Články

Posúdenie zmluvného dojednania ako nepriateľnej podmienky podľa generálnej klauzuly

Neprijateľné podmienky obsiahnuté v spotrebiteľských zmluvách sa považujú v zmysle § 53 ods. 5 Občianskeho zákonníka za neplatné. V určitých prípadoch môžu spôsobiť dokonca neplatnosť celej zmluvy. Napriek tomu sa s nimi v praxi stále často stretávame.

Spolupráca hygienikov s advokátmi pri vymáhaní protipandemických opatrení

Advokáti v regiónoch budú pomáhať hygienikom s prípravou rozhodnutí a podkladov v súvislosti s vymáhaním protipandemických opatrení. Pružnejšiu spoluprácu umožnia upravené pravidlá, ktoré ministerka spravodlivosti Mária Kolíková dnes predložila na rokovanie vlády po dohode s ministrom zdravotníctva, hlavným hygienikom ako aj Slovenskou advokátskou…

Európsky súd pre ľudské práva rozhodol v dvoch prípadoch týkajúcich sa práva na prejednanie veci v primeranej lehote

​Štrasburg. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudky v prípadoch Balogh a Adamčo proti Slovenskej republike a Oros proti Slovenskej republike, v ktorých sa sťažovatelia sťažovali na neprimeranú dĺžku konaní na súdoch a správnych orgánoch. ESĽP v oboch prípadoch skonštatoval porušenie práva na prejednanie veci v primeranej…

DEAL MONITOR

Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.

K rastu cien v stavebníctve a k vhodnému indexu

V tomto období sme svedkami výrazného zdraženia cien niektorých komodít a stavebných materiálov (ďalej spoločne iba „zdraženie komodít“). Zhotovitelia stavieb financovaných z verejných zdrojov sa dožadujú kompenzácie tohto zdraženia komodít z verejných financií.

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo financií predstavilo tretiu časť našej daňovej revolúcie, tentokrát zameranú na zdaňovanie firiem. Daň z príjmu pre právnické osoby by sa podľa nášho návrhu mala znížiť na 19 percent. Podnikateľ si zároveň bude môcť dodatočne znížiť základ dane až o 50 percent, a to tým, že si urýchli odpis produktívneho majetku. Majiteľ viacerých…

Parlament schválil nové pravidlá pre vyvodzovanie disciplinárnej zodpovednosti

Poslanci v parlamente 92 hlasmi definitívne schválili vládny návrh zákona o disciplinárnom poriadku Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky, ktorý predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Cieľom návrhu zákona je upraviť a zjednotiť procesnú úpravu disciplinárneho konania vo veciach sudcov, prokurátorov, notárov a súdnych…

Funkčný „whistleblowing" na Slovensku

Téma Whistleblowingu, resp. oznamovania protispoločenskej činnosti nie je na Slovensku úplne nová, prvý raz bola zavedená do legislatívy už v roku 2015 účinnosťou zákona č. 307/2014 Z. z. o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti. Tento zákon bol v roku 2019 nahradený novým zákonom č. 54/2019 Z. z. o ochrane…

Vybrané právne aspekty spotrebiteľských súťaží

Spotrebiteľská súťaž je v súčasnej dobe obľúbený marketingový nástroj, ktorým sa spoločnosti snažia zvýšiť medzi svojimi zákazníkmi a potenciálnymi zákazníkmi povedomie o svojich produktov a službách. Pri nastavovaní takejto súťaže však treba z pohľadu vyhlasovateľa brať do úvahy rôzne právne aspekty tak aby sa vyhlasovateľ súťaže vyhol prípadným…

Analýza exekučnej reformy

Analytické centrum ministerstva spravodlivosti vo svojej najnovšej analýze posudzuje vplyvy novely Exekučného poriadku, ktorá je v praxi od roku 2017 a ktorá zásadne zreformovala exekučné konanie. Vznikol vtedy napríklad jeden exekučný súd v Banskej Bystrici, rovnako bol zavedený náhodný výber exekútorov. Ministerskí analytici za štvorročné…

Účtovné závierky v s.r.o. a a.s. – lehoty a postup

Vzhľadom na každoročné povinnosti spoločností s ručením obmedzením („S.R.O.“) a akciových spoločností („A.S.“, spolu s S.R.O. aj „spoločnosť/spoločnosti“) súvisiace so schvaľovaním ich účtovných závierok („ÚZ“) Vám nižšie prinášame:

Zákaz nosiť na pracovisku akúkoľvek viditeľnú formu vyjadrenia politického, filozofického alebo náboženského presvedčenia môže byť odôvodnený potrebou zamestnávateľa prezentovať sa neutrálnym spôsobom voči klientom alebo zabrániť sociálnym konfliktom

Toto odôvodnenie však musí zodpovedať skutočnej potrebe zamestnávateľa a v rámci zosúladenia dotknutých práv a záujmov môžu vnútroštátne súdy zohľadniť kontext vlastný ich členskému štátu a najmä priaznivejšie vnútroštátne ustanovenia, pokiaľ ide o ochranu slobody náboženského vyznania

Vek ako nový výpovedný dôvod na strane zamestnávateľa

Jednou zo zásadných zmien, ktoré priniesla posledná novela zákonníka práce, prijatá zákonom č. 76/2021 Z. z., je aj nový výpovedný dôvod na strane zamestnávateľa. Po novom bude zamestnávateľ oprávnený ukončiť pracovný pomer so zamestnancom, ktorý dovŕšil 65 rokov veku a zároveň vek potrebný na starobný dôchodok. Zatiaľ čo viaceré zmeny, ktoré…

7 nových označení "intervenčné centrum"

3.11.2021 zasadala hodnotiaca komisia, ktorej rokovanie sa týkalo 11 žiadostí o zápis označenia „intervenčné centrum“. Hodnotiaca komisia odporučila MS SR zápis označenia „intervenčné centrum“ deviatim žiadateľom a vzhľadom na odporúčanie komisie a splnenie podmienok podľa § 28a ods. 1 zákona č. 274/2017 Z. z. o obetiach trestných činov a o zmene…

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pripravilo upravený zákon o sociálnom poistení. Novela, ktorú schválila vláda, prináša viaceré dôležité zmeny, týkajúce sa ochrannej lehoty pre tehotné ženy, ktorú sme predlžili až na 6 mesiacov, zavedenia elektronickej PN, ale venujú sa aj úprave československých dôchodkov, či súčasného poberania…

Zmeny v zákone o verejnom obstarávaní: Majú potenciál vyvážiť záujmy verejného a súkromného sektora, ale aj obmedziť práva uchádzačov

Parlament schválil a prezidentka podpísala veľkú novelu zákona o verejnom obstarávaní. Aké sú zmeny v systéme revíznych postupov? Obmedzí novela špekulatívne námietky alebo oslabí práva účastníkov obstarávaní? Ako sa bude rozhodovať o osude zmlúv uzavretých v rozpore so zákonom? A aké ďalšie dôsledky prinesie táto úprava do praxe? Problematiku…

V sporoch medzi jednotlivcami sa možno priamo dovolávať zásady rovnosti odmeňovania pracovníkov mužského a ženského pohlavia, zakotvenej v práve Únie, tak v prípade „rovnakej práce“, ako aj „práce rovnakej hodnoty“

Tesco Stores je maloobchodným predajcom výrobkov cez internet aj prostredníctvom svojich predajní nachádzajúcich sa v Spojenom kráľovstve. V týchto obchodoch s rôznou veľkosťou celkovo zamestnáva približne 250 000 pracovníkov, ktorí vykonávajú rôzne druhy práce. Táto spoločnosť má tiež distribučnú sieť s približne 11 000 zamestnancami, ktorí…

Všeobecný súd sa po prvýkrát vyjadril k zápisu zvukovej ochrannej známky predloženej v audio formáte

Zvukový súbor, ktorý obsahuje zvuk vznikajúci pri otvorení plechovky s nápojom, po ktorom nasleduje ticho a perlenie, nemožno zapísať ako ochrannú známku pre rôzne nápoje a kovové prepravné a skladovacie nádoby, keďže nemá rozlišovaciu spôsobilosť

Existuje účinná ochrana verejných financií pri zadávaní podlimitných zákaziek obstarávateľmi?

Účelom zákona o verejnom obstarávaní [1] je v prvom rade zabezpečenie nákupu tovarov, služieb a stavebných prác hospodárnym a efektívnym spôsobom so zohľadnením konkrétnych potrieb verejného sektora, tak aby bola dosiahnutá čo najlepšia hodnota za vynaložené finančné prostriedky. Inými slovami, zákon o verejnom obstarávaní prioritne vyslovuje…

Udalosti uplynulého týždňa

Od 20. októbra 2021 je zverejnená výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na podporu ľudských práv na rok 2022. Žiadosti sú zamerané na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.