Pozor na zmeny kolektívnej zmluvy
Do pozornosti dávame rozhodnutie Najvyššieho súdu uverejnené v zbierke stanovísk NS SR v čísle 1/2016, ktoré sa týka celozávodného čerpania dovolenky a zmien takejto dovolenky stanovenej v kolektívnej zmluve.
Do pozornosti dávame rozhodnutie Najvyššieho súdu uverejnené v zbierke stanovísk NS SR v čísle 1/2016, ktoré sa týka celozávodného čerpania dovolenky a zmien takejto dovolenky stanovenej v kolektívnej zmluve.
Týždenník TREND v spolupráci s EPRAVO.SK vyhlásili víťazov súťaže Právnická firma roka 2016. Cieľom súťaže bolo poskytnúť lokálnemu trhu orientáciu v kľúčových odboroch práva. Právnickou firmou roka v danej kategórii sa stala veľmi odporúčaná kancelária, ktorej sa v hodnotenom roku podarila kľúčová alebo výnimočná transakcia. Slavnostné vyhlásenie…
NR SR v roku 2015 schválila nový zákon č. 351/2015 Z. z. o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Komisia generálneho prokurátora pre vydávanie záväzných stanovísk je kompletná. Ako poslední do nej pribudli traja zástupcovia generálneho prokurátora. Jaromír Čižnár do komisie menoval námestníka pre trestný úsek Petra Šufliarskeho, riaditeľku odboru legislatívy a ústavného práva Generálnej prokuratúry (GP) SR Evu Kukanovú a prokurátora…
Dňa 26. novembra 2015 Národná rada Slovenskej republiky schválila nový zákon o športe (ďalej len "Zákon o športe"), ktorý bol zverejnený v Zbierke zákonov dňa 29. decembra 2015 pod číslom 440/2015, pričom účinnosť nadobudol dňa 1. januára 2016. Zákon o športe vo svojej tretej časti upravuje viacero zmluvných typov pre oblasť športovej činnosti…
Zákonom prijatým pod č. 90/2016 Z. z. o úveroch na bývanie („zákon“) sa do slovenského právneho poriadku s účinnosťou k 21.03.2016 implementuje európska legislatíva, konkrétne smernica o úveroch na bývanie.
V októbri 2015 prijal Súdny dvor EÚ rozhodnutie v prípade Schrems, ktoré prinieslo živú diskusiu v súvislosti s prenosom osobných údajov občanov Európskej únie do USA. Rozhodnutie Komisie o tzv. Bezpečnom prístave („Safe Harbour“), na základe ktorého bolo možné transferovať osobné údaje bolo vyhlásené za neplatné. Bezpečný prístav deklaroval pre…
Výkon európskeho zatykača sa musí odložiť, ak existuje skutočné nebezpečenstvo neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania z dôvodu podmienok zadržania dotknutej osoby v členskom štáte, ktorý vydal zatykač
Ak v primeranej lehote nemožno vylúčiť existenciu tohto nebezpečenstva, orgán poverený výkonom zatykača musí rozhodnúť, či je potrebné…
Vláda vymenovala ďalších štátnych tajomníkov na päť ministerstiev. Na rezort spravodlivosti nastupuje staronová tajomníčka Mária Kolíková, ktorá v tejto funkcii pôsobila počas vlády Ivety Radičovej, keď rezortu šéfovala súčasná ministerka Lucia Žitňanská (Most-Híd).
Vlády členských štátov EÚ vymenovali 23. marca 2016 pätnásť sudcov Všeobecného súdu. Všeobecný súd tvorí súčasť Súdneho dvora Európskej únie. Je súdom prvej a poslednej inštancie v prípade väčšiny rozhodnutí Komisie a iných orgánov EÚ vo všetkých oblastiach, v ktorých má Európska únia právomoci. Osem z 15 vymenovaní sudcov Všeobecného súdu sa týka…
Zákon č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov („ZVO“) priniesol okrem novej právnej úpravy verejného obstarávania aj ďalšiu podstatnú novelu zákona č. 136/2001 Z. z. o ochrane hospodárskej súťaže a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 347/1990 Zb. o organizácii ministerstiev a ostatných…
Súdna rada vytvorila päťčlennú komisiu, ktorá by mala posúdiť dopady nálezu Ústavného súdu v otázke zlučiteľnosti členstva v rade s vedením súdu. Jej vznik odhlasovali členovia rady na svojom zasadnutí.
Podľa generálneho advokáta pána Szpunara prevádzkovateľ obchodu, baru alebo hotelu, ktorý verejnosti bezplatne ponúka sieť Wi-Fi, nie je zodpovedný za porušenie autorských práv používateľom tejto siete
Hoci voči prevádzkovateľovi možno vydať súdny príkaz smerujúci k ukončeniu tohto porušovania alebo k jeho predchádzaniu, nemožno od neho…
Novela daňového poriadku zaviedla od 1. januára motivačné zmeny v sankčnom systéme. Zákon umožní podnikateľom podať dodatočné daňové priznanie (DDP) aj 15 dní po doručení oznámenia o daňovej kontrole a to s nižšími následkami, aké by boli po odhalení nedostatkov daňovou kontrolou. Zároveň sa mení systém výpočtu pokút zavedením časového prvku. Čím…
Rozhodovacia činnosť Ústavného súdu Slovenskej republiky (ďalej len „ústavný súd“) bola aj v roku 2015 poznačená tradične vysokým nápadom doručených podaní – návrhov a sťažností a skutočnosťou, že ako nezávislý súdny orgán ochrany ústavnosti musel zastať svoje úlohy a povinnosti vyplývajúce mu z jeho postavenia v neúplnom zložení 11 sudcov…
Časť zákona o poľovníctve, ktorá pre vydanie poľovného lístka stanovuje povinnosť členstva v Slovenskej poľovníckej komore (SPK), nie je v rozpore s Ústavou SR. Vyplýva to z rozhodnutia pléna Ústavného súdu (ÚS) SR.
Vnútroštátne orgány vykonávajú všeobecný dohľad na účely zabezpečenia práv cestujúcich v leteckej doprave, ale nie sú povinné konať v nadväznosti na individuálne sťažnosti
Táto právomoc im však môže byť priznaná na základe vnútroštátnej právnej úpravy
Boj proti rastúcej odolnosti baktérii voči dnešným v poľnohospodárstve využívaným antibiotikám si vyžaduje obmedzenie ich používania a vyvinutie nových antimikrobiálnych liekov. Vyplýva to z legislatívneho uznesenia, v rámci ktorého Parlament vo štvrtok zverejnil svoju predstavu aktualizácie právnych predpisov EÚ v oblasti veterinárnych liečiv.
Rada sa 8. marca 2016 dohodla na pozícii týkajúcej sa návrhu smernice o výmene daňových informácií o činnostiach nadnárodných podnikov, pričom sa ešte čaká na stanovisko Európskeho parlamentu.
Slovenským okresným a krajským súdom sa v minulom roku podarilo znížiť množstvo agendy, ktorou sú zaťažené. Právoplatne vybavili celkom 1,29 milióna prípadov, čo je o 23.000 viac, ako vlani prijali. Konštatovalo to ministerstvo spravodlivosti (MS), ktoré zverejnilo štatistiky o zaťaženosti súdov a dĺžke súdneho konania za rok…
Európska únia si v roku 2020 stanovila za cieľ stať sa dátovým lídrom. Za týmto účelom vytvorila Európsku dátovú stratégiu (European data strategy), ktorá má postupne umožniť...
Dňa 06.11.2024 sa uskutočnila 58. schôdza Vlády Slovenskej republiky, predmetom ktorej bolo prerokovanie legislatívneho návrhu nového stavebného zákona.
Rezort kultúry: Novela zákona nezavádza pokuty voči bežným ľuďom | Ústavný súd odmietol sťažnosti R. Fica a R. Kaliňáka v kauze Súmrak | Prezident SR prijal poverovacie listiny od...
Výsledky auditu krízového riadenia majú byť známe v roku 2025 | Slovensko chce rokovať s EK o opravách Správy o stave právneho štátu | Aliancia sektorových rád: Zákon o vzdelávaní...
Susko: Súdna reforma nepriniesla žiadne pozitíva ani podľa sudcov | Služby Centra právnej pomoci by mali byť dostupnejšie | Štát by mohol dať svedkovi ochranu pri viacerých trestných...
Vo svete podnikania a obchodných spoločností vzniká napriek rozsiahlej právnej úprave množstvo rôznych otázok a problémov, ktoré sa nezriedka riešia súdnym sporom. Pozitívom tohto javu...
Právny rámec v oblasti kybernetickej bezpečnosti uvedený do Európskej únie Smernicou NIS1 a nariadením Európskeho parlamentu a Rady č. 2019/881 (akt o kybernetickej bezpečnosti) boli...
Dňa 7. 11. 2024 schválili poslanci Národnej rady novelu[1] zákona o slobodnom prístupe k informáciám[2]. Za účelom efektívnejšieho riadenia procesu poskytovania informácií a zabráneniu...
Finančná správa informuje odbornú verejnosť o nasadení nového automatizovaného systému vývozu (AES) do produkčnej prevádzky, ktoré je naplánované v podmienkach Slovenskej republiky na...
Rada prijala nový právny predpis o požiadavkách na kybernetickú bezpečnosť produktov s digitálnymi prvkami s cieľom zabezpečiť, aby produkty, ako sú pripojené domáce kamery,...