Články

Označenie potraviny

Označenie potraviny nesmie uvádzať spotrebiteľa do omylu tým, že vyvoláva dojem, že vo výrobku je prítomná určitá zložka, ktorá v ňom v skutočnosti prítomná nie je

Zoznam zložiek, hoci správny a úplný, nemusí stačiť na to, aby dostatočným spôsobom napravil nesprávny alebo nejasný dojem spotrebiteľa, ktorý vyplýva z takéhoto…

Nový spôsob dedenia s medzinárodným prvkom v EÚ

Dňom 17. augusta 2015 sa začne v Slovenskej republike a v ostatných členských štátoch (s výnimkou Dánska, Veľkej Británie a Írska) uplatňovať Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 650/2012 z 4.7.2012 o právomoci, rozhodnom práve, uznávaní a výkone rozhodnutí a prijatí a výkone verejných listín v dedičských veciach a o zavedení európskeho…

Potrebujete softvér? Päť odporúčaní, ako sa vyhnúť sporu s autorom.

Predstavme si pomerne štandardnú situáciu. Objednávateľ (softvérová spoločnosť) plánuje vývoj komplexného softwaru a potrebuje si objednať služby programátora. Programátor (autor) sa však rozhodne dodávať softvér prostredníctvom spoločnosti s ručením obmedzeným, v ktorej je zvyčajne jediným spoločníkom a konateľom. Táto spoločnosť (poskytovateľ)…

Ako sa správať k zamestnancovi – rodičovi

Jednou zo základných zásad Zákonníka práce je aj zabezpečenie pracovných podmienok, ktoré umožňujú zamestnancom vychovávať deti a starať sa o ne po návrate z materskej alebo rodičovskej dovolenky. Aké práva z tejto zásady zamestnancom vyplývajú a na čo má zamestnávateľ pamätať?

Udalosti uplynulého týždňa

Prezident Andrej Kiska podpísal návrh na výklad ústavy v súvislosti s rozpormi, ktoré vyvolalo konanie o nevymenovaných kandidátoch na ústavných sudcov. Oznámila to jeho kancelária.

Čo robiť, keď máte daňový nedoplatok?

Občania či podnikatelia sa môžu dostať do situácie, kedy nemôžu zaplatiť daň v lehote splatnosti a vznikne im daňový nedoplatok. Vtedy je dôležité komunikovať s daňovým úradom. V najhoršom prípade daňovníci musia počítať aj s možnosťou daňovej exekúcie.

Postavenie zamestnávateľa pred súdom podľa nového Civilného sporového poriadku

Nový Civilný sporový poriadok (ďalej len „CSP“), ktorý NR SR schválila v máji tohto roku a vyšiel v Zbierke zákonov pod číslom 160/2015, zavádza v rámci tzv. sporov s ochranou „slabšej strany“ aj úpravu vedenia antidiskriminačných sporov a individuálnych pracovnoprávnych sporov. Pre tieto typy sporov procesný postup nebol doteraz osobitne upravený…

Zmeny autorského práva v SR pod vplyvom informačnej spoločnosti

Posledné desaťročia so sebou priniesli rozmach digitálnej éry, ktorý podnietil rozvoj spoločnosti založenej na informačných technológiách. Tento vývojový trend významným spôsobom zasahuje najmä do práv autorov slovesných či iných umeleckých diel, a teda aj právna úprava v oblasti autorského práva by malo reagovať a prispôsobovať sa týmto…

Sedem rád ako neprísť v roku 2016 o podporu

Kvôli nesplneniu oznamovacej povinnosti prišlo v roku 2015 o podporu viac ako 1 100 výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. Preukázateľne si splniť oznamovaciu povinnosť však vôbec nie je jednoduché ani v prípade podpory na rok 2016. Pri uplatňovaní podpory môže výrobca elektriny čeliť viacerým problémom a…

Udalosti uplynulého týždňa

Slovensko zvýši výdavky na justíciu o takmer 40 miliónov eur. Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu na rok 2016, ktorý zverejnilo ministerstvo financií. Podľa ministerstva spravodlivosti takéto navýšenie nepostačuje.

Evropské občanství

Štátny príslušník tretej krajiny, ktorý je manželským partnerom občana Únie, ktorý býva v inom členskom štáte, ako je jeho členský štát, nemá viac nárok na právo pobytu v tomto štáte, ak občan Únie z dotknutého štátu odíde pred začatím rozvodového konania.

Pripravované zmeny v zákone o dani z príjmov

V 1. čítaní v Národnej rade Slovenskej republiky (stav k 27.7.2015) sa momentálne nachádza vládny návrh novely zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZoDP“), ktorý má byť reakciou na aktuálne problémy daňovej politiky Slovenskej republiky. Navrhovaný dátum účinnosti je 1. január…

Správa a riadenie spoločností

Veľké podniky a kótované spoločnosti by mali povinne zverejňovať výšku dosiahnutého zisku, zaplatených daní a získaných verejných dotácií v krajinách ich pôsobenia. Vyplýva to z návrhu novej smernice, ktoré schválil Európsky parlament. Poslanci tiež požadujú, aby mohli akcionári aspoň raz za tri roky hlasovať o firemnej politike odmeňovania…

Inšpekcia Protimonopolného úradu SR prelomovo vyhlásená za nezákonnú

Advokátska kancelária IKRÉNYI & REHÁK, s.r.o. zaznamenala úspech na Najvyššom súde SR, ktorý dňa 25.06.2015 vyhlásil inšpekciu a úkony vykonané Protimonopolným úradom Slovenskej republiky dňa 4.2.2014 v priestoroch spoločnosti pôsobiacej v oblasti informačných technológií za nezákonný zásah. Najvyšší súd historicky prvý krát nariadil…

Udalosti uplynulého týždňa

Zriaďovateľ verejnej školy získa od septembra kompetenciu dvakrát nesúhlasiť s nomináciou rady školy na riaditeľa. Vyplýva to z novely školského zákona z dielne ministerstva školstva, ktorú v stredu 22. júla podpísal prezident SR Andrej Kiska.

Novela zákona o verejnom obstarávaní

Prezident SR Andrej Kiska vrátil Národnej rade (NR) SR na opätovné prerokovanie novelu zákona o verejnom obstarávaní. Jej cieľom bolo vytvorenie registra konečných užívateľov výhod firiem, ktoré získavajú zákazky vo verejnom obstarávaní. Hlava štátu však upozornila na niekoľko nedostatkov, ktoré právna norma obsahuje.

Podanie žaloby o zdržanie sa konania majiteľom patentu nevyhnutného pre normu, ktorý má dominantné postavenie, proti údajnému porušovateľovi práv môže za určitých podmienok predstavovať zneužitie dominantného postavenia

Osobitne majiteľ patentu, pokiaľ prijal predchádzajúci záväzok udeliť tretím osobám licenciu za spravodlivých, primeraných a nediskriminačných podmienok, musí pred podaním takej žaloby, ktorá smeruje k uloženiu povinnosti zdržať sa porušovania práv vyplývajúcich z jeho patentu alebo k stiahnutiu výrobkov, na ktorých výrobu sa tento patent použil…

Reforma autorského práva

Pripravované návrhy na reformu autorských práv v EÚ, ktorej cieľom je prispôsobiť súčasné pravidlá digitálnemu veku, musia zaistiť spravodlivú rovnováhu medzi právami a záujmami tvorcov a spotrebiteľov, uvádza sa v nelegislatívnom uznesení, ktoré schválil Európsky parlament. Poslanci v ňom vyzvali na zlepšenie cezhraničného prístupu k dielam na…

Vzory plných mocí

Finančná správa sa snaží pomáhať podnikateľskej verejnosti a niektoré úkony pre nich zracionalizovať. Ďalším príkladom tejto asistencie je zverejnenie vzorov plných mocí, všeobecného vzoru plnej moci s vysvetlivkami ako aj informácie, na čo sa majú daňové subjekty pri ich udeľovaní zamerať.

Udalosti uplynulého týždňa

Ochrana detí a význam tradičnej rodiny sa posilní. Prezident SR Andrej Kiska totiž podpísal novelu zákona o rodine, ktorá má zlepšiť podmienky ochrany detí a zvýšiť význam stabilného prostredia rodiny tvorenej otcom a matkou. Práve toto prostredie je podľa novely najvhodnejšie pre všestranný a harmonický vývin dieťaťa. Snahou právnej normy je…