Články

Škoda spôsobená štátnym zamestnancom

Impulzom pre spracovanie tejto témy bola reakcia ústredného orgánu štátnej správy v rámci kontroly, ktorá sa dotkla aj otázky, či vznikla alebo nevznikla tomuto štátnemu orgánu škoda tým, že štátny orgán dostal dve vysoké pokuty, týkajúce sa tej istej zmluvy vrátane dodatku, uzatvorenej v súvislosti s verejným…

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo životného prostredia SR spúšťa legislatívny proces k zásadnej novele geologického zákona a zákona o environmentálnych záťažiach. Po novom si štát bude môcť vymáhať od privatizérov náklady na likvidáciu toxických skládok a znečistených území. Zároveň sa odtajní register s takmer tisíckou pravdepodobných…

Základy autorského práva a licencie

Z pohľadu právnej ochrany tvorivej duševnej činnosti je autorské právo dôležitou súčasťou slovenského právneho poriadku, ktorý poskytuje autorom, zamestnávateľom, objednávateľom a iným zainteresovaným subjektom právny základ oprávneného používania diel a prostriedky umožňujúce obranu pred neželaným zásahom do ich…

Nový právny rámec umelej inteligencie: Európsky parlament navrhol maximálnu výšku náhrady škody spôsobenej umelou inteligenciou

Na európskej úrovni nastal opäť posun pri formovaní právneho rámca regulácie umelej inteligencie, jej miesta a postavenia v spoločnosti. Európsky parlament prijal 22. októbra 2020 trojicu uznesení, v ktorých sa venoval etickému aspektu umelej inteligencie, oblasti práva duševného vlastníctva, v ktorej sa zaoberal aj otázkou umelej inteligencie ako…

Preberacie konanie

Meškanie developera s odovzdaním nehnuteľnosti sa v posledných rokoch na Slovensku stalo štandardom, ktorí musia kupujúci trpezlivo tolerovať, častokrát naviac bez možnosti uplatnenia akejkoľvek zmluvnej pokuty voči meškajúcemu developerovi.

Môže požadovať policajt alebo zamestnávateľ doklad o negatívnom teste na COVID-19 ?

Súčasná vláda SR sa nepoučila z protiprávnych a protiústavných opatrení, ktoré prijímala v súvislosti prvou vlnou pandémie COVID-19 na jar 2020 a v nastavenom trende pokračuje aj pri opatreniach v súvislosti s druhou vlnou pandémie COVID-19 na jeseň 2020. Takéto konanie vlády môžeme porovnať s autoritárskymi vládami potláčajúcimi základné ľudské…

DEAL MONITOR

Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.

Exekučné konanie na území Slovenskej republiky

Vymáhanie pohľadávky je spojené nielen so súdnym konaním, ale spravidla aj s núteným výkonom súdneho rozhodnutia formou exekúcie. Na Slovensku ju vykonáva exekučný súd prostredníctvom poverení, ktoré na túto činnosť vydáva jednotlivým súdnym exekútorom. Systém vymáhania pohľadávok je regulovaný zákonom č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a…

Udalosti uplynulého týždňa

To, ako prinavrátiť dôveru občanov v justíciu, bolo jednou z hlavných tém diskusie ministrov spravodlivosti členských krajín Rady Európy. Na videokonferencii „Nezávislosť justície a právny štát“ Slovensko zastupoval štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Michal Novotný. Počas vystúpenia svojim kolegom priblížil kroky a plány Ministerstva…

Význam nariadenia neodkladného opatrenia popri zabezpečovacom opatrení

V aktuálnom príspevku sa budeme zaoberať praktickým významom nariadenia neodkladného opatrenia a zabezpečovacieho opatrenia pre veriteľa peňažnej pohľadávky. Uvedieme nedostatky zabezpečovacieho opatrenia, a taktiež dôvody pre nariadenie oboch opatrení popri sebe.

Povinnosti zamestnávateľa z pohľadu GDPR v súvislosti s celoplošným testovaním na covid-19

V súvislosti so situáciou spôsobenou pandémiou ochorenia COVID-19 pristúpila vláda Slovenskej republiky k plošnému testovaniu obyvateľstva, ktoré prebehlo na území celého Slovenska od 31.10.2020 a 1.11.2020. Druhé kolo plošného testovania sa podľa aktuálnych informácií uskutoční 6.11.2020 až 8.11.2020 výlučne v regiónoch so zvýšením výskytom tohto…

Potrebuje startup právnika?

Dobrý právnik na začiatku môže startupu zachrániť existenciu a milióny eur.

Snom väčšiny startupov je, zjednodušene povedané, posunúť úvodný podnikateľský nápad do možnosti praktickej realizácie, dosiahnuť jeho akceptáciu na trhu a následne ho pretaviť do komerčnej sféry, t.j.využívať ho na generovanie príjmov…

Ako postupovať pri porušení predkupného práva k nehnuteľnosti

Jedným z dôsledkov porušenia predkupného práva podielového spoluvlastníka je aj právo namietať relatívnu neplatnosť zmluvy. Zákon bližšie neupravuje spôsob, ktorým môže spoluvlastník uvedenú neplatnosť uplatňovať. V ďalšom texte sa pozrieme na to, ako sa môže dotknutý spoluvlastník brániť v prípade porušenia predkupného práva, a to najmä v…

Nadobudnutie majetku od nevlastníka: Nedbalí vlastníci, traste sa

Zásada, že nikto nemôže na iného previesť viac práv, ako má on sám[1], je taká stará ako rímske právo. Moderné právne poriadky túto zásadu uplatňujú, zároveň však pripúšťajú i jej prelomenie – obvykle pomocou inštitútu vydržania ako aj nadobudnutia veci od nevlastníka.

Zlepšujeme pomoc pre obete trestných činov

​Obete trestných činov majú v trestnej politike štátu osobitné miesto. Musia „prekonať“ celé trestné konanie a následne sú často „nútené“ sa osobitne domáhať náhrady ujmy, ktorá im bola trestnou činnosťou spôsobená. Pri obetiach domáceho násilia je, žiaľ, stále nezriedkavým javom, že obeť nie je pochopená políciou ani prokuratúrou, a teda nemá…

Udalosti uplynulého týždňa

Pri obetiach domáceho násilia je, žiaľ, stále nezriedkavým javom, že obeť nie je pochopená políciou ani prokuratúrou, a teda nemá možnosť, ako sa efektívne brániť. Ministerstvo spravodlivosti preto pripravilo právnu úpravu zameranú na posilnenie práv obetí trestných činov a ich ochranu. Návrh je momentálne už po medzirezortnom pripomienkovaní a v…

(R)evolúcia v slovenskom súťažnom práve začala - návrh nového ZOHS je vonku

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky („PMÚ“) predložil do medzirezortného pripomienkového konania („MPK“) návrh úplne nového zákona o ochrane hospodárskej súťaže („Návrh“). O pláne predložiť nový zákon namiesto prostej novely toho súčasného ste si mohli prečítať už na našom blogu,[1] kde sme popisovali, prečo sa PMÚ touto cestou vyberá. V…

Diskriminácia a diskriminačné dôvody z pohľadu Európskej únie

Za diskrimináciu sa považuje neopodstatnené konanie, pri ktorom sa zaobchádza s človekom alebo skupinou ľudí odlišne od spôsobu, akým by sa zaobchádzalo s odlišným človekom alebo odlišnou skupinou ľudí[1]. Tento problém sa vyskytuje v rôznych prostrediach. Najčastejším dôvodom diskriminácie je vek[2].

Zásada slobodného poskytovania služieb a smernica o cezhraničnej zdravotnej starostlivosti bránia vnútroštátnej právnej úprave, ktorá v prípade absencie predchádzajúceho povolenia vylučuje náhradu nákladov spojených s naliehavým zdravotným zákrokom, ktorý poistenec s bydliskom v jednom členskom štáte podstúpil v inom členskom štáte

Takéto obmedzenie zásady slobodného poskytovania služieb nie je primerané a je v rozpore so smernicou

Premlčanie nárokov z porušenia zákonného predkupného práva

Premlčacia doba jednotlivých nárokov spoluvlastníka, ktorého zákonné predkupné právo bolo porušené iným spoluvlastníkom, začína plynúť v rôznych okamihoch.