Články

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky ako efektívnejší „vymáhač“ riadneho fungovania hospodárskej súťaže alebo na čo sa pripraviť v súvislosti s očakávaným novým zákonom o ochrane hospodárskej súťaže

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (ďalej len „PMÚ“) vypracoval v roku 2020 návrh nového zákona o ochrane hospodárskej súťaže (ďalej len „Nový ZOHS“), ktorý už v súčasnosti čaká len na schválenie Národnou radou SR a podpis prezidentky. Je preto viac než pravdepodobné, že v najbližších týždňoch možno očakávať jeho…

Právna ochrana je len taká dobrá ako technológia eKarantény

V roku 2020 bola za účelom efektívneho boja proti pandémií ochorenia COVID-19 použitá aplikácia s názvom eKaranténa. Jej prevádzkovateľom bol Úrad verejného zdravotníctva SR. Aplikáciu malo na starosti Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) prostredníctvom Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Smart karanténa mala umožniť ľuďom vyhnúť sa…

DEAL MONITOR

Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.

Výrub drevín pri výstavbe a problematika stanovenia spoločenskej hodnoty drevín z pohľadu praxe

Výrub drevín býva častou súčasťou realizácie developerského projektu väčšieho rozsahu, akým sú zväčša projekty zamerané na naplnenie potreby sprístupnenia nových bytových jednotiek verejnosti, najmä, ak majú byť tieto situované v susedstve zastavaných obytných zón. Pridruženým spoločenským prínosom takejto stavebnej činnosti býva zatraktívnenie…

Týkajú sa pravidlá hospodárskej súťaže aj nepodnikateľov?

Prísne pravidlá na ochranu voľnej hospodárskej súťaže, na ktoré dohliada Európska komisia (ďalej len „Komisia“) v súčinnosti s vnútroštátnymi súťažnými autoritami sú povinné dodržiavať všetky subjekty pôsobiace na trhu predaja tovarov a poskytovania služieb. Málokto však vie, že porušenia pravidiel hospodárskej súťaže sa môže dopustiť nielen…

Hľadať či nehľadať investorov pre váš startup?

Zakladatelia startupov nás často vyhľadávajú s otázkou, či vôbec a ak áno, v ktorom okamihu je rozumné hľadať externé investície potrebné na rozvoj obchodných aktivít startupu.

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo spravodlivosti spustilo výzvu na predkladanie žiadostí o dotácie na poskytovanie odbornej pomoci obetiam trestných činov. Na dotácie pôjde 250-tisíc eur, pričom najnižšia výška poskytnutej dotácie je 5-tisíc eur a maximálna výška 50-tisíc eur. Žiadosti o poskytnutie dotácie je možné predkladať do 10. mája…

Konečný užívateľ výhod: V akých prípadoch a akým spôsobom je potrebné identifikovať ho a do ktorého registra sa zapisuje?

V praxi sa veľmi často stretávame s problémom zamieňania si zapisovania konečného užívateľa výhod do obchodného registra so zápisom partnera verejného sektora do registra partnerov verejného sektora. Aký je medzi nimi v skutočnosti rozdiel?

Ochrana whistleblowerov

Zamestnávateľ čelí riziku pokuty do výšky 20.000 EUR, ak nemá správne vydaný vnútorný predpis pre systém preverovania oznámení jeho zamestnancov o protispoločenskej činnosti.

Repowering v obnoviteľných zdrojoch energie – riešenie pre štát, odberateľov alebo pre výrobcov?

Ministerstvo hospodárstva SR predstavilo v súčinnosti s Ministerstvom financií SR návrh dlhšie avizovanej úpravy tzv. repoweringu podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie premietnutej do návrhu novely zákona č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých…

10 otázok pre … Romana Hamalu

JUDr. Roman Hamala, LL.M. je právnik s medzinárodnými skúsenosťami v oblasti práva akvizícií a fúzií a venture capital. Právo študoval okrem Slovenska aj vo Veľkej Británii, Francúzsku a USA. Po dlhoročnej praxi vo White & Case pokračuje v poskytovaní právnych služieb pre zahraničných a slovenských klientov so zameraním na cezhraničné…

Udalosti uplynulého týždňa

Minister hospodárstva Richard Sulík na pravidelnom rokovaní so zástupcami zamestnávateľov ubezpečil, že jeho rezort pripraví do konca roka novú legislatívu, ktorej úlohou bude predovšetkým ochrana strategických záujmov štátu.

Ako vplýva novela Obchodného zákonníka na možnosť uloženia prokúry fyzickou osobou - podnikateľom?

Je bežnou praxou, že podnikateľ pri výkone svojej podnikateľskej činnosti nekoná iba sám, resp. prostredníctvom štatutárneho orgánu, ale z rôznych objektívnych dôvodov koná prostredníctvom svojho zástupcu. Zastúpenie môže vzniknúť na základe zákona, plnomocenstvom, prípadne prokúrou. Novela Obchodného zákonníka, ktorá okrem iného, mení aj…

Členský štát eurozóny môže svojmu správnemu orgánu uložiť povinnosť, aby akceptoval platby v hotovosti, ale môže tiež obmedziť túto možnosť platby v hotovosti z dôvodu verejného záujmu

Takéto obmedzenie môže byť odôvodnené najmä vtedy, keď platba v hotovosti môže viesť k neprimeraným nákladom pre správny orgán z dôvodu veľmi veľkého počtu platiteľov

Pred prijatím rozhodnutia o návrate maloletej osoby bez sprievodu musí členský štát overiť, či je pre maloletú osobu v štáte návratu zabezpečené primerané prijatie

Okrem toho, ak v štádiu odsunu už nie je zabezpečené primerané prijatie, členský štát nebude môcť vykonať rozhodnutie o návrate.

Špecifiká verejného obstarávania v zdravotníctve

Kompetentné osoby v zmysle zákona o verejnom obstarávaní zabezpečujú nákup tovarov, služieb a stavebných prác v medziach zákonných pravidiel tak, aby bola dosiahnutá čo najvyššia kvalita za čo najnižšie finančné prostriedky. Ako je to však s verejným obstarávaním v oblasti zdravotníctva?

Udalosti uplynulého týždňa

Vláda SR schválila návrh nového zákona o trvalej podpore v čase skrátenej práce z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Je založený na trojstrannej dohode medzi zamestnancom, štátom a zamestnávateľom. Pretrvávajúca pandémia koronavírusu preukázala nevyhnutnosť externej finančnej pomoci na udržanie pracovných miest v čase…

Náhrada za obmedzenie vlastníckeho práva v dôsledku protiepidemiologických opatrení

V tomto článku vám priblížime možnosti, ktoré z nášho pohľadu poskytujú priestor na úvahy o získaní náhrady škody spôsobenej štátom prijatými opatreniami na zabránenie šírenia nákazlivej ľudskej choroby COVID-19, a to predovšetkým s poukazom na čl. 20 Ústavy SR, v porovnaní s náhradou škody v zmysle zákona č. 514/2003 Z. z. o zodpovednosti za…

Zrušenie povinnosti pre zamestnávateľov oznamovať práce zaradené do II. kategórie z hľadiska posúdenia zdravotných rizík

V roku 2017 s účinnosťou od roku 2019 bola zavedená pre zamestnávateľov nová povinnosť každoročne do 15. januára oznamovať príslušnému úradu verejného zdravotníctva údaje týkajúce sa zamestnancov vykonávajúcich prácu zaradenú do II. kategórie z hľadiska rizikovosti práce a to podľa stavu k 31. decembru predchádzajúceho kalendárneho…

10 otázok pre … Tomáše Bardelčíka

JUDr. Tomáš Bardelčík, PhD. je jedným zo spoločníkov a partnerom RELEVANS, kde odborne a exekutívne vedie Divíziu sporovej agendy. V RELEVANS sa zameriava na riešenie najvýznamnejších súdnych sporov a správnych konaní, a to nielen osobným zastupovaním, ale aj formou riadenia a kontroly práce právnikov riešiacich tento typ agendy. Spoluurčuje…