Články

Zodpovednosť za vady a záruka podľa veľkej novely spotrebiteľského práva

Aktuálne prebieha vyhodnotenie medzirezortného pripomienkového konania vo vzťahu k veľkej novele spotrebiteľského práva, ktorej príprava bola ukončená Ministerstvom hospodárstva 26. januára 2022. Ide o ambicióznu reformu spotrebiteľského práva, ktorej základný rámec tvorí návrh nového zákona o ochrane spotrebiteľa.

Ochrana záujmov maloletých detí

S riešením rodinnoprávnej agendy na súdoch to myslíme úprimne, vážne a považujeme to za veľmi dôležité. Do medzirezortného pripomienkového konania sme najnovšie predložili návrh novely Civilného mimosporového poriadku s viacerými zmenami, ktoré prispejú k zlepšeniu ochrany záujmov maloletých detí v situáciách, keď sa ich rodičia rozvádzajú. Návrh…

10 otázok pre … Miroslavu Zelenákovú

JUDr. Miroslava Zelenáková je vedúcou jedného z M&A oddelení Advokátskej kancelárie RELEVANS, v rámci ktorého okrem iného zabezpečuje personálne, organizačné, ako aj ekonomické riadenie svojho tímu. Okrem tradičnej M&A/Corporate agendy sa osobitne špecializuje aj na obchodno-daňové nastavenie transakcií a oblasť banking&finance. Je spoluautorkou…

Duplicitný zápis vlastníckeho práva v katastri nehnuteľností

História evidovania nehnuteľnosti a vlastníckych práv k nim je v podmienkach Slovenskej republiky pomerne problematická. Časté legislatívne zmeny, neprededenie nehnuteľností a nedôslednosť zápisov do vtedajšej pozemkovej knihy a evidencie nehnuteľností majú za následok rôzne komplikácie. Jednou z takýchto komplikácii je duplicita zápisu…

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR urobilo ďalší ústretový krok smerom k občanom Ukrajiny, ktorí prichádzajú na Slovensko. K dispozícii už majú dvojjazyčnú slovensko-ukrajinskú verziu tlačiva so žiadosťou o pomoc v hmotnej núdzi, ktorá je zároveň výrazne zjednodušená.

K aplikovateľnosti občianskoprávnej úpravy premlčania na niektoré špecifické obchodné záväzkové vzťahy

K otázke aplikovateľnosti právnej úpravy premlčania v Občianskom zákonníku[1] na niektoré obchodné záväzkové vzťahy už toho bolo publikovaného veľa. V prípade niektorých druhov záväzkov z obchodných vzťahov – konkrétne záväzkov z bezdôvodného obohatenia a zo zodpovednosti za škodu – je odpoveď na túto otázku už pomerne ustálená, a to nielen v…

Nepriame dôkazy ako nástroj úspešného preukázania odporovateľnosti právnych úkonov

Účelom odporovateľnosti právnych úkonov ako inštitútu občianskeho práva je ochrana veriteľov, ktorých dlžník poškodil tzv. ukracujúcim právnym úkonom, t.j. úkonom, ktorým dlžník zmaril alebo ohrozil vymáhanie veriteľových pohľadávok prostredníctvom zmenšenia svojho majetku. Najčastejšie sa tak deje prevodom majetku dlžníka, či už jeho darovaním…

Osobný bankrot už pomohol tisíckam ľudí

Je to 5 rokov, čo nadobudli účinnosť nové pravidlá pre tzv. osobný bankrot, ktoré ministerstvo spravodlivosti pripravilo ešte pod vedením Lucie Žitňanskej a Márie Kolíkovej. Vďaka zmenám účinným od 1. marca 2017 sa osobný bankrot stal oveľa dostupnejším. Pre ľudí je jednoduchšie vymaniť sa z tzv. „dlhovej pasce“ a s pomocou Centra právnej pomoci…

Nový zákon o riešení hroziaceho úpadku – aké zmeny prináša?

V parlamente prešiel prvým čítaním návrh zákona o riešení hroziaceho úpadku, ktorý má ambíciu právne ošetriť nástroje na včasné riešenie a prevenciu úpadku dlžníka. Návrh zákona zavádza nové procesy preventívneho konania a dočasnej ochrany dlžníka, ktorá bude spočívať v čiastočnej konkurznej a relatívnej exekučnej…

Udalosti uplynulého týždňa

Slovenská republika s ďalšími 38 štátmi predložila situáciu na Ukrajine na vyšetrovanie prokurátorovi Medzinárodného trestného súdu v Haagu. Tento krok umožní okamžité začatie vyšetrovania najzávažnejších zločinov podľa medzinárodného práva, najmä vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, páchaných počas konfliktu na území…

Upozorňujeme na povinnosť priznať príjem z predaja nehnuteľností

Finančná správa v týchto dňoch rozposiela 5678 daňovníkom listy, v ktorých ich upozorňuje na povinnosť podať daňové priznanie k príjmu z predaja nehnuteľností a zaplatenie dane. Týka sa to daňovníkov, ktorí v rokoch 2019, 2020 a 2021 predali rodinné domy alebo byty. Ide o preventívnu akciu, ktorú finančná správa zrealizovala aj v minulom roku a…

Všeobecný súd v podstatnej časti zamietol žalobu spoločnosti Google proti rozhodnutiu Komisie, podľa ktorého táto spoločnosť zneužila svoje dominantné postavenie tým, že uprednostňovala svoju vlastnú službu porovnávania produktov pred konkurenčnými službami porovnávania produktov

Všeobecný súd potvrdil pokutu vo výške 2,42 miliardy eur uloženú spoločnosti Google

10 otázok pre … Jána Falatha

JUDr. Bc. Ján Falath je majiteľom a riadiacim partnerom butikovej advokátskej kancelárie FALATH & PARTNERS so sídlom v Bratislave, ktorá poskytuje svojim klientom komplexné právne služby tak v oblasti riešenia sporov a zastupovania v civilných, správnych a trestných konaniach, ako aj v súvislosti s transakciami, zmluvami, compliance a…

Efektívnejšie súdnictvo pre deti a obete zločinov

Postarať sa o najzraniteľnejších je základnou službou, ktorú štát musí vedieť garantovať. Do tejto skupiny nepochybne patria deti, ale rovnako aj obete zločinu. Práve na túto cieľovú skupinu je zameraný projekt ministerstva spravodlivosti, vďaka ktorému už od marca začnú vznikať na súdoch špeciálne miestnosti pre výsluch detí a zraniteľných obetí.

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková na vláde presadila legislatívu potrebnú k zriadeniu samostatných správnych súdov. Správne súdnictvo rieši spory medzi občanom a štátom. Preskúmava dôležité rozhodnutia úradov, inštitúcií, ktoré sa týkajú napríklad dôchodkov, sociálnych dávok, či daňových vecí a chráni ľudí pred prípadnou svojvôľou štátnych…

Ako motivovať a zainteresovať zamestnancov na hospodárskom raste spoločnosti alebo ako funguje ESOP na Slovensku?

Predstavujem Vám inštitút „ESOP“, ktorý sa v poslednom čase začína aj u nás v rôznych obdobách používať. Jeden takýto ESOP som nedávno implementoval a rád by som sa s Vami podelili o moje skúsenosti, najmä z právneho hľadiska.

Na ceste k potvrdzovaniu zmeny trendu pri posudzovaní G-komponentu v rozhodovacej praxi súdov

Rozsiahlu legislatívnu úpravu energetického právneho odvetvia, v súčasnosti determinuje pomerne značné penzum právnych otázok a s tým súvisiacich problematík, z ktorých niektoré majú aj širšie spoločensko-podnikateľské dosahy. Jednou z týchto problematík je s určitosťou aj stále nekončiaca diskusia na tému tzv. G-komponentu, čiže platby za prístup…

Spracúvanie biometrických údajov z pohľadu GDPR

Využívanie technológie na identifikáciu osôb v rámci systémov bezpečnosti v súčasnosti napreduje rýchlym tempom. Čoraz častejšie sa pritom v tejto súvislosti využíva technické spracúvanie osobných údajov, a to najmä biometrických údajov osôb ako ich jedinečnej identifikácie. Môže ísť napríklad o kontrolovanie vstupov do vymedzených priestorov…

Čo je a čo nie je práca nadčas (v kontexte rozsudku NS SR spis. zn. 5Cdo/24/2019)

V odborných kruhoch v oblasti pracovného práva v poslednom čase rezonoval rozsudok Najvyššieho Súdu Slovenskej republiky („NS SR“) 5Cdo/24/2019 týkajúci sa práce nadčas, ktorý bol neskôr zverejnený aj v zbierke stanovísk Najvyššieho súdu a rozhodnutí súdov Slovenskej republiky 7/2021 pod značkou R 82/2021[1]. Nižšie sme sa preto pozreli nato čo…

Udalosti uplynulého týždňa

Slováci po dlhých rokoch už nebudú strácať slovenské občianstvo po prijatí cudzieho občianstva, pokiaľ preukážu najmenej päťročný pobyt v cudzine. Vyplýva to z novely zákona č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve, ktorú v stredu 16. februára 2022 schválil parlament.