Od 2013 opäť zásadné zmeny v slovenskom Zákonníku práce
Stalo sa pravidlom, že s novou vládou sa novelizuje aj najdôležitejší zákon ochraňujúci práva zamestnancov.
Stalo sa pravidlom, že s novou vládou sa novelizuje aj najdôležitejší zákon ochraňujúci práva zamestnancov.
1. Daň z príjmov fyzických osôb
Paušálne výdavky pri príjmoch z podnikania
Novela ponecháva možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov vo výške 40 % daňovníkom, ktorí nie sú platiteľmi DPH alebo sú platiteľmi DPH len časť zdaňovacieho obdobia, z úhrnu príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, pričom sa zavádza maximálna…
V tomto článku by sme chceli poukázať na rozhodnutie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky zo dňa 20.7.2011 pod spisovou značkou 6 Sžo 229/2010, ktoré sa týka posúdenia dlhodobo sporných názorov na účinky odstúpenia od zmluvy o prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, ktoré sa vytvárali v rozhodovacej praxi slovenských a českých súdov. Cieľom…
Dňa 29.2.2012 schválila Národná rada Slovenskej republiky v poradí už osemnástu novelu zákona č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „Zákon o verejnom obstarávaní“) uverejnenú v Zbierke zákonov pod číslom 91/2012 (ďalej len „novela“), ktorá nadobudlaúčinnosť dňa…
Výberové konanie na voľné miesto sa skončilo a vy ste našli nového zamestnanca. Viete čo všetko a ako musíte pripraviť? Poznáte lehoty a spôsob vašich nahlasovacích povinností? Ak nie, nižšie nájdete zoznam vašich povinností.
Odvodové zaťaženie dohodárov, navýšenie odvodov pre SZČO, zdravotné odvody z dividend, to všetko nám prináša Nový rok 2013. Základný prehľad týchto zmien nájdete nižšie.
Zmena definície závislej práce
V porovnaní s terajším znením, bude k 01.01.2013 definícia závislej práce spresnená. Podnetom k tejto zmene bolo uprednostňovanie iných foriem zamestnávania zamestnávateľom než pracovný pomer. Z tohto dôvodu vznikali zdanlivo samostatní živnostníci, ktorí svoj pracovný výkon prestali poskytovať zamestnávateľovi v…
Novelou Obchodného zákonníka nastali od 1. októbra aj zmeny pri prevode obchodného podielu v s.r.o. Ako teda správne previesť obchodný podiel? Aké sú podmienky prevodu obchodného podielu a aké dokumenty je potrebné vyhotoviť?
Jak už to na Slovensku bývá posledních pár let zvykem, s novou vládou přišla i novela Zákoníku práce. Novela přináší do Zákoníku práce řadu významných změn. Níže v článku uvádíme přehled těch nejdůležitějších. Zákoník práce se znovu přesouvá z pravé strany na levou. Parlament Slovenské republiky s cílem „prosazování rovnováhy uplatňování práv a…
Pracovný pomer sa nekončí iba podaním rúk a prianím úspechov v ďalšom profesijnom živote. Ako zamestnávateľ vystavujete svojmu budúcemu ex – zamestnancovi viacero dokumentov, a to buď na základe zákonnej povinnosti alebo žiadosti zamestnanca.
Poslední novela slovenského Obchodního zákoníku si již od svého přijetí vysloužila značnou dávku kritiky, a to především s ohledem na prodloužení procesu založení s.r.o., další zbytečnou byrokracii, a v neposlední řade i zásah do smluvní volnosti u převodů obchodních podílů. Od 1. 10. 2012 totiž fyzické i právnické osoby potřebují k založení…
Máte spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorú nepoužívate alebo ste sa rozhodli podnikanie zavesiť na klinec a chceli by ste ju zrušiť? Neviete, kde začať a čo to bude odnášať? Zrušenie spoločnosti s ručením obmedzeným síce znamená určitú administratívnu a časovú záťaž, ale nie je to nemožné. Prosím, presvedčte sa…
Zmeny účinné od 1.10.2012
Nadobudnutie postavenia platiteľa dane pri predaji nehnuteľností
Národná rada SR schválila v júli 2012 novelu zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty, ktorá obsahuje i úpravu zákona č. 513/1991 Z. z. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov.
Dňa 22.8.2012 vyšiel v Zbierke zákonov zákon č. 246/2012 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (ďalej len „Novela“). Okrem zmeny zákona o dani z pridanej hodnoty Novela podstatným spôsobom mení aj zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný…
Ak sa rozhodnete začať podnikať ako právnická osoba, určite sa budete zamýšľať nad tým, či si spoločnosť kúpiť alebo si ju založiť. Obidve tieto formy začatia podnikania majú svoje výhody aj nevýhody. Aké to sú? A čo môžete od kúpy tzv. ready-made, resp. secondhand spoločnosti očakávať?
V obchodnom styku sa neraz stane, že obchodný partner neplní svoje záväzky riadne a včas, prípadne vôbec. Príčiny môžu byť rôzne, objektívna platobná neschopnosť alebo aj platobná „neochota“. Čo teda robiť, aby ste sa do takej situácie nedostali? A ako riešiť situáciu, keď máme pohľadávky po lehote splatnosti a dlžník sa k ich plateniu…
Každému podnikateľovi sa môže stať, že nemôže plniť svoje záväzky a dostane sa do konkurzu, v ktorom je jeho majetok speňažený za účelom aspoň čiastočného uspokojenia jeho veriteľov. To vo väčšine prípadov môže znamenať koniec podnikateľskej činnosti a likvidáciu podnikateľa. Preto v prípade, ak je platobná neschopnosť podnikateľa len dočasná a…
Výber obchodného mena netreba podceňovať, pretože je dôležitou súčasťou prezentácie podnikateľa pred zákazníkmi a obchodnými partnermi. Môže vypovedať nielen o tom, aké služby alebo tovar podnikateľ ponúka, ale aj o osobe podnikateľa. Pre jednotlivé formy podnikania platia rôzne zásady výberu mena. A aké to sú?
Chceli by ste začať podnikať na Slovensku a neviete ako na to? Zaujíma Vás, ako založiť s.r.o., prípadne koľko to bude stáť? Alebo už podnikáte a chceli by ste sa dozvedieť viac informácii o niektorých povinnostiach, ktoré Vám zo slovenských právnych predpisov vyplývajú? Poprípade máte záujem svoju podnikateľskú činnosť ukončiť a chcete vedieť, čo…
Dňa 7. 11. 2024 schválili poslanci Národnej rady novelu[1] zákona o slobodnom prístupe k informáciám[2]. Za účelom efektívnejšieho riadenia procesu poskytovania informácií a zabráneniu...
Finančná správa pripomína verejnosti konsolidačné opatrenia, ktoré začnú platiť od januára budúceho roka. Zmeny v daňovom systéme sa dotknú dane z príjmu, DPH, daňového bonusu,...
Boj proti právnym a finančným postupom uľahčujúcim obchádzanie reštriktívnych opatrení odôvodňuje takéto povinnosti Mená Jeleny Timčenkovej, Genadija Timčenka, Michaila Fridmana,...
Všeobecný súd opätovne potvrdil význam základného práva každej osoby poradiť sa s advokátom, pokiaľ ide o vedenie súdneho konania, predchádzanie takémuto konaniu alebo jeho...
Pojem „švarcsystém“ predstavuje závislú prácu vykonávanú samostatne zárobkovo činnou osobou (ďalej len „SZČO“) mimo pracovného pomeru alebo mimo obdobného pracovného vzťahu pre...
Policajti obvinení z marenia spravodlivosti budú stíhaní na slobode | Samosprávne kraje žiadajú predvídateľné financovanie na úrovni 2 % HDP | Medzi dôkazmi obhajoby v kauze Mýtnik sú...
Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok v prípade Adamčo proti Slovenskej republike v ktorom sa zaoberal troma sťažnosťami odsúdeného vo výkone trestu odňatia slobody na...
Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že v prípade Ribár proti Slovenskej republike nedošlo k porušeniu článku 3 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.
Súd nevzal policajtov obvinených z marenia spravodlivosti do väzby | Európsky súd rozhodol, že v prípade Ribár neporušili práva na slobodu | Odborári žiadajú prezidenta o zváženie...