Články

Potrebujem zamestnanca: aké doklady musím pripraviť, aby pracovný pomer riadne začal a aké nahlasovacie povinnosti mi ako zamestnávateľovi vzniknú?

Výberové konanie na voľné miesto sa skončilo a vy ste našli nového zamestnanca. Viete čo všetko a ako musíte pripraviť? Poznáte lehoty a spôsob vašich nahlasovacích povinností? Ak nie, nižšie nájdete zoznam vašich povinností.

Nové odvodové povinnosti. Na čo v Novom roku nezabúdať?

Odvodové zaťaženie dohodárov, navýšenie odvodov pre SZČO, zdravotné odvody z dividend, to všetko nám prináša Nový rok 2013. Základný prehľad týchto zmien nájdete nižšie.

Novela Zákonníka práce

Zmena definície závislej práce

V porovnaní s terajším znením, bude k 01.01.2013 definícia závislej práce spresnená. Podnetom k tejto zmene bolo uprednostňovanie iných foriem zamestnávania zamestnávateľom než pracovný pomer. Z tohto dôvodu vznikali zdanlivo samostatní živnostníci, ktorí svoj pracovný výkon prestali poskytovať zamestnávateľovi v…

Chcem predať svoj obchodný podiel v s.r.o. Ako na to?

Novelou Obchodného zákonníka nastali od 1. októbra aj zmeny pri prevode obchodného podielu v s.r.o. Ako teda správne previesť obchodný podiel? Aké sú podmienky prevodu obchodného podielu a aké dokumenty je potrebné vyhotoviť?

Novela slovenského Zákoníku práce

Jak už to na Slovensku bývá posledních pár let zvykem, s novou vládou přišla i novela Zákoníku práce. Novela přináší do Zákoníku práce řadu významných změn. Níže v článku uvádíme přehled těch nejdůležitějších. Zákoník práce se znovu přesouvá z pravé strany na levou. Parlament Slovenské republiky s cílem „prosazování rovnováhy uplatňování práv a…

Zamestnanec u mňa končí pracovný pomer. Aké dokumenty mu musím dať?

Pracovný pomer sa nekončí iba podaním rúk a prianím úspechov v ďalšom profesijnom živote. Ako zamestnávateľ vystavujete svojmu budúcemu ex – zamestnancovi viacero dokumentov, a to buď na základe zákonnej povinnosti alebo žiadosti zamestnanca.

Když daňaři mění Obchodní zákoník

Poslední novela slovenského Obchodního zákoníku si již od svého přijetí vysloužila značnou dávku kritiky, a to především s ohledem na prodloužení procesu založení s.r.o., další zbytečnou byrokracii, a v neposlední řade i zásah do smluvní volnosti u převodů obchodních podílů. Od 1. 10. 2012 totiž fyzické i právnické osoby potřebují k založení…

Podnikanie na Slovensku v kocke: Ako zrušiť spoločnosť s ručením obmedzeným a ukončiť podnikanie?

Máte spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorú nepoužívate alebo ste sa rozhodli podnikanie zavesiť na klinec a chceli by ste ju zrušiť? Neviete, kde začať a čo to bude odnášať? Zrušenie spoločnosti s ručením obmedzeným síce znamená určitú administratívnu a časovú záťaž, ale nie je to nemožné. Prosím, presvedčte sa…

Novela zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty

Zmeny účinné od 1.10.2012

Nadobudnutie postavenia platiteľa dane pri predaji nehnuteľností

Novela Obchodného zákonníka

Národná rada SR schválila v júli 2012 novelu zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty, ktorá obsahuje i úpravu zákona č. 513/1991 Z. z. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov.

Novela slovenského Obchodného zákonníka

Dňa 22.8.2012 vyšiel v Zbierke zákonov zákon č. 246/2012 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (ďalej len „Novela“). Okrem zmeny zákona o dani z pridanej hodnoty Novela podstatným spôsobom mení aj zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný…

Podnikanie na Slovensku v kocke: Chcem kúpiť ready-made (secondhand) spoločnosť. S čím by som mal počítať?

Ak sa rozhodnete začať podnikať ako právnická osoba, určite sa budete zamýšľať nad tým, či si spoločnosť kúpiť alebo si ju založiť. Obidve tieto formy začatia podnikania majú svoje výhody aj nevýhody. Aké to sú? A čo môžete od kúpy tzv. ready-made, resp. secondhand spoločnosti očakávať?

Podnikanie na Slovensku v kocke: Trápia Vás dlžníci? Bráňte sa pred nimi pokiaľ je čas.

V obchodnom styku sa neraz stane, že obchodný partner neplní svoje záväzky riadne a včas, prípadne vôbec. Príčiny môžu byť rôzne, objektívna platobná neschopnosť alebo aj platobná „neochota“. Čo teda robiť, aby ste sa do takej situácie nedostali? A ako riešiť situáciu, keď máme pohľadávky po lehote splatnosti a dlžník sa k ich plateniu…

Je vaša firma platobne neschopná? Nemusí krachnúť, existuje reštrukturalizácia. Ako na to?

Každému podnikateľovi sa môže stať, že nemôže plniť svoje záväzky a dostane sa do konkurzu, v ktorom je jeho majetok speňažený za účelom aspoň čiastočného uspokojenia jeho veriteľov. To vo väčšine prípadov môže znamenať koniec podnikateľskej činnosti a likvidáciu podnikateľa. Preto v prípade, ak je platobná neschopnosť podnikateľa len dočasná a…

Podnikanie na Slovensku v kocke. Zakladám firmu. Aký jej môžem dať názov?

Výber obchodného mena netreba podceňovať, pretože je dôležitou súčasťou prezentácie podnikateľa pred zákazníkmi a obchodnými partnermi. Môže vypovedať nielen o tom, aké služby alebo tovar podnikateľ ponúka, ale aj o osobe podnikateľa. Pre jednotlivé formy podnikania platia rôzne zásady výberu mena. A aké to sú?

Podnikanie na Slovensku v kocke. Základné informácie o tom ako podnikať na Slovensku.

Chceli by ste začať podnikať na Slovensku a neviete ako na to? Zaujíma Vás, ako založiť s.r.o., prípadne koľko to bude stáť? Alebo už podnikáte a chceli by ste sa dozvedieť viac informácii o niektorých povinnostiach, ktoré Vám zo slovenských právnych predpisov vyplývajú? Poprípade máte záujem svoju podnikateľskú činnosť ukončiť a chcete vedieť, čo…

Novinky v oblasti liekovej politiky

Dňa 1. 12. 2011 nadobudli v Slovenskej republike účinnosť dva zásadné zákony v oblasti liekovej politiky, ktoré pripravilo Ministerstvo zdravotníctva, a to zákon č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o liekoch“) a zákon č. 363/2011 Z. z. o rozsahu a podmienkach úhrady liekov…