Články

Udalosti uplynulého týždňa

Tretia zbraňová amnestia dostala v Národnej rade SR zelenú. Spustiť sa má 1. decembra. Ministerstvo vnútra si od nej sľubuje ďalšie zníženie počtu nelegálne držaných zbraní. Za amnestiu, ktorú zavádza novela zákona o strelných zbraniach a strelive, hlasovalo 130 zo 131 prítomných poslancov.

Protikorupčný zákon má zelenú

(TASR) Oznamovatelia protiprávnej a protispoločenskej činnosti budú od januára 2015 chránení. Parlament schválil zákon o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti.

Platná legislatíva umožňuje viesť exekúciu aj voči maloletým osobám

(TASR) Slovenská komora exekútorov (SKE) upozorňuje občanov, že platná legislatíva umožňuje viesť exekúciu aj voči maloletým osobám.

Je ochrana spotrebiteľa nepriestrelná?

Byť na Slovensku spotrebiteľom, ktorý neplatí, sa naozaj oplatí. Povinne a zadarmo k tomu spotrebiteľom pomáhajú súdy s požehnaním toho Najvyššieho.

Udalosti uplynulého týždňa

(TASR) - Na súdy a prokuratúru by sa mali vrátiť justiční a právni čakatelia. S obnovením tohto inštitútu počíta novela zákona o Justičnej akadémii, cez ktorú ministerstvo spravodlivosti mení viaceré justičné zákony. Právnu normu odobrili členovia Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR a odporučili ju schváliť aj v…

Liečebné náklady v EU

Náhradu liečebných nákladov vynaložených v inom členskom štáte nemožno odmietnuť, pokiaľ lekársku starostlivosť nemožno poistencovi poskytnúť v primeranom čase v štáte bydliska z dôvodu nedostatku základného zdravotníckeho materiálu. Túto nemožnosť treba posúdiť na úrovni všetkých nemocničných zariadení predmetného členského štátu, ktoré sú…

Rozsudky ESĽP

Európsky súd pre ľudské práva 7. októbra 2014 vyhlásil rozsudok v prípade Ďurďovič a Trančíková proti Slovenskej republike. 2. októbra 2014 vydal rozhodnutie v dvoch prípadoch – Andrášik proti Slovenskej republike a Čerman a ďalší proti Slovenskej republike.

Pripravovaný návrh novely Zákonníka práce obmedzí možnosti dočasného pridelenia zamestnancov

Po ukončení medzirezortného pripomienkovania bol dňa 14.08.2014 odoslaný na rokovanie vlády návrh novely Zákonníka práce. Návrh okrem iného plánuje viaceré zmeny pri dočasnom prideľovaní zamestnancov, čo ovplyvní najmä oblasť agentúrneho zamestnávania a činnosť personálnych agentúr.

Udalosti uplynulého týždňa

(TASR) - Poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý (nezaradený, Sieť) je iniciátorom hromadnej pripomienky verejnosti, ktorej cieľom je znížiť notárske poplatky a umožniť overenie listiny alebo podpisu aj na poštovom úrade. V rámci pripravovanej novely Notárskeho poriadku navrhuje zmenu, ktorá na zníženie ceny služieb využije trhový mechanizmus a…

Digitalizácie kníh bez súhlasu nositeľov práv

Členský štát EU môže povoliť knižniciam, aby bez súhlasu nositeľov práv digitalizovali knihy, ktoré majú vo svojich zbierkach, s cieľom poskytovať ich v študovniach elektronických dokumentov. Štáty môžu v obmedzenom rozsahu a za určitých podmienok, ku ktorým patrí aj zaplatenie primeranej kompenzácie nositeľom práv, povoliť používateľom, aby si…

Bezpečnosť kozmetických výrobkov

Európska komisia urobila ďalší krok k posilneniu ochrany spotrebiteľov, najmä dojčiat a malých detí. Prijala dve opatrenia, ktoré obmedzujú používanie troch konzervačných látok v kozmetických výrobkoch.

Udalosti uplynulého týždňa

(TASR) - V školách a školských zariadeniach by nemali deťom predávať cukrovinky, zmrzlinu, nanuky, kolové, kávové a energetické nápoje, alebo aj jedlá rýchleho občerstvenia. So zákazom takýchto potravinových výrobkov počíta návrh novely školského zákona z dielne podpredsedníčky parlamentu Renáty Zmajkovičovej (Smer-SD), ktorý poslanci posunuli do…

Minimálna mzda a verejné obstarávanie

Minimálna mzda požadovaná v rámci verejného obstarávania sa nemôže rozšíriť na pracovníkov subdodávateľa usadeného v inom členskom štáte, keď títo pracovníci uskutočňujú plnenia, ktoré sú predmetom zákazky, výlučne v tomto štáte. So slobodným poskytovaním služieb je nezlučiteľné vyžadovať vyplácanie minimálnej mzdy bez ohľadu na životné náklady v…

Elektronický monitoring odsúdených

(TASR) Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR pripravilo zákon, podľa ktorého sa bude riadiť Elektronický systém monitoringu osôb (ESMO). Ide o projekt, ktorý má okrem iného sfunkčniť ukladanie trestu domáceho väzenia na Slovensku.

Ďalšie rozširovanie Kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa (KZVS) – tentoraz pre oblasti stavebníctva a elektrotechnického priemyslu

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (ďalej len „ministerstvo“) už rozhodlo o ďalších rozšíreniach KZVS tentoraz pre oblasti stavebníctva a elektrotechnického priemyslu (predchádzajúce oblasti boli pozemná doprava; hutníctvo, geológia a ťažobný priemysel; strojársky priemysel) a to Výnosmi ministerstva zverejnenými v Zbierke zákonov dňa…

Rozširovanie Kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa je už aktuálne

Na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR od 1. januára 2014 (kedy nadobudla účinnosť novela zákona o kolektívnom vyjednávaní s opätovným zavedením možnosti rozširovania Kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa na všetkých zamestnávateľov z daného odvetvia alebo časti odvetvia) už zaevidovali 5 návrhov na rozšírenie kolektívnych zmlúv vyššieho…

Udalosti uplynulého týždňa

Súdy by mali mať po novom povinnosť vyhotovovať popri zápisnici zo súdnych pojednávaní aj zvukový záznam. Predpokladá to novela Občianskeho súdneho poriadku, ktorú schvália vláda.

Novela Autorského zákona

Dňa 12.09.2014 bola Národnou radou Slovenskej republiky schválená novela zákona č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve a o právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej len „Autorský zákon“).

Asociačná dohoda s Ukrajinou

Poslanci Európskeho parlamentu odsúhlasili asociačnú dohodu medzi EÚ Ukrajinou. Súbežne s nimi o nej hlasovali aj poslanci ukrajinského zákonodarného zboru. Súčasťou dohody je prehĺbená a komplexná dohoda o zóne voľného obchodu (DCFTA). Dohoda potvrdzuje politické pridruženie a hospodársku integráciu krajiny s EÚ a zabezpečuje vzájomne voľný…

Súdny dvor zakazuje mnohostranné výmenné poplatky uplatňované MasterCard

Európska komisia 19. decembra 2007 rozhodla, že mnohostranné výmenné poplatky (CMI) uplatňované v rámci platobného systému platieb uskutočnených prostredníctvom kariet MasterCard sú v rozpore s právom hospodárskej súťaže. CMI sa rovnajú zlomku ceny transakcie platobnou kartou, ktorý si ponecháva banka vydávajúca platobnú kartu. Cena CMI je…