Články

Udalosti uplynulého týždňa

Slováci už nebudú musieť povinne hlásiť úradom ich prechodný pobyt v zahraničí, ktorý je dlhší ako 90 dní. Parlament dnes totiž 141 hlasmi schválil opozičnú novelu zákona o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov SR. Navrhli ju poslanci SaS a menia ňou spomínanú povinnosť na právo.

Plénum podporuje zriadenie Kancelárie Najvyššieho súdu SR

Aj na Najvyššom súde (NS) SR bude výkon súdnictva oddelený od správy majetku. Je to cieľom rýchlej novely zákona o súdoch, ktorú poslanci NR SR posunuli do druhého čítania. NS SR má tak dobehnúť stav, ktorý už platí napríklad u prezidenta SR, na Ústavnom súde či v Súdnej rade SR, kde verejný činiteľ nie je správcom štátneho majetku a túto činnosť…

Protischránkový zákon plénum podporuje, prešiel do druhého čítania

Zaviesť väčšiu transparentnosť do obchodov medzi štátom a firmami zo súkromného sektora. To je úloha nového zákona o registri partnerov verejného sektora (tzv. protischránkový zákon) z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR 124 hlasmi poslali do druhého čítania.

Nový typ elektronického platobného rozkazu je v druhom čítaní

Zlepšiť kvalitu podnikateľského prostredia, poznačenú druhotnou platobnou neschopnosťou, je cieľom návrhu nového zákona o upomínacom konaní z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorý poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania. Právna norma prináša pre podnikateľov nový typ elektronického platobného rozkazu.

Posledný mesiac na odložené dane

Pre takmer 20 000 ľudí a firiem zostáva posledná šanca na podanie daňového priznania. Šesťmesačný odklad uplynie 30. septembra. Daňové priznanie treba nie len podať, ale daň aj zaplatiť.

Udalosti uplynulého týždňa

Pre slovenských sudcov nie je samozrejmé, že popri rozhodnutí o vine a treste tiež rozhodnú o odškodnení osôb poškodených trestnou činnosťou páchateľa. V tretine rozsudkov odkázali v tomto roku poškodených na civilné konanie, ktoré môže trvať roky. Vyplýva to zo štatistiky, ktorú poskytlo TASR Ministerstvo spravodlivosti (MS)…

Minimálna úroková sadzba

Podľa návrhov, ktoré predniesol generálny advokát Mengozzi, je časové obmedzenie účinkov neplatnosti podmienok „plancher“ (podmienok stanovujúcich minimálnu úrokovú sadzbu) vložených do zmlúv o hypotekárnom úvere v Španielsku zlučiteľné s právom Únie

Toto obmedzenie odôvodňujú najmä makroekonomické riziká spojené s rozsahom využívania týchto…

Čo čaká poslancov Európskeho parlamentu v druhej polovici roka?

Koniec letných prázdnin sa nezadržateľne blíži. Poslanci Európskeho parlamentu sa vrátia do svojho pracovného kolobehu už budúci týždeň. Čakajú na nich povinnosti v ich krajinách a od konca augusta opäť zavítajú do Bruselu, kde sú naplánované schôdze výborov. Počas nasledujúcich mesiacov sa budú zaoberať mnohými témami, počnúc migračnou krízou až…

Udalosti uplynulého týždňa

Možnosť odbočiť doprava na červenú, minimálna vzdialenosť 1,5 metra pri predbiehaní motocyklistov či cyklistov alebo zákaz vydania rovnakého evidenčného čísla, ako malo ukradnuté vozidlo. Aj tieto zmeny navrhujú poslanci Miroslav Ivan, Juraj Droba a Vladimír Sloboda (všetci SaS) v novele zákona o cestnej premávke. Národná rada (NR) SR by sa ich…

Právny charakter mobilného domu podľa stavebných predpisov

Mobilné domy sa stávajú čoraz využívanejšou alternatívou dočasného, prevažne rekreačného bývania. Ide o obydlia umožňujúce transport z miesta na miesto, ktorých výhodou sú nízke obstarávacie náklady, náklady na následnú správu, minimálne starosti s údržbou a rýchle zhotovenie domu v akomkoľvek ročnom období. Mobilný dom je kompromisom medzi…

Smrť blízkej osoby ako zásah do osobnostných práv môže založiť aj nárok na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch

Súčasťou osobnostných práv je aj právo na súkromný a rodinný život, ktoré zahŕňa taktiež právo na vytváranie a rozvíjanie vzťahov s blízkymi osobami. V prípade smrti blízkej osoby - napríklad pri dopravnej nehode alebo v dôsledku nesprávne vykonaného zdravotníckeho úkonu, možno za určitých okolností vyvodiť zodpovednosť za zásah do osobnostných…

Neplatnosť uznesení valného zhromaždenia obchodnej spoločnosti z dôvodu nedodržania zákonnej lehoty na zvolanie valného zhromaždenia obchodnej spoločnosti

Ako relatívne bežná chyba sa v právnej praxi vyskytuje nesprávny výklad a nesprávna aplikácia zákonného ustanovenia o zvolávaní valného zhromaždenia obchodnej spoločnosti. Z dlhodobého hľadiska sa uvedená skutočnosť nemusí javiť ako problém, pokiaľ akýkoľvek problém nenastane medzi spoločníkmi obchodnej spoločnosti. V prípade, že takýto problém…

Nový protischránkový zákon, rýchlejšie vymáhanie nárokov a účinnejšie vyšetrovanie trestných činov extrémizmu

Vláda 17. 8. 2016 odobrila viacero návrhov, ktoré predložila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Medzi nimi aj nový protischránkový zákon nastavujúci vyššie požiadavky na transparentnosť pre firmy usilujúce sa o obchod so štátom. Ďalším schváleným návrhom je nový zákon o upomínacom konaní, ktorý má zjednodušiť a zrýchliť podnikateľom…

Udalosti uplynulého týždňa

Slovensko po kritike zo strany Európskej komisie opäť mení legislatívu o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, tzv. EIA. Vláda schválila novelu zákona, ktorá reaguje na niektoré jej výhrady.

Nové povinnosti pri vysielaní zamestnancov podľa zákona č. 351/2015 Z. z.

Dňa 18. júna 2016 nadobudol účinnosť zákon č. 351/2015 Z. z. z 11. novembra 2015 o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Dôvodom prijatia tohto zákona bola povinnosť Slovenskej republiky transponovať do právneho poriadku Slovenskej republiky smernicu…

Osobitné colné režimy

Nové colné predpisy priniesli do praxe aj niekoľko zmien v oblasti osobitných colných režimov. Samotný názov „osobitné colné režimy“ je novým pojmom a zahŕňa nasledovné colné režimy: colné uskladňovanie, slobodné pásmo, aktívny a pasívny zušľachťovací styk, dočasné a konečné použitie a colný režim tranzit.

Absencia úradne osvedčeného podpisu predsedu valného zhromaždenia na zápisnici z valného zhromaždenia ako dôvod neplatnosti uznesení valného zhromaždenia

V právnej praxi sa môže vyskytnúť situácia kedy sa v obchodnej spoločnosti koná valné zhromaždenie obchodnej spoločnosti a v zápisnici o valnom zhromaždení obchodnej spoločnosti sa pozabudne na osvedčenie pravosti podpisu predsedu valného zhromaždenia obchodnej spoločnosti. Uvedená skutočnosť môže byť v určitých zákonom určených prípadoch dôvodom…

Udalosti uplynulého týždňa

Súčasná súdna prax nezabezpečuje, že sa dieťa dozvie o konaní, ktoré sa ho týka a že každému dieťaťu, ktoré je schopné formulovať svoje názory, bude poskytnutá možnosť byť vypočuté v takomto konaní. Vyhlásila to verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová po rokovaní s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (Most-Híd). Predmetom ich debaty bola…

Prenos daňovej povinnosti (DPH) pri dodaní stavebných prác od 1.1.2016

Dňa 1.1.2016 nadobudla účinnosť novela zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty (ďalej len “zákon o DPH“), podľa ktorej pribudlo k doterajším prípadom prenosu daňovej povinnosti v zmysle §69 ods. 12 nové písmeno j): dodanie stavebných prác vrátane dodania stavby alebo jej časti, ktoré patria do sekcie F osobitného predpisu, a dodanie…

Práca a tehotenstvo – povinnosti zamestnávateľa vo vzťahu k tehotnej zamestnankyni

V tomto článku sme sa zamerali nielen na postavenie tehotnej ženy ako zamestnankyne voči zamestnávateľovi, ale aj na správanie zamestnávateľa (t. j. jeho práva a povinnosti) vo vzťahu k takejto zamestnankyni, a to najmä s ohľadom na zvýšenú ochranu, ktorú poskytuje Zákonník práce tehotnej zamestnankyni.