Články

Udalosti uplynulého týždňa

Do medzirezortného pripomienkového konania sme predložili novelu Trestného poriadku. Cieľom návrhu je upraviť lehotu trvania tzv. kolúznej väzby a výslovne v zákone ustanoviť vyšší štandard náležitostí pre návrh na vzatie obvineného do väzby a rozhodnutia súdu o väzbe. Na rozdiel od poslaneckých iniciatív z uplynulých týždňov, predložený návrh…

Aktuálna judikatúra vo veci nárokov z vád diela

Najvyšší súd Slovenskej republiky vydal dňa 27. mája 2020 uznesenie sp. zn. 3Obdo/3/2020, ktoré bolo zaradené do zbierky stanovísk NS a rozhodnutí súdov SR ako R 59/2020. Toto uznesenie sa týka nárokov objednávateľa v prípade, ak zhotoviteľ dodá dielo s vadami, následne pristúpi k odstráneniu vád nahradením časti diela a odmietne odstrániť ďalšie…

Súdne pojednávania v čase pandémie

V rámci celého rezortu spravodlivosti boli od marca 2020 prijímané viaceré opatrenia na zabránenie šírenia ochorenia COVID-19. Tie sa týkali aj súdov. Ako sa pandemický rok odrazil na súdnych pojednávaniach spracovalo Analytické centrum MS SR.

Postavenie informačného modelovania stavieb (BIM) a informačného modelu v právnej úprave Slovenskej republiky

Oblasť stavebníctva (podobne ako iné oblasti) prechádza procesom digitalizácie a využívanie metódy informačného modelovania stavieb (BIM) predstavuje jeden z aspektov tohto vývoja, pričom výsledkom využitia tejto metódy je informačný model stavby. V článku poukazujem na absenciu jednoznačnej právnej úpravy informačných modelov a informačného…

10 otázok pre … Janu Alušíkovu

Mgr. Jana Alušíková je absolventkou Právnickej fakulty UK v Bratislave (2009). Ako partnerka advokátskej kancelárie Malata, Pružinský, Hegedüš & Partners poskytuje právne služby domácim a zahraničným korporátnym klientom. Vystupuje ako právny zástupca klientov vo významných súdnych sporoch, správnych konaniach, arbitrážach, vrátane konaní s…

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková schválila aktualizovanú verziu metodiky pre určovanie počtu miest sudcov na okresných a krajských súdoch. Transparentný systém prideľovania miest sudcov na jednotlivé súdy je nevyhnutnou podmienkou zabezpečenia rovnakého prístupu ľudí k spravodlivosti vo všetkých častiach Slovenska.

Rôzne spôsoby akvizície: Ktorá je pre investora výhodnejšia?

Slovenský právny poriadok nedefinuje pojem „akvizícia“ napriek tomu, že je tento pojem často využívaný tak v ekonomickej, ako aj právnej terminológií. Akvizíciou sa rozumie pohltenie, ovládnutie menšej alebo ekonomicky slabšej cieľovej spoločnosti väčšou spoločnosťou, prípadne silnejšou spoločnosťou s väčším kapitálom. Účelom uskutočnenia…

Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike

Ministerstvo spravodlivosti začalo s realizáciou projektu „Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike“ (ADR).

Hromadné prepúšťanie nie je len záležitosťou veľkých nadnárodných spoločností

Hromadné prepúšťanie je pracovnoprávny inštitút upravený v § 73 Zákonníka práce, pod ktorým rozumieme rozviazanie pracovného pomeru s viacerými zamestnancami spoločnosti. Hromadné prepúšťanie ako spôsob skončenia pracovného pomeru naraz s viacerými zamestnancami sa stáva aktuálnejší vzhľadom na prebiehajúcu korona krízu. Viacerí veľkí…

K niektorým vybraným zmenám Zákonníka práce účinným od 1.3.2021

Turbulentný rok 2020 priniesol aj početné zmeny zákona č. 311/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov (Zákonník práce) a ďalšie úpravy v pracovnoprávnych vzťahoch prináša už aj rok 2021. Predmetom tohto príspevku je sumár niektorých týchto úprav s popisom ich základných charakteristík.

Zodpovednosť za konštrukčné vady spôsobené zhotoviteľom

Zodpovednosť za vady je inštitút, ktorý je upravený v Občianskom zákonníku ale aj v Obchodnom zákonníku.

Bytové domy – efektívne a rýchle a riešenie nezákonného zriadenia individuálneho vykurovania bytu jedným z vlastníkov

Vykurovacia politika bytových domov v Slovenskej republike, neprešla od jej vzniku v roku 1993 zásadnými reformnými zmenami, čo sa v praktickom každodennom živote môže a aj sa prejavuje v podobe vznikania množstva technických aj právnych problémov, ktorých opis a možné riešenia prináša advokátska kancelária KVASŇOVSKÝ & PARTNERS | ADVOKÁTI s.r.o.

Väzba obvineného v Slovenskej republike s návrhom na úpravu jej podmienok

Väzba ako závažný zásah do ústavných slobôd jednotlivca

Udalosti uplynulého týždňa

Podľa údajov Európskej komisie, každá žena v Európskej únii pracuje v porovnaní s mužmi 2 mesiace v roku zadarmo. Zmeniť to má národný projekt „Rodová rovnosť na pracovisku“, do ktorého sa zapojila aj Slovenská republika. Jeho cieľom je prispieť k vytvoreniu takých systémových opatrení, ktoré pomôžu zosúladiť rodinný a pracovný život žien a…

Inštitút „kajúcnika“ a jeho riziká

Výmenou za svoje svedectvo páchateľ trestnej činnosti získa beztrestnosť resp. zníženie trestu. Takýchto svedkov poznáme v súčasnosti z mnohých „mediálne známych trestných káuz“. Využitie inšitútu kajúcnika so sebou však nesie mnohé riziká.

Zákonnosť prerušenia daňovej kontroly na podklade medzinárodnej výmeny informácií a možné konečné vyriešenie problému?

Inštitút daňovej kontroly slúži na zistenie alebo overenie skutočností a údajov rozhodujúcich pre správne určenie dane alebo dodržiavanie hmotnoprávnych daňových predpisov a zároveň predstavuje nástroj na následnú kontrolu hodnovernosti a úplnosti podaného daňového priznania. V priebehu daňovej kontroly sú správcovi dane zverené pomerne rozsiahle…

10 otázok pre … Líviu Trellovu

Doc. JUDr. Lívia Trellová, PhD. sa narodila v Ružomberku. Je absolventkou Právnickej fakulty UK v Bratislave (2005), kde úspešne absolvovala aj rigorózne konanie (2006) a doktorandské štúdium (2008). Docentkou v odbore ústavné právo sa stala v roku 2018. V súčasnosti pôsobí ako docentka na Katedre ústavného práva na Právnickej fakulte Univerzity…

Firmy si nechránia svoje známky a znižujú tým svoju trhovú cenu

Ochranná známka je v súčasnosti nutnosť, na ktorú podnikatelia zabúdajú. Už dávno neplatí, že hodnotu firiem tvoria len budovy, pozemky, výrobné stroje či šikovní zamestnanci. V dobe extrémnej konkurencie sú si firmy z rovnakej brandže natoľko podobné, že ich bežný spotrebiteľ rozpozná len podľa loga, názvu či špecifických znakov, akými sú farba…

Udalosti uplynulého týždňa

Individuálne vzdelávanie, teda vzdelávanie "doma", sa má umožniť aj žiakom druhého stupňa základných škôl (ZŠ). Vyplýva to z novely školského zákona, ktorú vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. "Cieľom predloženého návrhu zákona je vyriešenie doterajšieho stavu, v ktorom nie je umožnené individuálne vzdelávanie žiakov na druhom…

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky ako efektívnejší „vymáhač“ riadneho fungovania hospodárskej súťaže alebo na čo sa pripraviť v súvislosti s očakávaným novým zákonom o ochrane hospodárskej súťaže

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (ďalej len „PMÚ“) vypracoval v roku 2020 návrh nového zákona o ochrane hospodárskej súťaže (ďalej len „Nový ZOHS“), ktorý už v súčasnosti čaká len na schválenie Národnou radou SR a podpis prezidentky. Je preto viac než pravdepodobné, že v najbližších týždňoch možno očakávať jeho…