Články

Udalosti uplynulého týždňa

Poslanci Národnej rady SR schválili vládny balík zmien v súvislosti s druhou vlnou pandémie nového koronavírusu. Ministerstvo spravodlivosti SR v rámci návrhu presadilo dočasné pozastavenie plynutia súdnych lehôt, ako aj upustenie od vykonávania dražieb.

Prečo môže byť spor medzi zakladateľmi startupu smrteľný?

Počiatočné štádium startupu zvyčajne čelí mnohým výzvam, ako sú otázky financovania, právne spory, vytvorenie správnej organizačnej štruktúry alebo jednoducho hľadanie všeobecného smerovania startupu.

Nové pravidlá pre obchod s Veľkou Britániou

Začínajú platiť nové pravidlá pre preclievanie tovaru z a do Veľkej Británie. Dôvodom je skončenie prechodného obdobia po Brexit-e, počas ktorého platila vo Veľkej Británii legislatíva EÚ, vnútorného trhu a colnej únie. Nové pravidlá sa riadia „pobrexitovou“ dohodou, ktorú sa podarilo uzavrieť medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom. Finančná…

10 otázok pre … Janu Sapákovú

Mgr. Jana Sapáková, LL.M.Eur. sa vo svojej praxi špecializuje na pracovné právo. Okrem toho poskytuje poradenstvo aj v oblasti ochrany osobných údajov, cezhraničného dedenia a obchodného práva. Od roku 2008 patrí Jana Sapáková do tímu advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland. Predtým pôsobila ako advokátka pre advokátsku kanceláriu Heringeš &…

Likvidácia obchodných spoločností od 1.10. 2020

Schválením jednej z posledných noviel Obchodného zákonníka[1] došlo k výraznej zmene v pravidlách likvidácií obchodných spoločností ako procesu, ktorý zväčša predchádza zániku obchodných spoločností a ich výmazu z Obchodného registra Slovenskej republiky.

Udalosti uplynulého týždňa

Rezort hospodárstva pripravuje plán, ktorý povedie k plošnému zníženiu cien elektriny pre podnikateľov v nasledujúcich troch rokoch. „Vypočuli sme dlhoročné výzvy našich podnikateľov a chystáme reformu cien elektriny. V rámci regiónu V4 museli za elektrinu platiť najviac, čo do značnej miery brzdilo ich konkurencieschopnosť v porovnaní s…

Zvýšenie základného imania v spoločnosti s ručením obmedzeným s akcentom na zvýšenie základného imania z vlastných zdrojov

Spoločnosť s ručením obmedzeným, akciová spoločnosť a jednoduchá spoločnosť na akcie, spoločne označované aj ako kapitálové spoločnosti, spoločne s družstvom ako osobitou formou podnikania, musia mať povinne, v zmysle zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka (ďalej len „Obchodný zákonník“) vytvorené základne imanie. Základné imanie vyjadruje…

Nadobudnutie nehnuteľnosti maloletým

Nadobudnutie nehnuteľnosti maloletým si vyžaduje splnenie viacerých podmienok a uskutočnenie krokov ešte pred tým ako dôjde k samotnému podaniu návrhu na vklad. Tým, že maloletý nie je spôsobilý na právne úkony, tak za neho ho koná jeho zákonný zástupca. Pokiaľ však dôjde k stretu záujmov maloletého a jeho zákonného zástupcu, je potreba…

Vybrané aspekty skončenia dočasnej ochrany podnikateľov

Účelom dočasnej ochrany podnikateľov je vytvorenie časovo obmedzeného rámca s nástrojmi na podporu efektívneho riešenia negatívnych následkov šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 na podnikateľov prevádzkujúcich podnik.

Udalosti uplynulého týždňa

Podniky v kultúre a kreatívnom priemysle môžu od dnes do konca marca žiadať o dotáciu. Ministerstvá hospodárstva a kultúry v spolupráci so zástupcami kultúrno-kreatívneho priemyslu sa dohodli na forme pomoci pre toto odvetvie, ktoré výrazne postihli obmedzenia spojené s pandémiou koronavírusu.

Osud zabezpečenia záväzku pri zmene v osobe dlžníka alebo veriteľa

V praxi sa často vyskytne situácia, kedy dôjde k zmene v osobe dlžníka alebo veriteľa pohľadávky, a to z rôznych dôvodov. Najčastejším dôvodom pritom býva obchodné rozhodnutie veriteľa alebo dlžníka, v dôsledku ktorého nastane potreba postúpiť pohľadávku alebo prevziať dlh.

Kauzálna príslušnosť súdu pri sporoch týkajúcich ochrany doménového mena

Pojem doménové meno resp. doména nie je v slovenskom právnom poriadku jednoznačne definovaný. Spomína ho síce § 2 písm. d) bod 1 zákona č. 22/2004 Z. z. o elektronickom obchode, ten však ustanovuje len to, že: „doménou sa rozumie symbolická adresa v elektronickej komunikačnej sieti“. Nejedná sa teda o dostatočné vymedzenie tohto pojmu. Keďže aj…

Nová európska legislatíva pre kryptoaktíva

Európska komisia 24. septembra 2020 oficiálne zverejnila návrh Nariadenia o trhoch s kryptoaktívami (MiCA) a pilotný režim pre trhové infraštruktúry založený na technológii distribuovaných záznamov (DLT Pilotný režim), ktoré sú súčasťou širšieho súboru publikovaných stratégií EÚ v oblasti digitálneho financovania.

Znalec z odboru psychológie v súdnych konaniach o niektorých rodinnoprávnych veciach

V súčasnosti je participácia znalca z odboru psychológie v konaniach o rozvode a úpravu práv a povinností rodičov k maloletým deťom na čas po rozvode bežnou záležitosťou.

Obnova civilného konania v dôsledku trestného činu sudcu

V tomto článku sa budeme zaoberať obnovou civilného konania, v ktorom bolo rozhodnuté v neprospech strany v dôsledku trestného činu sudcu.

Rodičovská dovolenka v štátoch V4

Pozrime sa bližšie na jednotlivé štáty V4. Vo všetkých všeobecne platí, že nárok na rodičovskú dovolenku je osobným neprenosným právom oboch rodičov, ktoré má umožniť, aby sa o dieťa starala nielen matka, ale aj otec, prípadne aj obaja súčasne. Toto právo Smernica 2010/18/EÚ priznáva aj osobám, ktoré majú deti do troch rokov veku v náhradnej…

Nová úprava inštitútov domáckej práce, telepráce a home office

Národná rada Slovenskej republiky aktuálne (10.12.2020) rokuje o novele zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej ako „Zákonník práce″), ktorá bola pripravená s navrhovanou účinnosťou od 01.03.2021. Novela má ambíciu, aj vzhľadom na udalosti tohto roka, kedy mnoho zamestnancov pracovalo z domu, bližšie a kvalitnejšie upraviť domácku prácu…

Pozemky neznámych a nezistených vlastníkov

Ak plánujete predať pozemok, o ktorom ste si mysleli, že je vo vašom vlastníctve alebo ste sa rozhodli odkúpiť susedov pozemok, či uskutočniť investičnú alebo developerskú činnosť, môže sa vám samotný proces kúpy alebo predaja vo veľkej miere skomplikovať, pokiaľ natrafíte na pozemok neznámeho alebo nezisteného…

Nesprístupnenie informácií – prevažujúci verejný záujem alebo svojvôľa povinnej osoby?

Dňa 1. januára 2021 uplynie presne 20 rokov od nadobudnutia účinnosti zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií), ktorý do právnej úpravy Slovenskej republiky premietol princíp publicity verejnej správy (ďalej len „Zákon o slobode informácií“). V období pred…

Čo investori skúmajú v startupových projektoch pred vstupom do nich?

Fungovanie vo svete startupov môže byť obtiažne, ak startup včas nezíska vhodnú finančnú pomoc. Aj keď si väčšina podnikateľov v počiatočných fázach procesu zakladania startupu sama zabezpečuje finančné prostriedky, obvykle až vstup externých investorov dostane začínajúcu spoločnosť na vyššiu úroveň. Investori sú však obozretní a pred vstupom…