Články

Porušenie zásady vyplácania rovnakej mzdy za rovnakú prácu a za prácu rovnakej hodnoty

V § 119a ods. 2 Zákonníka práce je zakotvená zásada, podľa ktorej majú ženy a muži právo na rovnakú mzdu za rovnakú prácu alebo za prácu rovnakej hodnoty. Za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty sa považuje práca rovnakej alebo porovnateľnej zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti, ktorá je vykonávaná v rovnakých alebo porovnateľných…

Udalosti uplynulého týždňa

Nové legislatívne pravidlá vlády SR spresňujú pravidlá používania prechodných ustanovení a obmedzia obsahové zmeny v novelách právnych predpisov. Vyplýva to z nových Legislatívnych pravidiel vlády SR, ktoré v stredu schválil kabinet. Úprava doterajšieho znenia podľa jeho slov zosúlaďuje legislatívne pravidlá vlády s legislatívnymi pravidlami…

EĽSP: Slovensko porušilo práva otca na kontakt so synom

Európsky súd pre ľudské práva (EĽSP) vyniesol rozsudok v prípade L. B. proti Slovenskej republike, podľa ktorého Slovensko porušilo právo otca na rodinný život. Prípad sa týkal dlhého a neefektívneho súdneho konania o úprave styku s jeho maloletým synom. Európsky súd priznal sťažovateľovi odškodné vo výške 9-tisíc eur.

Novela zákona č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce s účinnosťou od 1.1.2024

Novela zákona o inšpekcii práce a o zmene a doplnení zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov účinná od 01.01.2024 priniesla posilnenie kompetencií Národného inšpektorátu práce ako rozpočtovej organizácie štátu so sídlom v Košiciach, za činnosť ktorej zodpovedá generálny riaditeľ…

Sociálna pomoc: prístup štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sú osobami s dlhodobým pobytom, k opatreniu sociálneho zabezpečenia, sociálnej pomoci alebo sociálnej ochrany nemôže byť podmienený pobytom v členskom štáte v trvaní aspoň 10 rokov

Členský štát nemôže podmieniť prístup štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sú osobami s dlhodobým pobytom, k opatreniu sociálneho zabezpečenia, sociálnej pomoci alebo sociálnej ochrany splnením podmienky – ktorá sa vzťahuje aj na štátnych príslušníkov tohto členského štátu –, aby mali v tomto členskom štáte pobyt aspoň desať rokov, z čoho…

Klasifikácia kryptoaktív – poskytovanie právnych stanovísk pre účely MiCA a MIFID II

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/1114 o trhoch s kryptoaktívami („Nariadenie MiCA“) predstavuje významný krok v regulácii kryptoaktív na úrovni Európskej únie. Cieľom Nariadenia MiCA je zabezpečiť jednotné pravidlá pre emitentov kryptoaktív a poskytovateľov služieb kryptoaktív, zvýšiť ochranu investorov a podporiť inováciu a…

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR vylučuje prepúšťanie tisícov obvinených a odsúdených z výkonu väzby a výkonu trestu v súvislosti s novelou Trestného zákona. V tejto súvislosti informovalo, že spolu s predstaviteľmi rezortu vnútra pripravili novelu priestupkového zákona, ktorá má zvýšiť postihy pre drobné krádeže. Informovala o tom hovorkyňa MS…

Právny štát: rozhodovacie zloženie rozhodujúce o veci musí samo rozhodnúť o jej výsledku

Akýkoľvek neoprávnený zásah osôb mimo rozhodovacieho zloženia musí byť vylúčený. Samotný vnútorný procesný mechanizmus súdu, ktorého cieľom je vyhnúť sa rozporom v judikatúre alebo ich napraviť a zabezpečiť tak právnu istotu vyplývajúcu zo zásady právneho štátu, musí byť v súlade s požiadavkami súvisiacimi s nezávislosťou súdnictva. Konkrétne…

Nová právna regulácia pre nesplácanie úverov

Spravovanie a nákup nesplácaných úverov bude mať nový právny rámec, ktorý vstúpi do platnosti už 1. júna 2024. Primárnym cieľom tejto regulácie je riešenie problematiky nesplácaných úverov a podpora rozvoja sekundárnych trhov s nesplácanými úvermi v Európskej únii.

Nové opatrenia na zabezpečenie vyváženého zastúpenia žien a mužov v kótovaných spoločnostiach

Európska únia (EÚ) sa dlhodobo snaží o zabezpečenie rovnosti medzi pohlaviami vo všetkých oblastiach spoločenského, politického a ekonomického života. Dôležitou súčasťou týchto snáh je aj dosiahnutie vyváženého zastúpenia žien a mužov v rozhodovacích pozíciách, najmä v orgánoch spoločností. Jedným z najnovších krokov k dosiahnutiu tohto cieľa je…

Sociálna pomoc: prístup štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sú osobami s dlhodobým pobytom, k opatreniu sociálneho zabezpečenia, sociálnej pomoci alebo sociálnej ochrany nemôže byť podmienený pobytom v členskom štáte v trvaní aspoň 10 rokov

Členský štát nemôže podmieniť prístup štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sú osobami s dlhodobým pobytom, k opatreniu sociálneho zabezpečenia, sociálnej pomoci alebo sociálnej ochrany splnením podmienky – ktorá sa vzťahuje aj na štátnych príslušníkov tohto členského štátu –, aby mali v tomto členskom štáte pobyt aspoň desať rokov, z čoho…

Udalosti uplynulého týždňa

Ústavný súd (ÚS) SR posúdi ústavnosť zmeny zákona o Národnom inštitúte pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (NIHO), ktorú parlament schválil v júni tohto roka. Právnu úpravu na súde napadla skupina opozičných poslancov. ÚS prijal ich podnet na ďalšie konanie, nevyhovel však návrhu na pozastavenie účinnosti napadnutých ustanovení. Novela…

Detské hlasy pri súdnych konaniach: Zabezpečenie ich účasti a ochrany práv

Počet detí, o ktorých súdy na Slovensku rozhodovali v rámci rodinnoprávnych konaní, je naďalej mimoriadne vysoký. V roku 2023 súdy rozhodovali o 27 060 deťoch, čo je porovnateľné s údajmi v roku 2022. Tieto údaje ukazujú, že téma starostlivosti o maloleté deti je neustále aktuálna a dôležitá.

Vyslaní ukrajinskí pracovníci: členský štát, v ktorom sa práca vykonáva, môže uložiť povinnosť získať povolenie na pobyt

Slovenský podnik vyslal ukrajinských pracovníkov do holandskej spoločnosti na účely výkonu práce v prístave Rotterdam (Holandsko). Ukrajinci sú držiteľmi povolenia na prechodný pobyt vydaného slovenskými orgánmi. V súlade s holandským právom musia Ukrajinci získať aj holandské povolenie na pobyt po uplynutí doby 90 dní. Okrem toho sa za každú…

Porušenie autorských práv ako dôsledok trénovania umelej inteligencie

Pojem umelá inteligencia (anglicky: artificial intelligence, ďalej len „AI“) v posledných dvoch rokoch zarezonoval spoločnosťou, a dnes už môžeme konštatovať, že sa stal súčasťou nášho každodenného života. Okrem efektívneho využitia AI v zdravotníctve, zákazníckych servisoch, prekladacích službách na weboch, či v smart domácnostiach, AI nezaostáva…

Udalosti uplynulého týždňa

Zmena podmienok platnosti miestneho referenda v Bratislave a Košiciach, ktorú parlament schválil v máji minulého roka, je v súlade s ústavou. Vyplýva to z rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý nevyhovel návrhu bývalej prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Tá na ÚS napadla zmeny v zákonoch o hlavnom meste SR Bratislave a meste…

Právne postavenie utečencov: členský štát nie je povinný automaticky uznať postavenie utečenca priznané v inom členskom štáte

Ak členský štát nemôže zamietnuť žiadosť o medzinárodnú ochranu žiadateľa, ktorému už iný členský štát udelil takúto ochranu, ako neprípustnú z dôvodu vážneho rizika, že tento žiadateľ bude v inom členskom štáte vystavený neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu, musí vykonať nové individuálne posúdenie. Musí však v plnej miere zohľadniť…

Ako je to s účinnosťou noviel Trestného zákona a Trestného poriadku?

Prijatie noviel Trestného zákona a Trestného poriadku, a najmä ich obsah a rozsah a predkladateľom komunikovaný účel, boli terčom rozsiahlej kritiky a dokonca aj dôvodom občianskych protestov. Z tohto dôvodu, ako aj iných dôvodov predpokladáme, že celý legislatívny proces návrhov zákonov sa môže zdať neprehľadný, a to najmä z pohľadu nadobudnutia…

Restoratívna justícia v praxi

Dňa 19. augusta 2024 sa na pôde Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky uskutočnilo úvodné stretnutie na tému „Restoratívna justícia v praxi.“ Cieľom stretnutia bolo poukázať na efektívnejšie využívanie nástrojov restoratívnej a alternatívnej justície a hľadať riešenia na ich implementáciu do praxe. Prítomní účastníci, vrátane ministra…

Zamestnávatelia pozor! Nové sumy stravného účinné od 1. septembra 2024

Článok informuje o nových sumách stravného pre zamestnancov, ktoré budú platné od 1. septembra 2024 na Slovensku. Tieto zmeny majú priamy dopad na zamestnávateľov, ktorí poskytujú stravné svojim zamestnancom. Nové sadzby sú dôležité nielen pre plnenie zákonných povinností, ale aj pre správne nastavenie vnútorných smerníc vo firmách. Článok ponúka…