Články

Implikácie GDPR na právny audit pri M&A transakciách

Transakcie spočívajúce vo fúzii alebo akvizícii podnikov, častí podnikov alebo obchodných spoločností (tzv. „targetov“) sú časté a spôsobujú ich najmä racionalizácia podnikania alebo investičné záujmy iných subjektov. Zatiaľ čo úspešné vyjednávanie prináša obchodným stranám jasný výsledok, proces spočívajúci v právnom audite (po anglicky „due…

Môže trvať vybavenie reklamácie spotrebiteľa dlhšie ako 30 dní?

Možno predpokladať, že každý sa už stretol so situáciou, kedy došlo k výskytu vady na tovare, ktorý kúpil. Zrejme, ak bol v lehote na uplatnenie zodpovednosti za vady, uplatnil si voči predávajúcemu reklamáciu. Predávajúci bol v takom prípade povinný vybaviť reklamáciu v zákonnej lehote do 30 dní od jej uplatnenia. Alebo nie je tento predpoklad…

Udalosti uplynulého týždňa

Nový spôsob financovania by mal priniesť do slovenského zdravotníctva viac stability a transparentnosti. Historicky najvyšší objem peňazí v rezorte zohľadňuje aj výdavky spojené so starnutím obyvateľstva a investičný dlh nemocníc. Upozornilo na to ministerstvo financií.

Náhrada mzdy pri neplatnom skončení pracovného pomeru – úroky z omeškania a spôsob výplaty súdom priznanej náhrady mzdy

Úroky z omeškania

Zamestnancovi s ktorým zamestnávateľ skončil neplatne pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe alebo mu dal neplatnú výpoveď vzniká právo na náhradu mzdy za predpokladu, že zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní.

(Ne)zapísané práva hudobnej skupiny Deep Purple na Všeobecnom súde EÚ

Hudobnú skupinu Deep Purple pravdepodobne nie je potrebné predstavovať. Títo priekopníci moderného hard-rocku s celosvetovými hitmi ako „Smoke on the Water“ alebo „Black Night“ sú však okrem hudby známi aj pre svoje turbulentné obdobia, odchody členov, rozpady a ´znovuzrodenia´. Predmetný spor ukazuje, že konflikty medzi zakladajúcimi členmi…

„Preplatenie“ nevyčerpanej dovolenky po skončení pracovného pomeru? Nový rozsudok Súdneho dvora EÚ mení uhol pohľadu

Podľa slovenského zákonníka práce má zamestnanec nárok na vyplatenie náhrady za dovolenku, ktorú si nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru. Zákonník práce sa pritom nezaoberá dôvodmi, prečo si zamestnanec dovolenku vyčerpať nemohol, či o jej čerpanie žiadal, či mu ju zamestnávateľ ponúkol a pod.

Predpoklady nariadenia neodkladného opatrenia podľa CSP

Podstatou inštitútu neodkladného opatrenia je urýchlená ochrana ohrozených alebo porušených práv, ktorú súd poskytuje na základe zjednodušeného a urýchleného procesného postupu.

Udalosti uplynulého týždňa

Za uloženie tony komunálneho odpadu s menej ako desaťpercentnou úrovňou vytriedenia na skládku sa od januára bude platiť 17 eur. Vyplýva to z nariadenia, ktoré v utorok (6. 11.) schválila vláda. Tento poplatok sa bude každoročne zvyšovať. Príjmy z poplatkov sa rozdelia medzi obce, na ktorých území sa nachádza skládka odpadov alebo cesta k nej…

Zodpovednosť de facto štatutárov

Novela č. 264/2017 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov a ktorá nadobudla účinnosť dňa 1.1.2018 (ďalej ako Novela a Obchodný zákonník) predstavuje, okrem iného, ďalšie z legislatívnych opatrení boja proti tzv. bielym koňom. Hlavným účelom novely je snaha o zabránenie anonymizovania…

Aplikácia zasady nemo plus iuris v dobrovoľnej dražbe

Inštitút dobrovoľnej dražby bol komplexnejšie do našej právnej úpravy zavedený zákonom č. 527/2002 Z. z.[1] (ďalej len „ZDD“). Tento zákon nahradil predchádzajúcu právnu úpravu, ktorá umožňovala výkon záložného práva prostredníctvom verejnej dražby len vo vzťahu k hnuteľným veciam.

Oprávnenie súdu nepriznať úspešnej strane sporu nárok na náhradu trov konania

Určite nikoho neprekvapí konštatovanie, že každé súdne konanie takpovediac niečo stojí. V zásade platí, že najväčším „sponzorom“ všetkých súdnych konaní a sporov je štát, ktorý je v rámci plnenia svojich základných úloh povinný udržiavať pomerne nákladný súdny systém. Bez tohto súdneho systému by totiž už z podstaty veci k žiadnemu súdnemu sporu…

Bezplatná právna pomoc v Španielsku – Asistencia Jurídica Gratuita

Právo na bezplatnú právnu pomoc zakotvené v Ústave (art. 119 CE) nachádza svoj právny základ v ústavnom princípe rovnosti účastníkov konania (art. 14 CE) a v základnom práve na účinný prostriedok nápravy pred súdom (art. 24 CE). Následne sa toto právo upravuje v hneď niekoľkých zákonoch, no jeho najpodrobnejšia regulácia je uvedená v rovnomennom…

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR chce lepšie chrániť občanov pred špekulatívnymi prevodmi majetku, a to cez úpravu inštitútu odporovateľnosti. Takisto by mala byť v sporoch lepšie chránená poškodená strana. Zmeny by mala priniesť pripravovaná novela Občianskeho zákonníka.

Voľba ústavných sudcov bude prísnejšia

​Hoci predložený vládny návrh zákona o upravení spôsobu voľby sudcov ústavného súdu poslanci neschválili, aj napriek tomu sa podarili presadiť ministrovi spravodlivosti SR Gáborovi Gálovi pozitívne a významné zmeny. Prijatý bol totiž zákon o Ústavnom súde, ktorý vďaka zmenám z rezortu spravodlivosti výber kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR…

SR začne vyberať európskeho prokurátora,spôsob, ako na to, vstupuje do účinnosti

Slovenská republika spustí v najbližších týždňoch proces hľadania kandidátov na funkciu európskeho prokurátora. Vo štvrtok 1. novembra totiž vstupuje do účinnosti zákon o zastúpení Slovenskej republiky v orgánoch Európskej prokuratúry, ktorý hovorí, že generálny prokurátor vyhlási prvé výberové konanie najneskôr do 31. decembra 2018. Výber…

Názov bulharského mesta DEVIN môže byť zapísaný ako ochranná známka Únie pre minerálnu vodu

Geografický názov zostane k dispozícii tretím osobám nielen na opisné používanie, ako je podpora cestovného ruchu v tomto meste, ale aj ako rozlišovacie označenie v prípade „náležitého dôvodu“ a neexistencie pravdepodobnosti zámeny.

Udalosti uplynulého týždňa

Slovensko sa snaží zvýšiť využívanie alternatívnych trestov, a tým aj Elektronického systému monitorovania osôb (ESMO), ktorý zakúpilo pred niekoľkými rokmi. Napomôcť tomu majú niektoré legislatívne zmeny najmä v oblasti mediácie a probácie pripravené ministerstvom spravodlivosti. V stredu ich parlament odobril 102 hlasmi.

Rozsudok ESĽP v prípade Schram proti Slovenskej republike

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok v prípade Schram proti Slovenskej republike, ktorým rozhodol o porušení článku 5 ods. 4 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. ​

Majiteľ pripojenia na internet, cez ktoré došlo k porušeniam autorských práv prostredníctvom spoločného používania súborov, sa nemôže vyhnúť zodpovednosti tak, že jednoducho označí rodinného príslušníka, ktorý mal možnosť prístupu k tomuto pripojeniu

Majitelia práv musia mať k dispozícii účinný prostriedok alebo spôsob nápravy umožňujúci príslušným súdnym orgánom nariadiť oznámenie potrebných informácií.

Vláda: Anonymné a neúplné podania by sa mali prešetrovať

Orgány činné v trestnom konaní a súdy zrejme napokon budú musieť vybavovať aj anonymné podania, ak je z neho možné vyvodiť záver o dôvodnom podozrení zo spáchania trestného činu. Vyplýva to z pripomienok rezortu spravodlivosti ku koaličnej poslaneckej novele Trestného poriadku. Tá mala zabezpečiť, že anonymy a podania označené nepravdivými…