DEAL MONITOR
Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.
Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.
Slovenské deliktuálne právo na zákonnej úrovni v zásade pozná rozdelenie protiprávnych činov medzi trestné činy a administratívne delikty – priestupky a iné správne delikty. Text ľudskoprávnych garancií uvedených v Ústave Slovenskej republiky a medzinárodných ľudskoprávnych zmluvách, najmä Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd…
Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok 12. septembra 2022 v Prezidentskom paláci na mediálnom vyhlásení informovala o svojom rozhodnutí ohľadom referenda. Prezidentka referendum vypíše. V prípade prvej otázky z doručenej petície sa však zároveň obráti na ústavný súd vzhľadom k jej spornému zneniu. Po rozhodnutí ústavného súdu prezidentka vypíše…
V prostredí slobody podnikania je prirodzeným faktom vznik konkurencie na obchodnom trhu. Subjekty sa ocitajú v hospodárskej súťaži, kde navzájom súperia. Aby bol subjekt úspešný, musí využiť niečo, čím predstihne ostatných súťažiteľov, resp. podnikateľov, vďaka čomu získa výhodu, a to vo forme postupov a metód, ktoré sám vytvoril a ktoré nie sú…
Poľský Najvyšší súd musí rozhodnúť v poslednom stupni o údajnej nekalej povahe indexačnej doložky v zmluve o úvere medzi spotrebiteľmi a poľskou bankou Getin Noble Bank.
Zákonník práce[1] vo svojej druhej časti pomerne rozsiahlo rieši problematiku skončenia pracovného pomeru, pričom však tieto ustanovenia predpokladajú, že pracovný pomer už vznikol. Pracovný pomer pritom vzniká dňom určeným v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce, a to dokonca bez ohľadu nato či zamestnanec v tento deň skutočne nastúpil do…
Neskorá spravodlivosť nie je spravodlivosť. V situáciách, kedy ľudia nadobudnú presvedčenie, že štát im dostatočne nepomohol, respektíve im nie je v primeranej dobe schopný zabezpečiť spravodlivosť, celkom prirodzene pociťujú stratu dôstojnosti, ktorá sa stáva zdrojom ich frustrácie, hnevu, zvyšujúcej sa nedôvery v štát a jeho…
Ministerstvo spravodlivosti predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o žalobách na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov. Cieľom je zaistiť, aby spotrebitelia mali k dispozícii účinný a efektívny mechanizmus pre žaloby na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov a zvýšiť tak dôveru spotrebiteľov, posilniť ich…
Predstavte si nasledovnú modelovú situáciu: Ste majiteľom pohľadávky, avšak rozhodli ste sa, že ju „predáte“ - postúpite. Záujemca je ochotný za postúpenie pohľadávky zaplatiť, avšak keďže si uvedomuje, že dlžník s najväčšou pravdepodobnosťou nebude mať ambíciu svoj dlh splniť, ale bude robiť obštrukcie, zaplatí Vám len pod podmienkou, že si súdne…
Nositelia práv musia dostať primeranú kompenzáciu, pričom jej zaplatenie však nemusia nevyhnutne znášať poskytovatelia cloudu
Predstavte si to: Sedíte v čakárni svojho lekára, keď zrazu konečne zaznie výzva na vstup do ordinácie spolu s Vaším priezviskom. Alebo nedajbože ležíte na nemocničnom lôžku a z rozhovoru zdravotníckeho personálu zaznie meno pacienta, ktorého poznáte, lebo býva vo vedľajšom byte. Prípadne v rámci chodbového rozhovoru personálu nemocnice…
Vládny kabinet schválil uznesenie, ktoré ministerstvám a ďalším štátnym inštitúciám ukladá od 1. októbra 2022 vo verejných obstarávaniach, týkajúcich sa výstavby alebo rekonštrukcie pozemných stavieb nad 30 tisíc eur aplikovať nástroje zeleného verejného obstarávania. Povinné zelené verejné obstarávanie pri obstarávaní stavebných prác je jedným z…
Ministri na rokovaní vlády odobrili zavedenie nových donucovacích opatrení ako motiváciu pre tých, ktorí ignorujú rozhodnutie súdu a neplnia si uložené povinnosti nepeňažnej povahy alebo vyživovaciu povinnosť. V budúcnosti by sa tak už nemuseli opakovať príbehy, akým bol napríklad známy spievajúci dom v Štúrove, či viaceré prípady stavieb, ktoré…
Národná rada Slovenskej republiky schválila dňa 5. mája 2022 nový návrh zákona č. 222/2022 Z. z. o štátnej podpore nájomného bývania a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej aj ako „Zákon“).
Charta základných práv Európskej únie (ďalej len „Charta“) stanovuje, že „nikoho nemožno stíhať alebo potrestať v trestnom konaní za trestný čin, za ktorý už bol v rámci Únie oslobodený alebo odsúdený konečným rozsudkom v súlade so zákonom“. Súdny dvor sa dnes vo svojich dvoch rozsudkoch vyjadril k rozsahu ochrany, ktorú poskytuje tento zákaz…
Ministri na rokovaní vlády odobrili zavedenie nových donucovacích opatrení ako motiváciu pre tých, ktorí ignorujú rozhodnutie súdu a neplnia si uložené povinnosti nepeňažnej povahy alebo vyživovaciu povinnosť.
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR prestalo zverejňovať mená hodnotiteľov na odborných stanoviskách pri posudzovaní liekov. Proces, pri ktorom sa rozhoduje o schvaľovaní nových liekov pre pacientov na Slovensku, je tak znovu netransparentný. Zistili to analytici Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, keď sa na základe podnetov od odbornej…
Slovenská republika pristúpila podpisom Dohody o grante a Dohody o konzorciu k Európskemu partnerstvu pre inovatívne malé a stredné podniky (MSP). Uvedené partnerstvo pre Slovensko predstavuje nie len pomoc inovatívnym malým a stredným podnikom rásť a expandovať na nové trhy, ale taktiež možnosť nadviazať spoluprácu na globálnej…
Školy v septembri dostanú finančný príspevok na žiakov z Ukrajiny. Pôjde o financie z eurofondov za predchádzajúce obdobie marec až august v objeme viac než 10 miliónov eur. V novom školskom roku budú finančné prostriedky vyčleňované podľa počtu detí z Ukrajiny, ktoré vykáže škola ku koncu mesiaca. Príspevok na jedného žiaka je zhruba 200 eur. V…
Novinár uverejnil na internetovej stránke Daily Mail dva články sprostredkovávajúce nepotvrdené informácie o predložení ponuky na prevzatie akcií spoločnosti Hermès (zo strany spoločnosti LVMH) a spoločnosti Maurel & Prom. Uvedené ceny významne prekračovali ceny týchto akcií na burze Euronext. Uverejnenie týchto článkov spôsobilo značný nárast…
Zákaz protisúťažných dohôd v slovenskom zákone o ochrane hospodárskej súťaže[1] ako aj v práve EÚ[2] je nemenný už desaťročia. Súťažné úrady preferujú všeobecnú normu....
Štát uspel pred Európskym súdom pre ľudské práva (ESĽP) v konaní o štyroch sťažnostiach v prípade Abaffy proti Slovenskej republike. Rozhodnutie bolo prijaté trojčlenným výborom...
Zodpovednosť za škodu tvorí širokú a pomerne zásadnú kategóriu zodpovednostných vzťahov v práve, ktorá sa môže, po splnení predpokladov jej vzniku, uplatniť v každom záväzkovom...
Zákon č. 311/2001 Z. z., Zákonník práce v platnom znení (ďalej len „Zákonník práce“) je hlavným právnym predpisom upravujúcim pracovnoprávne vzťahy. Vzhľadom na to, že...
Často podceňovaný tretí pilier udržateľného podnikania by mal byť dôležitou súčasťou aj malých a stredných podnikov. Ako na to bez zbytočných nákladov?
Zdaňovanie krypta a s tým spojená daňová optimalizácia sú jednou z najatraktívnejších tém, s ktorými sa stretávame v našej každodennej praxi. Neustále rastúci záujem klientov o...
Pri verejných obstarávaniach, kde sa od uchádzačov vyžaduje návrh plnenia, či už ako hodnotiace kritérium alebo podstatná náležitosť ponuky, dochádza často k problému, že v...
Dňa 28. júna 2025 nadobudne účinnosť zákon č. 351/2022 Z. z. o požiadavkách na prístupnosť výrobkov a služieb pre osoby so zdravotným postihnutím („zákon o prístupnosti“), ktorý...
Dňa 27.06.2024 bol v Národnej rade Slovenskej republiky schválený zákon č. 166/2024 Z. z. o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie v Slovenskej republike (ďalej aj len...
Denne prebiehajú desiatky verejných obstarávaní v rôznej podobe, pričom v týchto často pomerne náročných procesoch spravidla na seba narážajú rôzne záujmy uchádzačov a verejných...