Články

Akt o kybernetickej odolnosti: Rada prijala nový právny predpis o bezpečnostných požiadavkách na digitálne produkty

Rada prijala nový právny predpis o požiadavkách na kybernetickú bezpečnosť produktov s digitálnymi prvkami s cieľom zabezpečiť, aby produkty, ako sú pripojené domáce kamery, chladničky, televízory a hračky, boli už pred uvedením na trh bezpečné (akt o kybernetickej odolnosti). Cieľom tohto nového nariadenia je vyplniť medzery, objasniť prepojenia…

Notár neporušuje sankcie voči Rusku, keď osvedčuje predaj nehnuteľnosti, ktorá patrí ruskej spoločnosti nezapísanej na zozname

Notár svojím osvedčením neposkytuje právne poradenské služby, ale koná nezávisle a nestranne v rámci úlohy, ktorú mu zveril štát

Elektronické podvody a ich úskalia, ako to rieši nová navrhovaná právna úprava a prečo je to krok späť pre ochranu spotrebiteľa?

V tomto článku sa zameriame konkrétne na návrh Nariadenia o platobných službách na vnútornom trhu a o zmene nariadenia (EÚ) č. 1093/2010, ktoré uzrelo svetlo sveta ako časť súboru návrhov týkajúcich sa digitálnych platobných služieb v Európe, (ďalej len „Nariadenie“). Prostredníctvom týchto iniciatív sa Komisia snaží o modernizáciu a úpravu…

Udalosti uplynulého týždňa

Projekt bezpečnosti škôl by mohol byť hotový do konca septembra 2025 | Rezort spravodlivosti chce zachrániť aspoň časť peňazí z plánu obnovy | M. Chalupkovi dočasne pozastavili výkon funkcie sudcu | M. Kolíková: Plán obnovy v oblasti justície je ohrozený | Trestný rozkaz voči Petrovi K. bol podľa jeho obhajcu vydaný nezákonne | ÚHP odporúča…

Spotrebiteľ, ktorý si objednal cestu do zahraničia, môže žalovať organizátora zájazdov na súde v mieste svojho bydliska

Platí to aj v prípade, že spotrebiteľ aj organizátor zájazdov majú bydlisko alebo sídlo v rovnakom členskom štáte

Pravidlá určenia výpovednej doby v ľudskej reči

Už ste sa niekedy pokúšali určiť dĺžku výpovednej doby? Časový úsek, ktorý pri skončení pracovného pomeru výpoveďou musí zamestnanec ešte zotrvať u zamestnávateľa (t. j. výpovedná doba), je uvedený v § 62 Zákonníka práce (ďalej len „ZP”) pomerne zložitým spôsobom. Ani na tretie či štvrté prečítanie nie je tejto právnej úprave také ľahké…

DEAL MONITOR

Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.

Na ceste za úspechom: Z Česka do Nemecka

Advokátska kancelária HAVEL & PARTNERS otvorila v máji ako prvá firma zo CEE regiónu priame zastúpenie vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku. „Sme bližšie našim zahraničným obchodným partnerom, zintenzívnili sme spoluprácu s tunajšími advokátskymi kanceláriami a umožňujeme ich lepšiu spoluprácu s českými a slovenskými podnikateľmi,“ hovorí v…

Udalosti uplynulého týždňa

Ústavný súd (ÚS) SR posúdi ústavnosť zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Podanie skupiny opozičných poslancov, ktorí zákon napadli, súd v stredu prijal na ďalšie konanie v celom rozsahu. Zároveň nevyhovel ich návrhu na pozastavenie účinnosti napadnutých ustanovení. Zákon prijatý vládnou koalíciou nadobudol účinnosť 1. júla. Bývalý…

Zatykače vydané Spojeným kráľovstvom: Súdny dvor objasnil podmienky, za ktorých ich možno v Európskej únii vykonať

Od vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie sa vykonávanie zatykačov vydaných Spojeným kráľovstvom v Únii riadi dohodou o obchode a spolupráci (DOS) medzi Úniou a Spojeným kráľovstvom. Súdny dvor rozhodol, že súdne orgány členských štátov, od ktorých sa žiada vykonanie takéhoto zatykača, musia vykonať samostatné preskúmanie rizika…

Je en bloc neotváranie bankových účtov CASP porušovaním hospodárskej súťaže? A dokáže to zmeniť MiCA?

Poskytovatelia služieb kryptoaktív (Crypto-asset Service Provider, CASP) už dlhodobo čelia problémom s neochotou bánk umožniť im zriadiť bankové účty a je pre nich problematická dostupnosť bankových služieb.

Sociálna pomoc: prístup štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sú osobami s dlhodobým pobytom, k opatreniu sociálneho zabezpečenia, sociálnej pomoci alebo sociálnej ochrany nemôže byť podmienený pobytom v členskom štáte v trvaní aspoň 10 rokov

Členský štát nemôže podmieniť prístup štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sú osobami s dlhodobým pobytom, k opatreniu sociálneho zabezpečenia, sociálnej pomoci alebo sociálnej ochrany splnením podmienky – ktorá sa vzťahuje aj na štátnych príslušníkov tohto členského štátu –, aby mali v tomto členskom štáte pobyt aspoň desať rokov, z čoho…

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa

Dňa 1. júla 2024 nadobudol účinnosť zákon č. 108/2024 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej aj ako „Zákon“), ktorým sa zásadne mení právna úprava spotrebiteľského práva na Slovensku. Nový zákon o ochrane spotrebiteľa nahrádza nasledovné právne predpisy:

Udalosti uplynulého týždňa

Vláda SR na stredajšom rokovaní schválila nové znenie zákona o kritickej infraštruktúre. Ako Ministerstvo vnútra (MV) SR, ktoré zákon predložilo, zdôvodňuje, v súčasnom geopolitickom kontexte musí Slovenská republika zostať ostražitá a neustále sa prispôsobovať. Aktuálne platný zákon, ktorý vymedzoval ochranu len prvkov kritickej infraštruktúry…

Pripravenosť na krízy: Rada prijala akt o núdzovej situácii na vnútornom trhu a jeho odolnosti

Rada dnes s konečnou platnosťou schválila nariadenie, ktorým sa stanovuje rámec opatrení týkajúcich sa núdzových situácií a odolnosti vnútorného trhu, známe ako akt o núdzovej situácii na vnútornom trhu a jeho odolnosti (IMERA). Prijatie tohto nariadenia predstavuje posledný krok v rozhodovacom procese.

Crowdfunding alebo hromadné financovanie

Hromadné financovanie alebo crowdfunding predstavuje modernú a čoraz viac etablovanú metódu alternatívneho získavania finančných prostriedkov, a to predovšetkým pre startupy a malé a stredné podniky. Podstata crowdfundingu spočíva v spojení investorov (fyzických a právnických osôb), ktorí disponujú voľným kapitálom s podnikmi, ktoré hľadajú…

Práva spotrebiteľov: Rada prijala pozíciu k opatreniam na uľahčenie riešenia sporov

Rada prijala mandát na rokovanie o balíku opatrení, ktorými sa rámec alternatívneho riešenia sporov (ARS) má prispôsobiť výzvam digitálneho sveta. Mnohých spotrebiteľov, ktorí majú spory s určitou spoločnosťou, odrádzajú od začatia súdneho konania nízke sumy, o ktoré ide, zdĺhavé postupy či presvedčenie, že nedospejú k uspokojivému riešeniu.

Porušenie zásady vyplácania rovnakej mzdy za rovnakú prácu a za prácu rovnakej hodnoty

V § 119a ods. 2 Zákonníka práce je zakotvená zásada, podľa ktorej majú ženy a muži právo na rovnakú mzdu za rovnakú prácu alebo za prácu rovnakej hodnoty. Za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty sa považuje práca rovnakej alebo porovnateľnej zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti, ktorá je vykonávaná v rovnakých alebo porovnateľných…

Udalosti uplynulého týždňa

Nové legislatívne pravidlá vlády SR spresňujú pravidlá používania prechodných ustanovení a obmedzia obsahové zmeny v novelách právnych predpisov. Vyplýva to z nových Legislatívnych pravidiel vlády SR, ktoré v stredu schválil kabinet. Úprava doterajšieho znenia podľa jeho slov zosúlaďuje legislatívne pravidlá vlády s legislatívnymi pravidlami…

EĽSP: Slovensko porušilo práva otca na kontakt so synom

Európsky súd pre ľudské práva (EĽSP) vyniesol rozsudok v prípade L. B. proti Slovenskej republike, podľa ktorého Slovensko porušilo právo otca na rodinný život. Prípad sa týkal dlhého a neefektívneho súdneho konania o úprave styku s jeho maloletým synom. Európsky súd priznal sťažovateľovi odškodné vo výške 9-tisíc eur.