Články

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) prostredníctvom opatrení „Prvej pomoci“ poskytlo zamestnancom, zamestnávateľom a SZČO k 15. februáru 2021 finančnú podporu vo výške 963 miliónov eur. Vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemickú situáciu vláda schválila ďalšie navýšenie a rozšírenie „Prvej pomoci +“ prostredníctvom rámca „Prvá…

„Vianočna“ dohoda o obchode a spolupráci: úspešné ukončenie rokovaní o brexite

Európska únia (ďalej len „EÚ“) a Spojené kráľovstvo (ďalej len „UK“) v priebehu niekoľkých uplynulých rokov rokovali o tzv. BREXIT-e. Napriek tomu, že koncom roka sa už čoraz častejšie skloňoval tvrdý odchod UK, k uzatvoreniu Dohody o obchode a spolupráci napokon predsa len došlo 24.12.2020.

Inteligentné zmluvy (smart contracts)

Nasledujúci článok predstavuje stručný úvod do problematiky inteligentných zmlúv s poukázaním na vybrané výhody a nevýhody, či problémy spojené s používaním inteligentných zmlúv.

DEAL MONITOR

Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.

Hrozba likvidačnej pokuty pri prevádzkovaní e-shopu alebo čo (ne)robiť v prípade predaja cez internet

Internet sa v minulom roku stal takmer výhradným miestom predaja spotrebného tovaru. Inak tomu nebude ani v roku 2021, keďže aj tento sa nesie v duchu prísnych opatrení proti stále trvajúcej pandémii COVID-19. Na prvý pohľad jednoduchý spôsob podnikania však môže podnikateľov nemilo prekvapiť mnohými legislatívnymi nástrahami. Pravidlá, ktoré je…

10 otázok pre … Viliama Karase

JUDr. Viliam Karas, PhD. pochádza z Prešova, právo ukončil v r.1999 na PF UK v Bratislave a titul PhD. získal na PF Trnavskej Univerzity, kde pôsobí doteraz ako člen Katedry medzinárodného práva a práva EÚ. Je spoluautorom učebnice Právo Európskej únie. Advokácii sa venuje celý svoj profesijný život, od roku 2007 ako riadiaci partner a spoločník v…

Na plánovanie exitu investora už pri jeho vstúpení do startupu sa často zabúda.

Posledná vec, o ktorej chce zakladateľ na začiatku premýšľať v súvislosti s jeho novým startupom je to, kedy startup majetkovo, finančne alebo manažérsky opustí. Úplným opakom však je finančný investor, ktorého jednou z úvodných otázok býva či, kedy a akým spôsobom si zakladateľ startupu predstavuje ukončiť účasť takého investora v…

Udalosti uplynulého týždňa

Zuzana Čaputová podpísala zákon z 5. februára 2021, ktorým sa dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov. Na základe tohto zákona sa zavádza nulová sadzba DPH na predaj respirátorov FFP2 a…

Nová dočasná ochrana podnikateľov

Dňa 1. 1. 2021 vstúpil do účinnosti zákon č. 421/2020 Z. z. o dočasnej ochrane podnikateľov vo finančných ťažkostiach a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej ako „zákon o dočasnej ochrane podnikateľov“).

Audit a umelá inteligencia v roku 2021

Prepojenie auditu a softvérov využívajúcich umelú inteligenciu nie je žiadnou novinkou. Audítorské a účtovnícke firmy sa už dlhodobo usilujú automatizovať niektoré rutinné činnosti v rámci auditu a viac sa sústreďovať na poskytovanie poradenstva ohľadom finančnej stratégie svojim klientom.

„Čo v prípade, ak zamestnávateľ nevyplatí zamestnancovi mzdu?“

Z dôvodu prevádzkových ťažkostí spôsobených globálnou hospodárskou krízou dochádza čoraz častejšie nielen k prepúšťaniu zamestnancov a k rušeniu pracovných miest, ale aj k omeškaniu zamestnávateľov s úhradou mzdy zamestnancom, dokonca i k jej častejšiemu nevyplateniu.

Koniec špekulácií pri nadobúdaní vlastníckeho práva vydržaním

Národná rada Slovenskej republiky na svojej 23. schôdzi dňa 27.01.2021 definitívne schválila prijatie novely zákona č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok ( ďalej len „CMP“ a/alebo „Civilný mimosporový poriadok“ ), ktorým sa má posilniť ochrana vlastníckeho práva a právna istota pri nadobúdaní vlastníckeho práva vydržaním, čím sa vláda…

Udalosti uplynulého týždňa

Slovensko zavedie do svojich právnych predpisov legislatívu EÚ, ktorá umožňuje národnú ochranu označení pôvodu a zemepisných označení iba na nepoľnohospodárske výrobky. Ochranu označení pôvodu a zemepisných označení poľnohospodárskych výrobkov a potravín, vína, aromatizovaných vínnych výrobkov a liehovín bude zabezpečovať Európska komisia…

Domáce násilie a medzinárodný únos dieťaťa rodičom

Pojem domáceho násilia ako taký nie je nikde vo všeobecne záväznom právnom predpise formulovaný, za jeho charakteristický znak je možné považovať úmysel. Násilie predstavuje následok ľudského konania, ktoré je zámerné. Pri domácom násilí môže ísť o telesnú aj duševnú ujmu.

Superlatív a hyperbola v reklame – keď sa marketingový sen stane nočnou morou pre právnikov

„JEDINÝ ČLÁNOK, KTORÝ VÁM PRINESIE ÚSPECH!“ Áno, aj takto môže vyzerať reklamný slogan, ktorý vďaka vysokej miere nadsádzky či preháňania ihneď upúta Vašu pozornosť.

Parlament posunul ďalej zlepšenie pomoci pre obete trestných činov

Parlament dnes v prvom čítaní schválil návrh zameraný na posilnenie práv obetí trestných činov a ich ochranu, ktorý v pléne predstavila ministerka spravodlivosti, Mária Kolíková. Novela sa zameriava na posilnenie práv obetí a ich ochranu pred ďalšou viktimizáciou vo viacerých oblastiach, ako napríklad zjednodušenie prístupu k odškodneniu, či…

K viazanosti najvyššieho súdu dovolacími dôvodmi z pohľadu Ústavného súdu SR

Ústavný súd SR sa vo svojom nedávnom rozhodnutí I. ÚS 51/2020 (ďalej len „Nález“) vyjadril k otázke viazanosti najvyššieho súdu dovolacími dôvodmi. Kým Najvyšší súd SR sa k tejto otázke opakovane vyjadruje pomerne formalisticky a reštriktívne, z pohľadu ústavného súdu ide skôr o menej formálny a extenzívny výklad. Nález značne posúva medze…

Udalosti uplynulého týždňa

Poslanci dnes definitívne schválili ďalšie významné opatrenie ministerstva spravodlivosti, ktoré súvisí s ochranou vlastníckeho práva. Po novom už nebude na vydržanie pozemku stačiť len osvedčenie s notárskou pečiatkou. Potvrdzovanie tzv. vydržania sa presunie z notárov na súdy. Zmena reaguje aj na mnohé prípady, keď prostredníctvom inštitútu tzv.

Aplikačné problémy zákazu konkurencie v obchodných záväzkových vzťahoch

V poslednom období sa možno stretnúť so silnejúcou snahou podnikateľov obmedziť svojich obchodných partnerov v aktivitách, ktoré by mohli mať konkurenčný charakter k ich činnosti. Dojednávanie tzv. konkurenčných doložiek v rôznych obchodných záväzkových vzťahov nie je výnimočné, a to aj napriek tomu, že naša právna úprava v tomto smere nie je…

Ako správne reklamovať vady nehnuteľnosti

V predchádzajúcom článku som poukázal na dôležitosť preberacieho konania a poskytol niekoľko rád ako postupovať pri preberacom konaní. V tomto článku sa zameriavam na postup, ktorý odporúčam využiť ak kupujúci potrebuje uplatniť vady počas záručnej doby. Zmluva, na základe ktorej nadobúda vlastník nehnuteľnosť do vlastníctva, zvyčajne obsahuje…