Príspevky na rekreáciu – praktické otázky
S účinnosťou od 1. januára 2019 bol v rámci sociálnej politiky zamestnávateľa do Zákonníka práce[1] zavedený ako nový inštitút príspevok na rekreáciu zamestnancov, resp. rekreačné poukazy.
S účinnosťou od 1. januára 2019 bol v rámci sociálnej politiky zamestnávateľa do Zákonníka práce[1] zavedený ako nový inštitút príspevok na rekreáciu zamestnancov, resp. rekreačné poukazy.
Výška súdnych poplatkov veľakrát môže ovplyvniť rozhodnutie ohľadom začatia vymáhania pohľadávky súdnou cestou. Kým v SR je pri žalobách o zaplatenie percentuálne určená suma výšky súdneho poplatku, v Španielsku je stanovená fixne. Rovnako tak sú rozdielne upravené momenty a výšky poplatkov, ktoré sa účastníkom už začatých súdnych konaní…
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR považuje rezidentský program za "veľmi dôležitý krok" , ktorý prispeje k stabilizácii počtu všeobecných lekárov a pediatrov. Záujemcovia o rezidentské štúdium mali v pondelok (14. 1.) možnosť získať detailné informácie o tejto forme štúdia počas informačného dňa na pôde ministerstva. MZ o tom informuje na svojom…
Koncom roka 2018 prichádza pár zmien, ktorý sa týkajú založenia s.r.o. Od septembra 2018 nadobudla účinnosť novela Obchodného zákonníka, ktorá upravila ustanovenie, ktoré sa venuje správcovi dane. O dva mesiace neskôr prešiel novelizáciou aj Zákon o obchodnom registri, ktorý od novembra 2018 zavádza povinnosť uvádzať v návrhu na zápis s.r.o. aj…
Zástupcovia občianskych iniciatív vyzývajú poslancov Národnej rady (NR) SR, aby kandidátov na ústavných sudcov volili verejne, ako to predpokladá zákon. Žiadajú tiež, aby poslanci volili kandidátov, ktorí spĺňajú najvyššie morálne a odborné kritériá a budú skutočnými ochrancami práva a demokracie na Slovensku.
Po viac ako 50 rokoch čaká dôležitý inštitút občianskeho práva -opatrovníctvo, veľká reforma. Cieľom je zvýšiť ochranu osôb s obmedzenou spôsobilosťou na právne úkony, a takisto zvýšiť zodpovednosť potomkov za rodičov a príbuzných.
Subjekty verejného sektora si často kladú otázku: Odkiaľ vziať istotu, že investície do rekonštrukcie technologického vybavenia budov sa nám skutočne vrátia z dosiahnutých úspor? A ak by sme hneď aj takú istotu mali, odkiaľ vziať z rozpočtu na také investície bez toho, aby sme museli šetriť (čakať) niekoľko rokov?
Zákon o vysokých školách, ktorý sa týka odoberania akademických titulov, prejde zmenami, vláda ho na stredajšom rokovaní schválila. Návrh novely zveruje rozhodovanie o odobratí titulu do pôsobnosti vysokej školy vzhľadom na princíp "kto udeľuje, ten odníma", pričom za vysokú školu má konať rektor na návrh poradnej komisie.
Finančná správa sa z roka na rok stále viac elektronizuje. Dokazujú to aj počty elektronických podaní. Daňové subjekty doručili v roku 2018 prostredníctvom portálu finančnej správe takmer 8,5 mil. elektronických podaní. Najviac z nich – viac ako 1 mil. - podali daňové subjekty v marci 2018.
V niektorých oblastiach sveta slovenské záujmy nie sú dostatočne zastúpené. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR preto uvažuje o otvorení nových zastupiteľských úradov. Tie by mohli vzniknúť napríklad v Azerbajdžane, Kolumbii alebo Saudskej Arábii. Vyplýva to zo správy o stave siete zastupiteľských úradov v SR…
Prezident SR Andrej Kiska vidí medzi 40 uchádzačmi o post ústavných sudcov (ÚS) SR takých, ktorých by do funkcií s radosťou vymenoval, ale aj takých, ktorých by nevymenoval nikdy. Povedal to vo vyhlásení pre verejnosť s tým, že on má len dve požiadavky na kandidátov, a to sú odbornosť a morálka.
Čo sa podarilo:
Európska komisia (EK) prvýkrát v histórii označila vývoj v rezorte zdravotníctva ako pozitívny, keď uznala, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR dosiahlo výrazný pokrok vo zvyšovaní efektivity. Rok 2018 hodnotí preto MZ podľa jeho hovorkyne Zuzany Eliášovej "veľmi dobre" a celkovú situáciu v rezorte považuje "za stabilnú".
Aj v uplynulom roku museli slovenské súdy vydať rozsudky, ktorými uznali vinnými zo spáchania trestných činov 21 488 osôb. Z tohto celkového počtu odsúdených bolo 3414 žien, čo predstavuje 18%. V súvislosti s ukladaním trestov je potrebné uviesť, že do výkonu trestu odňatia slobody muselo nastúpiť len necelých 16% z celkového počtu…
Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR už prijal jeden návrh kandidáta na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR. Pre TASR to potvrdil predseda výboru Róbert Madej (Smer-SD). Od štvrtka (3. 1.) by sa podľa neho mali postupne zverejňovať mená kandidátov na webovej stránke parlamentu.
V roku 2014 bolo prijaté Európskym parlamentom a Radou nové Nariadenie (EÚ) č. 536/2014 o klinickom skúšaní liekov na humánne použitie (ďalej len „Nariadenie“). Nariadenie nahrádza a ruší Smernicu č. 2001/20/ES, týkajúcu sa podmienok uplatňovania dobrej klinickej praxe počas klinických pokusov s humánnymi liekmi, ktorá v podmienkach Slovenskej…
Jedným z významných výsledkov roku 2018 v eurofondovej oblasti, ktorá sa dotýka najmä oblastí vedy a výskumu, bolo z pohľadu šéfky rezortu školstva Martiny Lubyovej (nominantka SNS) zrušenie varovných listov od EÚ ešte z konca roka 2017. Ako uviedla v rozhovore pre TASR, EÚ uznala, že všetky programy a mechanizmy sú čisté, transparentné a dobre…
V roku 2018 bol slovenský zákon č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov („AML zákon“) predmetom legislatívnej novely dvakrát, pričom v dôsledku rozsiahlej novelizácie prijatej s účinnosťou od 15. 3. 2018 AML zákon upravuje zmenené…
Národná rada Slovenskej republiky prijala veľmi kontroverzný návrh zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov z dielne koaličných poslancov, a to aj napriek predchádzajúcemu vetu prezidenta. Zákon nadobudne účinnosť 1. 1. 2019.
Ak Európska únia nepomôže v nasledovnom období Afrike a nezdynamizuje svoje aktivity na tomto kontinente, predstihnú ju iné krajiny z úplne iných častí sveta - podobne, ako to už v minulosti urobila Čína. Myslí si to slovenský premiér Peter Pellegrini, ktorý sa takto v utorok vyjadril na brífingu v rámci Fóra EÚ-Afrika, neformálneho summitu…
Dňa 06.11.2024 sa uskutočnila 58. schôdza Vlády Slovenskej republiky, predmetom ktorej bolo prerokovanie legislatívneho návrhu nového stavebného zákona.
Vo svete podnikania a obchodných spoločností vzniká napriek rozsiahlej právnej úprave množstvo rôznych otázok a problémov, ktoré sa nezriedka riešia súdnym sporom. Pozitívom tohto javu...
Susko: Súdna reforma nepriniesla žiadne pozitíva ani podľa sudcov | Služby Centra právnej pomoci by mali byť dostupnejšie | Štát by mohol dať svedkovi ochranu pri viacerých trestných...
Dňa 7. 11. 2024 schválili poslanci Národnej rady novelu[1] zákona o slobodnom prístupe k informáciám[2]. Za účelom efektívnejšieho riadenia procesu poskytovania informácií a zabráneniu...
Finančná správa pripomína verejnosti konsolidačné opatrenia, ktoré začnú platiť od januára budúceho roka. Zmeny v daňovom systéme sa dotknú dane z príjmu, DPH, daňového bonusu,...
Novelou zákona o účtovníctve účinnou od 1. júna 2024 sa do právneho poriadku SR zaviedla smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2464 o vykazovaní informácií o udržateľnosti...
Dňa 19.06.2024 schválila NR SR novelu zákona o verejnom obstarávaní z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). Novela zákona bola do...
Osobný bankrot predstavuje formálny právny postup, ktorý umožňuje jednotlivcovi riešiť svoje finančné problémy v prípade, že nemá prostriedky na splácanie dlhov alebo ich splácanie by...
Boj proti právnym a finančným postupom uľahčujúcim obchádzanie reštriktívnych opatrení odôvodňuje takéto povinnosti Mená Jeleny Timčenkovej, Genadija Timčenka, Michaila Fridmana,...
Súdny dvor okrem toho má právomoc vykladať opatrenie so všeobecnou pôsobnosťou na základe SZBP, ktoré malo byť vykonané v nariadení a ktoré je základom vnútroštátneho sankčného opatrenia