DPH. Prináša množstvo opatrení, ktoré pomôžu podnikateľom a odbúrajú im časť byrokracie. Novela zavádza nový systém oslobodenia od dane na území Európskej únie pre domáce aj zahraničné malé…

Súdny dvor spresnil pojem „výnimočné okolnosti“, ktoré umožňujú príslušnému súdu prerušiť výkon rozhodnutia osvedčeného ako európsky exekučný titul

Vnútroštátny súd členského štátu výkonu sa musí uistiť o prerušení konania, ak bola vykonateľnosť rozhodnutia osvedčeného ako európsky exekučný titul pozastavená v členskom štáte pôvodu

Monitorovanie služobných vozidiel zamestnávateľmi

Dnes sa úplne bežne stretávame s tým, že zamestnávatelia nechávajú za pomoci rôznych technológii monitorovať svoj majetok v záujme jeho ochrany. Výnimkou nie sú ani služobné vozidlá. Pri monitorovaní polohy služobného vozidla je potrebné myslieť na to, že spolu s vozidlom monitoruje zamestnávateľ aj svojho zamestnanca. Údaje, ktoré zamestnávateľ…

Digitálna diplomacia: Rada stanovila prioritné opatrenia na posilnenie krokov EÚ v oblasti globálnych digitálnych záležitostí

Rada 26.6.2023 schválila závery o digitálnej diplomacii EÚ. V časoch rastúcich geopolitických výziev si rýchly vývoj prelomových technológií, ktoré majú transformačný vplyv na hospodárstva a spoločnosti, vyžaduje, aby EÚ a jej členské štáty posilnili svoju úlohu a vedúce postavenie v globálnej elektronickej správy vecí…

Udalosti uplynulého týždňa

Od augusta tohto roka sa zvýšia niektoré invalidné dôchodky a rovnako, nárok na invalidný dôchodok splní väčšia skupina osôb. Vyplýva to z parlamentom schválenej vládnej novely zákona o sociálnom poistení. Novela upravuje percentuálnu mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť podľa druhu zdravotného postihnutia ako jednu z podmienok…

Právo dieťaťa poznať svoj pôvod

Každé dieťa má právo na to, aby poznalo svoj pôvod. Či už ide o otca, matku alebo seba samého. Vo všeobecnosti možno určenie rodičovstva považovať za základný právno-spoločenský aspekt súvisiaci s narodením dieťaťa, ktorý má následne podstatný vplyv na život dieťaťa a viaže sa na neho vznik vzájomných práv a povinností rodičov a detí. Určenie…

Zrušenie účasti spoločníka v spoločnosti s ručením obmedzeným súdom

Slovenská právna úprava nepozná možnosť zániku účasti spoločníka na základe jednostranného právneho úkonu, resp. na základe jednostranného vystúpenia zo spoločnosti. Vyplýva to jednoznačne z ustanovenia § 148 ods. 1 zákona č. 513/1991 Zb., Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov („Obchodný zákonník“). Keďže ide o kogentné ustanovenie…

Nezabudnite na odložené daňové priznania

Koniec júna je opäť termínom na podanie daňového priznania (DP). Túto povinnosť si bude musieť splniť približne 277 tisíc daňovníkov, ktorým zostávajú len dva týždne. Už 30. júna 2023 im totiž uplynie trojmesačný odklad na podanie daňového priznania a zaplatenie dane z príjmu.

Ochrana osobnosti v prípade zásahu do občianskej cti, súkromia, mena a dôstojnosti dotknutej osoby a ochrana dobrej povesti právnickej osoby

V dnešnom svete sociálnych sietí, plnom intenzívnej verejnej sociálnej interakcie, politického boja vykonávaného videami plnými kritiky politických oponentov a falošných negatívnych recenzií zameraných na poníženie konkurencie, sa stále častejšie vynára otázka, aké vyjadrenia sme na našu adresu nútení tolerovať a aké prostriedky ochrany a nápravy…

Udalosti uplynulého týždňa

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej a opätovne schválili novelu zákona o štátnej podpore nájomného bývania poslanca Miloša Svrčeka (Sme rodina). Hlava štátu upozornila, že obsahom pôvodného návrhu bol jeden novelizačný bod, ale v rámci druhého čítania bol predložený a schválený pozmeňujúci návrh…

Boj proti nezákonnému obchodovaniu s ľuďmi: Rada sa dohodla na pozícii k prísnejším pravidlám

Rada sa dnes dohodla na pozícii k aktualizácii právnych predpisov EÚ v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Medzi druhmi vykorisťovania, na ktoré sa vzťahuje smernica, sa budú okrem iného výslovne uvádzať nútené manželstvo a nezákonná adopcia. Krajiny EÚ musia tiež zabezpečiť, aby ľudia, ktorí vedome využívajú služby od obetí obchodovania s…

Súkromné nadácie ako budúcnosť rodinného majetku

Súkromné nadácie a trust fondy sú v zahraničí známym nástrojom určeným na správu rodinného majetku. Do parlamentu už bol doručený poslanecký návrh novely zákona č. 34/2002 Z. z. o nadáciách, ktorým by sa mal zaviesť nový inštitút súkromnej nadácie.

Odplata za užívanie prístupovej cesty

Je pre rozhodnutie o bezdôvodnom obohatení rozhodujúce to, či všeobecný súd posúdi prístupovú cestu ako verejnú účelovú komunikáciu alebo nie? Touto otázkou sa zaoberal Ústavný súd Slovenskej republiky (ďalej len „Ústavný súd“) v konaní vedenom pod sp. zn. II. ÚS 245/2021.

Zaistenie a konfiškácia peňazí z trestnej činnosti: Rada sa dohodla na rokovacej pozícii k novému právnemu predpisu EÚ

EÚ prijíma opatrenia, aby lepšie vybavila členské štáty v boji proti organizovanej trestnej činnosti a nezákonným ziskom, ktoré z nej pochádzajú. Ministri spravodlivosti sa dnes dohodli na pozícii Rady k návrhu smernice o vymáhaní majetku a konfiškácii. Stanovujú sa ňou minimálne pravidlá vyhľadávania, identifikácie, zaistenia, konfiškácie a…