Články

Sprísnenie podmienok pre podávanie sťažnosti na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu

1. januára 2014 nadobudlo účinnosť nové znenie pravidla 47 Rokovacieho poriadku Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu (ďalej len „Súd“), ktorým boli zavedené prísnejšie podmienky pre podávanie sťažnosti na Súd.

Získanie cezhraničnej licencie na šírenie hudby cez internet by malo byť jednoduchšie

Získanie licencie na šírenie hudby prostredníctvom internetu vo viacerých členských štátoch by malo byť pre poskytovateľov online služieb v budúcnosti jednoduchšie. Smernica, ktorej návrh schválil Európsky parlament, by mala stimulovať rozvoj celoúnijných hudobných služieb a zároveň zabezpečiť lepšiu ochranu autorských práv a promptnejšie…

Vynútiteľné práva cestujúcich v leteckej doprave

Väčšia pravdepodobnosť odškodnenia cestujúcich, ktorých let má meškanie a ktorí uviazli na letisku, a jasnejšie pravidlá vybavovania sťažností klientov. Aj to by mala priniesť nová legislatíva, ktorú v prvom čítaní schválil Európsky parlament.

Udalosti uplynulého týždňa

(TASR) - Lehota na podanie opravného prostriedku voči uzneseniu v trestnom konaní sa predlžovať nebude a ostane na úrovni troch kalendárnych dní. Poslanci Národnej rady SR nepodporili návrh novely Trestného poriadku od Jána Mičovského (OĽaNO), ktorý chcel lehotu predĺžiť na päť pracovných dní.

Najmenej štyri roky vo väzení za závažnú manipuláciu s trhom

Páchatelia, ktorým podľa vnútroštátnych predpisov hrozí najvyšší možný trest za závažnú manipuláciu s trhom, akou bola napríklad kauza LIBOR, by mali byť odsúdení na odňatie slobody v trvaní minimálne štyroch rokov. Vyplýva to z textu smernice, ktorý schválil Európsky parlament. Nové pravidlá, ktoré si kladú za cieľ obnovenie dôvery vo finančné…

Pravidlá týkajúce sa odsúdených osôb alebo osôb čakajúcich na súdne konanie v inej krajine EÚ

Spoločné pravidlá týkajúce sa záležitostí súvisiacich s väzbou, ktoré jednomyseľne prijali členské štáty, boli podľa novej správy Európskej komisie implementované len v približne polovici z 28 krajín EÚ.

Zákon o investičnej pomoci a nové pracovné miesta

Novelou zákona č. 561/2007 Z. z. o investičnej pomoci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „Zákon o investičnej pomoci“) sa opäť zmenili pravidlá poskytovania investičných stimulov, keď najdôležitejšie zmeny sa týkajú najmä výšky povinných investícií a ostatných všeobecných podmienok na poskytovanie investičnej pomoci, spôsobu a…

Zodpovednosť štatutárov a udelenie absolutória

Je bežné, že zároveň so schvaľovaním účtovnej závierky sa na zasadnutí valného zhromaždenia udelí konateľom alebo členom predstavenstva tzv. absolutórium, ktorým sa spoločnosti vzdávajú nárokov na náhradu škody.

Správa EÚ o boji proti korupcii a Slovensko

Európska komisia navrhuje, aby Slovensko posilnilo nezávislosť súdnictva, a aby predovšetkým presne vymedzilo kritériá, na základe ktorých možno predsedov a podpredsedov súdov odvolať z funkcie. Komisia takisto navrhuje, aby sa zväčšila transparentnosť financovania politických strán na miestnej a regionálnej úrovni.

Udalosti uplynulého týždňa

(TASR) - Dobrovoľní hasiči sa budú od apríla viac využívať pri požiaroch, povodniach, ale aj nehodách. Vyplýva to zo zákona o Dobrovoľnej požiarnej ochrane SR z dielne rezortu vnútra, ktorý dnes 134 hlasmi schválili poslanci NR SR. Okrem väčšieho zapojenia dobrovoľníkov štát plánuje v rokoch 2015 až 2018 navýšiť stavy profesionálnych hasičov…

Zvýšenia zodpovednosti sudcov?

V slovenskom súdnictve sa pripravujú zásadné zmeny. Predseda vlády SR Robert Fico spolu s ministrom spravodlivosti Tomášom Borecom predstavili návrhy, ktoré majú zefektívniť prácu sudcov či prokurátorov. „Tieto návrhy chceme ponúknuť na širšiu diskusiu aj opozícii, lebo bude potrebná zmena Ústavy SR a ústavných zákonov. Tiež chceme počuť názor…

Štrukturálna reforma bankového sektora EÚ

Európska komisia navrhla nové pravidlá, ktorých cieľom je zabrániť najväčším a najkomplexnejším bankám v tom, aby vykonávali rizikovú činnosť obchodovania na vlastný účet. Nové pravidlá by orgánom dohľadu takisto udelili právomoc požadovať, aby uvedené banky oddelili určité potenciálne rizikové obchodné činnosti od činnosti prijímania vkladov, ak…

Odťahovanie vozidiel z verejných komunikácií súkromnou spoločnosťou

Odstraňovanie vozidiel z verejných komunikácií súkromnou spoločnosťou je už dlho diskutovanou témou, kde sa názory delia na dva tábory. Jedna skupina jednoznačne argumentuje za oprávnenie obce poveriť odťahom vozidla súkromnú spoločnosť, druhá skupina je rázne proti. V tomto článku zhrniem najčastejšie argumenty obidvoch skupín s poukazom na…

Rozsudky ESĽP - Akhadov a Bittó

Rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva v prípade Akhadov proti Slovenskej republike. Akhadov žaloval Slovenskú republiku pre porušenie článku 5 Dohovoru v konaní o jeho žalobe, prostredníctvom ktorej napadol zákonnosť svojho zaistenia./ Rozsudok v prípade Bittó a ďalší proti Slovenskej republike - prvý z prípadov týkajúcich sa regulovaného…

Ponuková povinnosť pri výpovedi – čo v zákone nenájdete

Počuli ste niekedy o zamestnávateľovi, ktorý by aspoň raz v priebehu svojej existencie nestál pred nutnosťou ukončenia pracovného pomeru formou výpovede? Znalosť správnych postupov pri daní výpovede sa javí ako nepríjemná nevyhnutnosť.

Udalosti uplynulého týždňa

(TASR) – Plénum Ústavného súdu (ÚS) SR na verejnom pojednávaní nevyhovelo návrhu skupiny poslancov NR SR, ktorí sa domáhali vyslovenia nesúladu niektorých ustanovení zákona o miestnych daniach s Ústavou SR. Podľa ústavného súdu napadnuté ustanovenia nie sú v rozpore s ústavou.

Legislatívne zmeny v roku 2014

Prehľad najdôležitejších legislatívnych zmien, ktoré čakajú podnikateľov od nového roka.

Novinky z Ústavného súdu

(TASR) Súd rozhodne o novele zákona o štátnom občianstve 26. februára / Ustanovenia zákona o miestnych daniach sú v súlade s ústavou. Namietané boli tri ustanovenia zákona, umožňujúce obciam cez Všeobecne záväzné nariadenia (VZN) stanoviť rôzne sadzby dane pre jednotlivé skupiny pozemkov a druhy stavieb.

Kroky proti daňovej diskriminácii mobilných občanov EÚ

Komisia chce v rámci cielenej iniciatívy preskúmať daňové predpisy členských štátov s cieľom zabezpečiť, že nie sú diskriminačné voči mobilným občanom EÚ. Zameria sa na ekonomicky činných jednotlivcov, ako sú zamestnanci a samostatne zárobkovo činné osoby, ako aj osoby, ktoré nie sú ekonomicky činné, ako sú…

Novela zákona o kolektívnom vyjednávaní

Dňa 1. januára 2014 nadobudla účinnosť novela zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorú poslanci opätovne schválili v pôvodnom znení po tom, ako im ju prezident s pripomienkami vrátil. Táto novela sa v prevažnej časti týka rozširovania kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na zamestnávateľov v príslušnom odvetví, a to bez ich…