Články

Nové povinnosti potravinárov súvisiace s balením potravín

Dňa 1.4.2015, nadobúda účinnosť novela zákona o potravinách, ktorou sa zavádzajú o.i. nové povinnosti súvisiace s balením a prebaľovaním potravín.

Ako prijímať zamestnancov právne správne

Proces prijímania zamestnancov sa spája hlavne s ponukou voľného pracovného miesta a kolotočov pohovorov, ktorý je v tom šťastnom prípade zakončený podpísaním pracovnej zmluvy. Automaticky sa kladie dôraz na jeho personálnu stránku, pričom jeho právny rozsah je utláčaný. Viete aké sú povinnosti zamestnávateľa pri nábore nových pracovníkov a aké…

Udalosti uplynulého týždňa

Do slovenskej justície pôjde v tomto a nasledujúcom roku dokopy o 45 miliónov eur viac. Na zvýšení rozpočtu ministerstva spravodlivosti sa dohodol šéf rezortu Tomáš Borec s ministrom financií Petrom Kažimírom. Výsledky utorkového rokovania oznámili po zasadnutí vlády.

Odpadová reforma dostala zelenú

Na Slovensku končí na rozdiel od krajín západnej Európy väčšina odpadu stále na skládkach, zmení to nový zákon o odpadoch. Ten napriek niekoľkým výhradám podpísal prezident SR Andrej Kiska. "Rozhodovanie o tom, či tento významný zákon podpíše, alebo ho vráti Národnej rade Slovenskej republiky s pripomienkami však nebolo jednoduché. V zákone o…

Zmena v zákone o zdravotnom poistení k 1.1.2015

Na základe vládneho návrhu novely zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení Národná rada SR dňa 28.11.2014 schválila novelu účinnú od 1.1.2015.

2% do konca apríla

Všetci zamestnanci majú možnosť aj tento rok darovať 2% alebo 3% zo svojich daní subjektom uvedeným v zozname prijímateľov. Zamestnanci, ktorým zamestnávateľ - platiteľ dane vykonal ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti, predložia daňovému úradu vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane do výšky 2…

Udalosti uplynulého týždňa

Zavedenie monitorovacích elektronických náramkov pre odsúdených na domáce väzenie dostane od júla jasné pravidlá. Prezident SR Andrej Kiska podpísal zákon o kontrole výkonu niektorých rozhodnutí technickými prostriedkami z dielne ministerstva spravodlivosti.

Elektronické (alebo digitálne) knihy a sadzby DPH

Francúzsko a Luxembursko nemôžu uplatniť zníženú sadzbu DPH na dodanie elektronických kníh v protiklade k papierovým knihám

Zákon o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní

Dňa 1.1.2015 nadobudol účinnosť zákon č. 335/2014 Z. z. o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní. Týmto zákonom bola do slovenského právneho poriadku implementovaná smernica Európskeho parlamentu a Rady č. 2013/11/EÚ o alternatívnom riešení spotrebiteľských sporov.

Spôsob výpočtu odmeny správcu konkurznej podstaty za speňaženie jednotlivej veci alebo súboru majetku

Jednou zo základných povinností správcu konkurznej podstaty je speňažiť majetok podliehajúci konkurzu. Za speňaženie jednotlivých vecí a iných majetkových hodnôt, a teda zabezpečenie finančných prostriedkov potrebných na uspokojenie veriteľov, priznáva zákon správcovi odmenu.

Aplikáciu „Pokladnica“ si už môžete bezplatne stiahnuť

Mobilná aplikácia „Pokladnica“, prostredníctvom ktorej sa môžu podnikatelia pripojiť k virtuálnej registračnej pokladnici (VRP), je pre operačný systém Android už dostupná v mobilnom obchode Google Play. O pár dní bude k dispozícii aj pre operačný systém iOS.

Udalosti uplynulého týždňa

Predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková bude aj naďalej zastupovať Slovensko v Európskej komisii pre demokraciu prostredníctvom práva (ďalej Benátska komisia). Vláda na výjazdovom rokovaní v Trenčíne rozhodla o jej vymenovaní na obdobie nasledujúcich štyroch rokov.

Lékařský přístroj a potenciální vada

Vykazuje-li lékařský přístroj potenciální vadu, všechny výrobky téhož modelu mohou být kvalifikovány jako vadné

Výrobce takového vadného přístroje musí nahradit náklady související s jeho výměnou, je-li taková výměna nezbytná ke znovunastolení úrovně bezpečnosti, kterou lze oprávněně očekávat

Novela občianskeho súdneho poriadku

Dňa 27. novembra 2014 bola Národnou radou Slovenskej republiky schválená novela Občianskeho súdneho poriadku (OSP), ktorá do slovenského právneho poriadku zavádza niekoľko podstatných zmien týkajúcich sa priebehu súdneho konania. Najpodstatnejšie zmeny Vám priblížime v nasledujúcom texte.

Ako zabezpečiť prolongáciu bankovej záruky pri zmene zmluvy

Zmena obsahu práv a povinností medzi stranami zmluvy, či už v dôsledku dohody strán, omeškania, suspenzie alebo vyššej moci sú častými situáciami pri realizácii uzavretej zmluvy vo vnútornom vzťahu medzi zmluvnými stranami, ktoré nepôsobia bez ďalšieho voči poskytovateľovi abstraktnej záruky vystavenej podľa Uniform Rules for Demand Guarantees…

Darovanie 2%

Aj v tomto roku majú možnosť všetky daňové subjekty darovať 2% alebo 3% zo svojich daní prijímateľom - právnickým osobám uvedeným v zozname prijímateľov. Právnické a fyzické osoby tak urobia prostredníctvom vyhlásenia v daňovom priznaní.

Udalosti uplynulého týždňa

Zvukové záznamy zo súdnych pojednávaní sa nebudú vyhotovovať v takom rozsahu, ako sa pôvodne plánovalo. Zúženie povinnosti pri zasadnutiach súdov v trestných veciach presadila podpredsedníčka Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR Anna Vitteková (Smer-SD) cez pozmeňujúci návrh k zákonu o elektronických náramkoch pre väzňov. Zmena nadobudne…

Zákon o riešení krízových situácií na finančnom trhu

Dňa 01.01.2015 nadobudol účinnosť zákon č. 371/2014 Z. z. o riešení krízových situácií na finančnom trhu. Predmetným zákonom bola implementovaná do slovenského právneho poriadku smernica Európskeho parlamentu a Rady o krízovom manažmente. Vzhľadom na to, že uvedený zákon je pomerne rozsiahly, prinášame na tomto mieste len základné informácie o…

Whistleblowing na pracovisku

Na pracoviskách v súkromnom alebo verejnom sektore dochádza pravidelne k nekalým praktikám z rôznych dôvodov – z neznalosti, nezodpovednosti či korupcie. Účinným nástrojom v boji proti takýmto praktikám sa ukazuje tzv. whistleblowing – možnosť oznámenia nekalých praktík na pracovisku prostredníctvom osobitne zriadeného komunikačného…

Zádržné právo ako významný zabezpečovací inštitút

Podľa Občianskeho zákonníka, „kto je povinný vydať hnuteľnú vec, môže ju zadržať, aby zabezpečil svoju splatnú peňažnú pohľadávku voči tomu, komu je inak povinný vec vydať“. Ide o inštitút tzv. práv k cudzím veciam zavedený do právneho poriadku SR novelou Občianskeho zákonníka z r. 1991, ktorý nebol dosiaľ novelizovaný. Ide o na prvý pohľad…