Články

Účasť zamestnancov na dobrovoľnej vojenskej príprave. Aké práva a povinnosti sú s tým spojené?

V tomto článku zhrnieme niekoľko dôležitých informácií o tom, aké má zamestnanec a zamestnávateľ práva a povinnosti v súvislosti s účasťou zamestnanca na dobrovoľnej vojenskej príprave. Článok je zameraný na zodpovedanie otázok, ktoré sú zaujímavé nielen pre zamestnávateľov, ale aj pre zamestnancov, a to mzda, odvody, dovolenka a prípadne jej…

Počítačový program (softvér) a uplatnenie výhod patent boxu

Čo je to „Patent Box“?

Právomoc súdov vo veciach spotrebiteľských zmlúv – rozširujúca interpretácia je odvrátená

Súdny dvor Európskej únie („SDEÚ“) v septembri tohto roka vydal rozsudok č. C-347/18 v prípade Salvoni. Obsahom tohto súdneho konania bolo zodpovedanie prejudiciálnej otázky rozsahu právomoci vnútroštátnych súdov vo veciach spotrebiteľských zmlúv. Vnútroštátny súd navrhol pri vydaní osvedčenia o vykonateľnosti súdneho rozhodnutia skúmať aj bez…

Dovolenka pre zamestnancov starajúcich sa o deti – nové aplikačné problémy s dopadom na zamestnávateľov

Poslanci dňa 18.10.2019 prijali novelu zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce (ďalej len „Zákonník práce“), na základe ktorej sa rozširuje okruh zamestnancov, ktorým vzniká nárok na päťtýždňovú dovolenku. Podľa novely sa jedná o zamestnancov, ktorí síce ešte nedovŕšili 33 rokov veku, ale trvalo sa starajú o…

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky sa prihlásilo k plneniu princípov zverejňovania údajov o konečných užívateľoch výhod (konečných vlastníkoch), ktoré vypracovala skupina krajín presadzujúcich posilnenie transparentnosti konečných užívateľov výhod. Transparentnosť vlastníckych štruktúr je jedným zo základných nástrojov slúžiacich na…

Potraviny pochádzajúce z území okupovaných štátom Izrael musia uvádzať označenie tohto územia pôvodu, a v prípade, že pochádzajú z izraelskej osady nachádzajúcej sa v rámci tohto územia, aj údaj o tomto pôvode

Súdny dvor vo svojom rozsudku veľkej komory z 12. novembra 2019, Organisation juive européenne a Vignoble Psagot (C-363/18), ktorý sa týkal výkladu nariadenia (EÚ) č. 1169/20111, rozhodol, že potraviny pochádzajúce z územia okupovaného štátom Izrael musia uvádzať označenie tohto územia pôvodu, a v prípade, že takéto potraviny pochádzajú z oblasti…

Nekalá súťaž a právne prostriedky ochrany proti nekalej súťaži

Hospodárska súťaž, ako prirodzená konkurencia v boji o zákazníka, tvorí neoddeliteľnú súčasť trhového hospodárstva, pričom je žiadúce, aby prebiehala čestne a poctivo.

Žiadateľ o medzinárodnú ochranu vinný zo závažného porušenia vnútorného poriadku pobytového centra, v ktorom je ubytovaný, alebo z obzvlášť násilného správania nemôže byť potrestaný odňatím materiálnych podmienok prijímania, ktoré sa týkajú ubytovania, stravy alebo oblečenia

V rozsudku Haqbin (C-233/18), vydanom 12. novembra 2019, sa veľká komora Súdneho dvora po prvýkrát vyjadrila k rozsahu práva poskytnutého článkom 20 ods. 4 smernice 2013/331 členským štátom určiť sankcie uplatniteľné v prípade, že je žiadateľ o medzinárodnú ochranu vinný zo závažného porušenia vnútorného poriadku pobytového centra, v ktorom je…

Prítomnosť osoby na pracovisku bez pracovnej zmluvy nemusí znamenať nelegálnu prácu

Jedným z mnohých strašiakov zamestnávateľov je nelegálne zamestnávanie, a to z dôvodu hroziacich sankcii. Za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania hrozí pokuta vo výške od 2.000,- do 200.000,- EUR, vylúčenie z verejného obstarávania, neposkytnutie verejných dotácií a neposkytnutie finančných prostriedkov zo zdrojov Európskej únie. Práve pre…

Udalosti uplynulého týždňa

V zákone o konflikte záujmov sa okrem iného rozšíri okruh zástupcov štátu v dozorných a kontrolných orgánoch obchodných spoločností. Vyplýva to z novely ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov (tzv. zákon o konflikte záujmov), ktorý vo štvrtok poslanci Národnej rady (NR) SR schválili. Právnu úpravu…

Írsku sa ukladajú peňažné sankcie za nevykonanie skoršieho rozsudku Súdneho dvora, ktorým sa najmä ukladá uskutočniť posúdenie vplyvov veternej farmy na životné prostredie

V rozsudku Európska komisia proti Írsku (C-261/18), vyhlásenom 12. novembra 2019, Súdny dvor zasadajúci ako veľká komora uložil Írsku peňažné sankcie za to, že konkrétne nevykonalo rozsudok z 3. júla 2008, Komisia/Írsko1, v rozsahu, v akom v ňom Súdny dvor konštatoval porušenie smernice 85/3372 Írskom vyplývajúce z výstavby veternej farmy v…

Nekonečný príbeh novelizácie Zákona o verejnom obstarávaní

Minulý rok bola prijatá veľká novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorá sa s účinnosťou od 1. januára 2019 zásadným spôsobom dotkla najmä úpravy revíznych postupov. Ide o mimoriadne dôležitú oblasť právnej úpravy verejného obstarávania, ktorá implementuje európskou reguláciou garantované právne nástroje osôb, ktoré sa cítia dotknuté na svojich…

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol o porušení článku 8 Dohovoru na ochranu ľudských práv a základných slobôd.

Prípad sa týkal vyšetrovania podozrenia zo sexuálneho zneužívania maloletej sťažovateľky jej otcom. Prvé vyšetrovanie bolo začaté na základe trestného oznámenia podaného v decembri 2012 matkou sťažovateľky, ktorá mala v tom čase štyri roky. V rámci vyšetrovania bol vypracovaný znalecký posudok, podľa ktorého sa u sťažovateľky neprejavovali žiadne…

Antibyrokracia po slovensky – Štátny príspevok pri narodení dieťaťa

Z rôznych médií je stále viac počuť o tom ako Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu prijíma rôzne opatrenia v orgánoch verejnej správy s cieľom čo najviac odbremeniť občanov Slovenskej republiky od požadovania rôznych dokumentov vydávaných a vedených štátnymi alebo samosprávnymi orgánmi (s preneseným výkonom štátnej správy)…

Udalosti uplynulého týždňa

Vymáhanie a výška náhradného výživného sa upraví. Štát preberie na svoje plecia jeho vymáhanie spolu s rodičom dieťaťa. Parlament v utorok prelomil veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej a novelu schválil v pôvodnom znení. Právnu normu pripravili poslanci Smeru-SD.

Zmeny týkajúce sa vysielania zamestnancov

Od 30.07.2020 nadobúda účinnosť novela zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce (ďalej len „Zákonník práce“), ktorou sa transponuje Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/957 z 28. júna 2018, ktorou sa mení smernica 96/71/ES o vysielaní pracovníkov v rámci poskytovania služieb (ďalej len „Smernica“).

Vykonanie nezákonne získaného dôkazu v civilnom konaní

V praxi je možné sa stretnúť so situáciou, kedy je v konaní potrebné vykonať dôkaz zvukovej nahrávky zachytávajúcej priebeh rokovania alebo telefonátu, v podobe videozáznamu z bezpečnostnej kamery, prípadne inkriminujúcej fotografie.

Centru právnej pomoci sme pomohli navýšiť peniaze na osobné bankroty, pripravili sme aj zmeny pre nepoctivých dlžníkov

Po legislatívnej úprave z roku 2017 sa osobný bankrot stal oveľa dostupnejšou možnosťou, ako sa zbaviť svojich dlhov aj pre širokú verejnosť

Zákaz výpovede a plynutie ochrannej doby v pracovnoprávnych vzťahoch

Zákonník práce v § 64 upravuje zákaz výpovede ako nástroj ochrany zamestnancov nachádzajúcich sa v životných situáciách, v ktorých si vyžadujú zvýšenú právnu ochranu pred skončením pracovného pomeru vo forme výpovede zo strany zamestnávateľa.

Udalosti uplynulého týždňa

November sa zaradil medzi významný mesiac v oblasti ochrany práv detí. Organizácie pôsobiace na Slovensku v oblasti ochrany detí pred násilím si zvolili 19. november za deň, keď symbolicky hlasným bubnovaním upozorňujú na dôležitosť ochrany detí pred násilím a včasnú prevenciu s podporou a za spolupráce ministerstva práce, sociálnych vecí a…