Články

Rozsudok ESĽP v prípade regulovaného nájomného

​Dňa 28. januára 2014 Európsky súd pre ľudské práva vyhlási rozsudok v prípade Bittó a ďalší proti Slovenskej republike. ​Ide o prvý z prípadov týkajúcich sa regulovaného nájomného.

Voľba prezidenta Slovenskej republiky

Právne je problematika voľby prezidenta Slovenskej republiky upravená v prvom oddiely šiestej hlavy zákona č. 460/1992 Zb. Ústava SR (ďalej len „Ústava SR“)v znení neskorších predpisov s názvom výkonná moc a to v článkoch 101 – 107. Spôsob voľby prezidenta SR upravuje zákon č. 46/1999 Z. z. o spôsobe voľby prezidenta Slovenskej republiky, o…

Zmena v medzinárodných záväzkoch v oblasti verejného obstarávania

Dňa 19.11.2013 Európsky parlament odsúhlasil uzatvorenie revidovanej Dohody o vládnom obstarávaní (GPA), medzinárodnej dohody uzatvorenej na platforme WTO (World Trade Organisation).

Novela zákona o účtovníctve – výročné správy

Základným právnym predpisom v oblasti účtovníctva je zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“). Dňa 17. októbra 2013 bola Národnou radou Slovenskej republiky schválená novela zákona.

Udalosti uplynulého týždňa

(TASR) – Stratu alebo odcudzenie nového občianskeho preukazu s čipom treba okamžite nahlásiť na najbližšom policajnom okresnom riaditeľstve alebo prostredníctvom na to určenej elektronickej služby. Upozorňuje na to Ministerstvo vnútra (MV) SR. Každý slovenský občan, ktorý od 2. decembra požiadal o vydanie občianskeho preukazu, dostane…

Elektronické služby ministerstva vnútra a elektronické schránky v praxi

(TASR) Držitelia nových občianskych preukazov s čipom doposiaľ využili elektronické služby ministerstva vnútra najmä na úpravu kontaktných údajov ako e-mailovová adresa, telefónne číslo a diskrétny údaj evidovaný v informačnom systéme agendy občianskych preukazov.

Udelenie „schengenského víza“ možno zamietnuť len z dôvodov výslovne stanovených vízovým kódexom EÚ

Vnútroštátne orgány však majú širokú mieru voľnej úvahy pri určení, či sa na žiadateľa vzťahuje niektorý z týchto dôvodov zamietnutia. Súdny dvor Európskej únie spresňuje, že orgány členského štátu môžu zamietnuť udelenie „schengenského víza“ žiadateľovi len v prípade, ak na neho možno uplatniť jeden z dôvodov zamietnutia uvedených vo vízovom…

Rozsudky ESĽP - Maxiánová, Ringier Axel Springer Slovakia, a.s.

Európsky súd pre ľudské práva (ďalej len „ESĽP“) vyhlásil 7. januára 2014 rozsudok v prípade Maxián a Maxiánová proti Slovenskej republike a rozsudky Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. proti Slovenskej republike

Najdôležitejšie zmeny v právnych predpisoch v roku 2014

Právne novinky roku 2014 - minimálna mzda, príspevok pri narodení dieťaťa, oznamovacia povinnosť ohľadom starostlivosti o maloleté dieťa, nové minimálne a maximálne vymeriavacie základy do Sociálnej poisťovne, nová daňová povinnosť – tzv. daňové licencie, resp. minimálna daň z príjmov pre právnické osoby, zmeny pre motoristov a v zákone o cestnej…

Riešenie sporov s obchodnými partnermi – súdy verzus arbitráže, v čom je rozdiel?

Súdne spory trvajúce aj niekoľko rokov nie sú ničím výnimočným. Rýchlosť konania je tak hlavným dôvodom, prečo sa podnikatelia čoraz viac obracajú na rozhodcovské súdy – arbitráže. Poďme sa však na arbitráže pozrieť z blízka a priblížme si ich výhody a nevýhody.

Udalosti uplynulého týždňa

(TASR) - Každý dospelý slovenský občan má od 1. januára vlastnú elektronickú schránku na ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk. Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) takto sprístupnila 4,5 milióna elektronických schránok. Ich úlohou je umožniť elektronickú komunikáciu občanov a podnikateľov s verejnou správou.

Praktické problémy v súvislosti so zákonom o e-Governmente

Elektronická komunikácia predstavuje fenomén dnešnej technickej doby, ktorý väčšina osôb využíva v každodennom živote. Napriek tejto skutočnosti bolo na Slovensku možné s orgánmi verejnej moci elektronicky komunikovať len v niektorých čiastkových oblastiach. Revolúciu v tejto oblasti predstavuje nový zákon o e-Governmente, ktorý ustanovuje…

Novela zákona o hlásení pobytu a registri obyvateľov

Novela upravuje vznik registra fyzických osôb, centrálnej ohlasovne a tiež vzťahy a postupy pri prihlasovaní a odhlasovaní z pobytu vyplývajúce z aplikačnej praxe zákona č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky.

Účinky odstúpenia od zmluvy a pripravovaný katastrálny zákon - odpoveď predsedu Legislativnej rady SR, JUDr. Tomáša Boreca

Dňa 11.11.2013 bol na tomto portáli publikovaný príspevok nazvaný „Účinky odstúpenia od zmluvy – nesúhlas s ustanovením § 46 pripravovaného katastrálneho zákona“.[1] V jeho rámci boli uvedené rozhodujúceho pasáže z listu z októbra tohto roku (2013), v ktorom bol Národnej rade SR, Úradu vlády SR, Ministerstvu spravodlivosti SR či Úradu geodézie…

Dohoda trialógu o trestnoprávnych sankciách za zneužívanie trhu

Európska komisia uvítala politickú dohodu o návrhu smernice o trestnoprávnych sankciách za zneužívanie trhu. Dohoda nasleduje po štyroch zasadnutiach takzvaného trialógu medzi Komisiou a obidvoma spoluzákonodarcami (Európskym parlamentom a Radou ministrov). Komisia plánuje zaviesť trestnoprávne sankcie za obchodovanie s využitím dôverných…

Súdna ochrana práv spotrebiteľov sa dostane na novú úroveň

Okrem všeobecných súdov budú môcť spotrebiteľské spory rozhodovať už len regulované rozhodcovské súdy

Ministerstvo spravodlivosti SR v súlade s programovým vyhlásením vlády predkladá do pripomienkového konania nové pravidlá súkromnej arbitráže. Vďaka novému zákonu o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní sa výrazne zvýši ochrana spotrebiteľov…

Zmluva a všeobecné obchodné podmienky – čítať ich alebo nečítať. Ak áno, na čo si dať pozor?

Všetci ich poznáme. Malým písmom husto popísané stránky, ktoré už svojím vzhľadom odrádzajú od ich čítania. V tom lepšom prípade ich mnohí letmo preletia pohľadom, v tom horšom o ne vôbec neprejavia záujem. Uvedieme vám dôvody, prečo tak nepostupovať a čo si všímať v obchodných podmienkach.

Udalosti uplynulého týždňa

(TASR) - Výrobcovia batérií a akumulátorov budú od januára niesť všetky náklady spojené so zberom, spracovaním a recykláciou tých použitých. Vyplýva to z novely zákona o odpadoch, ktorú podpísal prezident Ivan Gašparovič. Právnou normou envirorezort reaguje na nedostatočné zakomponovanie európskej smernice o batériách a akumulátoroch do…

Za trestné činy bude možné postihovať aj firmy

Ministerstvo spravodlivosti SR predkladá do pripomienkového konania návrh zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb.

Udalosti uplynulého týždňa

(TASR) – Niekoľko dní pred koncom roka predložilo Ministerstvo spravodlivosti SR do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb. Ak by tak neurobilo, hrozila by sankcia od OECD, pripustil šéf rezortu Tomáš Borec. Zároveň tvrdí, že nový zákon bude účinný nástroj na boj proti korupcii a daňovým…