Články

Kauzálna príslušnosť súdu pri sporoch týkajúcich ochrany doménového mena

Pojem doménové meno resp. doména nie je v slovenskom právnom poriadku jednoznačne definovaný. Spomína ho síce § 2 písm. d) bod 1 zákona č. 22/2004 Z. z. o elektronickom obchode, ten však ustanovuje len to, že: „doménou sa rozumie symbolická adresa v elektronickej komunikačnej sieti“. Nejedná sa teda o dostatočné vymedzenie tohto pojmu. Keďže aj…

Nová európska legislatíva pre kryptoaktíva

Európska komisia 24. septembra 2020 oficiálne zverejnila návrh Nariadenia o trhoch s kryptoaktívami (MiCA) a pilotný režim pre trhové infraštruktúry založený na technológii distribuovaných záznamov (DLT Pilotný režim), ktoré sú súčasťou širšieho súboru publikovaných stratégií EÚ v oblasti digitálneho financovania.

Znalec z odboru psychológie v súdnych konaniach o niektorých rodinnoprávnych veciach

V súčasnosti je participácia znalca z odboru psychológie v konaniach o rozvode a úpravu práv a povinností rodičov k maloletým deťom na čas po rozvode bežnou záležitosťou.

Obnova civilného konania v dôsledku trestného činu sudcu

V tomto článku sa budeme zaoberať obnovou civilného konania, v ktorom bolo rozhodnuté v neprospech strany v dôsledku trestného činu sudcu.

Rodičovská dovolenka v štátoch V4

Pozrime sa bližšie na jednotlivé štáty V4. Vo všetkých všeobecne platí, že nárok na rodičovskú dovolenku je osobným neprenosným právom oboch rodičov, ktoré má umožniť, aby sa o dieťa starala nielen matka, ale aj otec, prípadne aj obaja súčasne. Toto právo Smernica 2010/18/EÚ priznáva aj osobám, ktoré majú deti do troch rokov veku v náhradnej…

Nová úprava inštitútov domáckej práce, telepráce a home office

Národná rada Slovenskej republiky aktuálne (10.12.2020) rokuje o novele zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej ako „Zákonník práce″), ktorá bola pripravená s navrhovanou účinnosťou od 01.03.2021. Novela má ambíciu, aj vzhľadom na udalosti tohto roka, kedy mnoho zamestnancov pracovalo z domu, bližšie a kvalitnejšie upraviť domácku prácu…

Pozemky neznámych a nezistených vlastníkov

Ak plánujete predať pozemok, o ktorom ste si mysleli, že je vo vašom vlastníctve alebo ste sa rozhodli odkúpiť susedov pozemok, či uskutočniť investičnú alebo developerskú činnosť, môže sa vám samotný proces kúpy alebo predaja vo veľkej miere skomplikovať, pokiaľ natrafíte na pozemok neznámeho alebo nezisteného…

Nesprístupnenie informácií – prevažujúci verejný záujem alebo svojvôľa povinnej osoby?

Dňa 1. januára 2021 uplynie presne 20 rokov od nadobudnutia účinnosti zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií), ktorý do právnej úpravy Slovenskej republiky premietol princíp publicity verejnej správy (ďalej len „Zákon o slobode informácií“). V období pred…

Čo investori skúmajú v startupových projektoch pred vstupom do nich?

Fungovanie vo svete startupov môže byť obtiažne, ak startup včas nezíska vhodnú finančnú pomoc. Aj keď si väčšina podnikateľov v počiatočných fázach procesu zakladania startupu sama zabezpečuje finančné prostriedky, obvykle až vstup externých investorov dostane začínajúcu spoločnosť na vyššiu úroveň. Investori sú však obozretní a pred vstupom…

Udalosti uplynulého týždňa

Poslanci schválili ďalšie významné opatrenie ministerstva spravodlivosti pre zlepšenie prístupu k spravodlivosti. Potvrdzovanie tzv. vydržania sa má presunúť z notárov na súdy. Návrh reaguje aj na mnohé prípady, keď prostredníctvom inštitútu vydržania prichádzalo k špekulatívnym prevodom pozemkov, pričom skutoční majitelia týchto pozemkov o tom…

Profesionálne rodičovstvo, práca alebo poslanie ?

Zákonodarca v zákone č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákon o rodine“) určuje tri druhy náhradnej starostlivosti[1], a to:

Poslanci definitívne schválili reformné zmeny v justícii

​Poslanci definitívne schválili návrh veľkého reformného ústavného zákona v oblasti justície, ktorý na aktuálnej parlamentnej schôdzi predstavila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Ide o kľúčový zákon, ktorým otvárame veľa bolestivých tém justície a ponúkame k nim konkrétne riešenia. Schválený návrh zahŕňa napríklad prísnejšie majetkové…

10 otázok pre … Petera Víglaského

JUDr. Peter Víglaský je zakladajúcim partnerom Hamala Kluch Víglaský s.r.o.. Má rozsiahle skúsenosti v oblastiach bankovníctva a financií, fúzií a akvizícií, projektov PPP, súkromného kapitálu, nehnuteľností a greenfield projektov.

V4 Legal o ženách a trhu práce v krajinách V4. Aká je účasť žien na trhu práce v štátoch Vyšehradskej skupiny (V4)?

Postavenie žien v spoločnosti je aktuálna téma a podľa obrazu, ktorý vytvárajú najmä médiá a sociálne siete, aktuálne žijeme v toxicky maskulínnom a patriarchálnom svete. Oba sociálne konštrukty sa snažia predpísať ženám a mužom ich roly v spoločnosti. Hľadanie príčin súčasného stavu a riešenia nerovnováhy nie sú jednoduché a ani…

Udalosti uplynulého týždňa

Podnikatelia, ktorých prevádzky zasiahla druhá vlna pandémie koronavírusu, budú môcť získať dotácie na nájomné. Novelu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti rezortu hospodárstva schválil parlament. „Vyplatili sme už desiatky miliónov eur tisícom subjektov a teraz v tom budeme pokračovať," uviedol minister hospodárstva Richard Sulík. Nárok na…

Rozsiahla novela zákona o dani z príjmov prináša viaceré zmeny

Parlament v stredu schválil rozsiahlu novelu zákona o dani z príjmov s viacerými pozmeňujúcimi návrhmi. Zaviesť sa majú ďalšie opatrenia v rámci boja s daňovými únikmi, aby fyzické osoby nevyvážali svoje príjmy do daňových rajov. Tiež sa majú rozšíriť benefity pre daňovníkov, ktoré im poskytuje finančná správa. Zároveň sa ruší zvýhodnenie 13. a…

Zmeny v práve obchodných spoločností od októbra 2020

Začiatok októbra 2020 priniesol vo sfére práva obchodných spoločností niekoľko významných zmien.

Súdny poplatok v sporoch týkajúcich sa poškodenia zdravia pacienta

Jednou z hlavných otázok, ktoré si poškodený pacient v procese rozhodovania sa ohľadom začatia súdneho konania vo veci poškodenia svojho zdravia kladie, je, či je za podanie žaloby potrebné platiť súdny poplatok alebo nie.

Opatrenie obmedzujúce osobnú slobodu prijaté proti osobe, na ktorú bol vydaný prvý európsky zatykač (EZ) na základe predchádzajúcich skutkov odlišných od tých, ktoré boli dôvodom jej odovzdania na vykonanie druhého EZ, nie je v rozpore s právom EÚ, ak táto osoba dobrovoľne opustila členský štát, ktorý vydal prvý EZ

V tejto súvislosti musí dať súhlas vykonávajúci orgán členského štátu, ktorý odovzdal stíhanú osobu na základe druhého EZ

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková verejne predstavila veľký reformný zámer novej súdnej mapy. Primárnym cieľom reformy súdnej mapy je špecializácia sudcov a zlepšenie kvality rozhodnutí. Z dlhodobejšieho hľadiska bude mať však nová reorganizácia súdov dopad aj na rýchlejšie a predvídateľnejšie rozhodnutia súdov. V neposlednom rade sa…