Rozhodnutie ESĽP v prípade Barilik proti SR
Európsky súd pre ľudské práva rozhodol v prospech Slovenskej republiky zamietnutím sťažnosti v prípade Barilik proti SR.
Európsky súd pre ľudské práva rozhodol v prospech Slovenskej republiky zamietnutím sťažnosti v prípade Barilik proti SR.
Približne jeden z desiatich Európanov (11 %) pripúšťa, že v predchádzajúcom roku nakúpil tovar alebo služby, ktoré súviseli s nelegálnou prácou. Štyri percentá opýtaných zase pripúšťajú, že prijali za svoju prácu zárobok, ktorý nebol priznaný. Okrem toho, jeden z 30 opýtaných (3 %) bol vyplatený svojím zamestnávateľom čiastočne v hotovosti („na…
Ošetrovateľské výkony v zariadeniach sociálnych služieb a zriadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately by od júla mohli hradiť zdravotné poisťovne. Novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci NR SR posunuli do druhého čítania, preto upravuje novú formu poskytovania zdravotnej starostlivosti, ktorou je…
V období od 1. januára do 31. decembra 2013 konštatoval ústavný súd vo svojich nálezoch opakované prieťahy v 20 nálezoch, z toho v 19 prípadoch išlo o okresné súdy a v 1 prípade išlo o Krajský súd v Bratislave.
(TASR) Výbor pre práva lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych (LGBTI) osôb je znepokojený novelou Ústavy SR, ktorej jediným cieľom podľa neho je zaviesť ústavný zákaz manželstiev párov rovnakého pohlavia.
S veľkými očakávaniami bolo 25. februára 2014 odbornou verejnosťou sledované prvé čítanie Európskeho parlamentu (ďalej aj len "EP") o návrhu zmien Smernice o aproximácii právnych predpisov členských štátov v oblasti ochranných známok[1] (ďalej aj len "Smernica") ako aj o návrhu zmien Nariadenia o ochrannej známke Spoločenstva[2] (ďalej aj len…
Smernica o tehotných pracovníčkach upravuje iba niektoré minimálne požiadavky týkajúce sa ochrany, členské štáty však môžu prijať predpisy, ktoré určeným matkám priznávajú viac práv.
Európska komisia uverejnila druhé vydanie porovnávacieho prehľadu EÚ v oblasti justície na podporu kvality, nezávislosti a efektívnosti justičných systémov v Európskej únii.
Minulý rok sa do dejín zapíše ako najproduktívnejší rok v celej histórii Súdneho dvora Európskej únie a takisto ako rok, v ktorom bol zaznamenaný vôbec najvyšší počet začatých konaní.
Víťazom sobotňajšieho prvého kola prezidentských volieb sa stal premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorého volilo 28 percent ľudí. V druhom kole, ktoré sa uskutoční 29. marca, sa stretne s Andrejom Kiskom. Tomu hlas odovzdalo 24 percent hlasov. Volebná účasť bola 43,4 percenta. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov volieb Ústrednej volebnej…
Európska komisia stanovila súbor spoločných zásad pre vnútroštátne konania vo veci platobnej neschopnosti pre podniky vo finančných ťažkostiach. Cieľom je presun dôrazu z likvidácie smerom ku podpore reštrukturalizácie životaschopných podnikov v ranom štádiu, aby sa tak predišlo platobnej neschopnosti.
V záujme zefektívnenia súčasného systému ukladania takýchto trestov a odstraňovania prekážok pri využívaní moderných nástrojov trestnej politiky minister spravodlivosti obnovil činnosť Rady pre probáciu a mediáciu.
Európska komisia prijala nový rámec na riešenie systémových ohrození právneho štátu v ktoromkoľvek z 28 členských štátov EÚ. Kolégium komisárov dospelo k záveru, že je potrebné vytvoriť nástroj umožňujúci riešiť takéto systémové ohrozenia na úrovni EÚ.
Obdobie materskej a rodičovskej dovolenky je zvyčajne príjemná pauza v živote pracujúceho rodiča. Nedeľný stres z nového pracovného týždňa, horiace termíny, nervozita pred prezentáciou, alebo nespokojný zákazník sú v nedohľadne. S pribúdajúcim vekom dieťaťa sa opäť približujú a rodič sa pripravuje zo zabehnutého domáceho stereotypu vstúpiť späť do…
Dĺžka praxe advokátskych a exekútorských koncipientov by sa mala skrátiť z piatich na tri roky. Celkovú dĺžku tri roky by mala mať aj prax notárskych koncipientov. Zmeny navrhuje skupina opozičných poslancov v novele zákona o advokácii, ktorú predložili na blížiacu sa schôdzu Národnej rady SR.
Ústavný súd SR konštatoval za minulý rok extrémne zbytočné prieťahy okresných a krajských súdov v 34 nálezoch. V roku 2013 také konštatoval porušenie práva na osobnú slobodu v 18 nálezoch.
Do nedávna bol v právnej teórií zaužívaný právny názor, že nadobudnutie vlastníctva prostredníctvom dražby je tzv. originálne nadobudnutie[1], čiže sa na nadobúdateľa nevzťahujú právne spory a vady predmetu nadobudnutia a pretrháva sa zásada nemo plus iuris. Avšak existuje aj názor právnej vedy[2], že príklep je tzv. inou právnou skutočnosťou v…
Ak dôjde k protiprávnej výpovedi pracovnej zmluvy počas čerpania rodičovskej dovolenky pri zamestnaní na kratší pracovný čas, výška paušálnej náhrady za porušenie ochrany, na ktorú má nárok pracovník zamestnaný na plný úväzok, musí byť určená na základe mzdy za prácu na plný úväzok. Výpočet opierajúci sa o mzdu za prácu na kratší pracovný čas by z…
Dňa 29.01.2014 bola Národnou radou Slovenskej republiky prijatá novela zákona č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov (ďalej len „Novela“), ktorá nadobudla účinnosť dňa 01.03.2014.
Úplne nové pravidlá by mali platiť pre verejné zbierky a ich organizátorov. Vláda schválila návrh zákona o verejných zbierkach, ktorý nahrádza právnu úpravu ešte z roku 1973.
Týždenník TREND v spolupráci s EPRAVO.SK vyhlásili víťazov prestížnej súťaže Právnická firma roka 2025. Cieľom tohto každoročného podujatia je poskytnúť slovenskému trhu prehľad...
Zákaz protisúťažných dohôd v slovenskom zákone o ochrane hospodárskej súťaže[1] ako aj v práve EÚ[2] je nemenný už desaťročia. Súťažné úrady preferujú všeobecnú normu....
Štát uspel pred Európskym súdom pre ľudské práva (ESĽP) v konaní o štyroch sťažnostiach v prípade Abaffy proti Slovenskej republike. Rozhodnutie bolo prijaté trojčlenným výborom...
Zákon č. 311/2001 Z. z., Zákonník práce v platnom znení (ďalej len „Zákonník práce“) je hlavným právnym predpisom upravujúcim pracovnoprávne vzťahy. Vzhľadom na to, že...
Zodpovednosť za škodu tvorí širokú a pomerne zásadnú kategóriu zodpovednostných vzťahov v práve, ktorá sa môže, po splnení predpokladov jej vzniku, uplatniť v každom záväzkovom...
Zdaňovanie krypta a s tým spojená daňová optimalizácia sú jednou z najatraktívnejších tém, s ktorými sa stretávame v našej každodennej praxi. Neustále rastúci záujem klientov o...
Dňa 28. júna 2025 nadobudne účinnosť zákon č. 351/2022 Z. z. o požiadavkách na prístupnosť výrobkov a služieb pre osoby so zdravotným postihnutím („zákon o prístupnosti“), ktorý...
Pri verejných obstarávaniach, kde sa od uchádzačov vyžaduje návrh plnenia, či už ako hodnotiace kritérium alebo podstatná náležitosť ponuky, dochádza často k problému, že v...
Môže zákonné vecné bremeno existovať popri nájomnej zmluve bez vzájomného konfliktu? Článok analyzuje ich súbežnú platnosť a právne dôsledky, pričom sa venuje aj otázke, kedy...
Akcionárska zmluva je nevyhnutnou súčasťou každej transakcie týkajúcej sa predaja alebo kúpy firmy. Tento dokument upravuje práva a povinnosti akcionárov, spôsob riadenia spoločnosti, ako...