Články

Diskriminácia a diskriminačné dôvody z pohľadu Európskej únie

Za diskrimináciu sa považuje neopodstatnené konanie, pri ktorom sa zaobchádza s človekom alebo skupinou ľudí odlišne od spôsobu, akým by sa zaobchádzalo s odlišným človekom alebo odlišnou skupinou ľudí[1]. Tento problém sa vyskytuje v rôznych prostrediach. Najčastejším dôvodom diskriminácie je vek[2].

Zásada slobodného poskytovania služieb a smernica o cezhraničnej zdravotnej starostlivosti bránia vnútroštátnej právnej úprave, ktorá v prípade absencie predchádzajúceho povolenia vylučuje náhradu nákladov spojených s naliehavým zdravotným zákrokom, ktorý poistenec s bydliskom v jednom členskom štáte podstúpil v inom členskom štáte

Takéto obmedzenie zásady slobodného poskytovania služieb nie je primerané a je v rozpore so smernicou

Premlčanie nárokov z porušenia zákonného predkupného práva

Premlčacia doba jednotlivých nárokov spoluvlastníka, ktorého zákonné predkupné právo bolo porušené iným spoluvlastníkom, začína plynúť v rôznych okamihoch.

Čo je nové v ekonomických opatreniach? Ako bude fungovať „Prvá pomoc+“?

Vo všeobecnosti možno konštatovať, že väčšina poskytovanej pomoci sa tak pre zamestnávateľov ako aj SZČO oproti jari zvyšuje o 50%. Zvýšené príspevky pritom bude možné žiadať za október spätne a po novom je povolená i kumulácia viacerých príspevkov, a to vrátane kompenzácie za nájom a novo-predstavených príspevkov pre kultúru a cestovný ruch, kde…

Udalosti uplynulého týždňa

Vláda schválila ďalšie významné opatrenie ministerstva spravodlivosti pre zlepšenie prístupu k spravodlivosti. Potvrdzovanie tzv. vydržania sa má presunúť z notárov na súdy. Návrh reaguje aj na mnohé prípady, keď prostredníctvom inštitútu vydržania prichádzalo k špekulatívnym prevodom pozemkov, pričom skutoční majitelia týchto pozemkov o tom ani…

Novela zákona o dani z príjmov

Vláda SR schválila návrh novely Zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej len ako „Zákon o dani z príjmov“), ktorým sa menia a dopĺňajú aj: Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní; Zákon č. 359/2015 Z z. o automatickej výmene informácií o finančných účtoch na účely správy daní.

Obmedzenie oprávnenia štatutárneho orgánu vo svetle zmien obchodného zákonníka účinných od 1. októbra 2020

Dlho avizovaná rozsiahlejšia novela Obchodného zákonníka, ktorú Národná rada Slovenskej republiky schválila ešte v októbri 2019 vstúpila do praxe. Dňa 1. októbra 2020 nadobudol účinnosť zákon č. 390/2019 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony…

Odstúpenie od zmluvy o nájme nebytových priestorov

Nájom nebytových priestorov upravuje z.č. 116/1990 Zb. pričom ide o lex specialis vo vzťahu k lex generalis - Občianskemu zákonníku. Nakoľko v zákone č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov nenájdeme úpravu možnosti odstúpenia od zmluvy, je potrebné vychádzať z ustanovení obsiahnutých v Občianskom zákonníku. Odstúpiť od zmluvy je…

ESĽP zamietol sťažnosť na porušenie práva na spravodlivé konanie z dôvodu nedoručenia vyjadrenia protistrany v dovolacom konaní

Európsky súd pre ľudské práva zverejnil rozhodnutie, ktorým zamietol sťažnosť na porušenie práva na spravodlivé konanie podľa článku 6 Dohovoru z dôvodu nedoručenia vyjadrenia protistrany sťažovateľovi v dovolacom konaní.

Udalosti uplynulého týždňa

Podnikatelia by pred ekonomickými dopadmi koronakrízy mohli byť chránení aj po 1. januári 2021. Pomoc podnikateľom zabezpečuje návrh zákona o dočasnej ochrane podnikateľov vo finančných ťažkostiach, ktorý na zasadnutí parlamentu (21. októbra) predstavila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Dohoda o hmotnej zodpovednosti zamestnanca

Dohoda o hmotnej zodpovednosti je osobitná dohoda, ktorou sa zamestnanec zaväzuje na seba prevziať zodpovednosť za zverené hotovosti, platobné karty, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat. Pojem „zverenie“ neznamená len odovzdanie týchto hodnôt zamestnancovi, ale súčasne možnosť výlučnej dispozície…

​Informácia pre prijímateľov podielu zaplatenej dane z príjmov fyzických a právnických osôb (2% z dane) o určení skončenia lehoty na zverejnenie

​Prijímateľ, ktorému správca dane na jeho účet previedol v roku 2018 súhrn podielov zaplatenej dane z príjmov za rok 2017 vyšší ako 3 320 eur, bol povinný zverejniť presnú špecifikáciu ich použitia podľa § 50 ods. 13 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v platnom znení v Obchodnom vestníku.

Dlhodobá strata spôsobilosťi vykonávať doterajšiu prácu pre pracovný úraz - preradenie a spôsoby ukončenia pracovného pomeru

Pracovný úraz je definovaný v zákone č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“) ako poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov.[1] V prípade, ak…

Význam nariadenia neodkladného opatrenia popri zabezpečovacom opatrení

V aktuálnom príspevku sa budeme zaoberať praktickým významom nariadenia neodkladného opatrenia a zabezpečovacieho opatrenia pre veriteľa peňažnej pohľadávky. Uvedieme nedostatky zabezpečovacieho opatrenia, a taktiež dôvody pre nariadenie oboch opatrení popri sebe.

Udalosti uplynulého týždňa

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala v piatok 9. októbra 2020 novelu zákona o odpadoch a zálohovaní jednorazových obalov na nápoje, ktorú NR SR schválila v skrátenom legislatívnom konaní. Prezidentka registrovala viacero výhrad k zákonu, posudzovala jeho súlad s ústavou ako aj opodstatnenosť použitia režimu skráteného legislatívneho…

Nová právna úprava na zlepšenie podnikateľského prostredia – „podnikateľské kilečko“

Národná rada Slovenskej republiky 9. júla 2020 schválila v skrátenom legislatívnom konaní zákon č. 198/2020 Z. z., ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia zasiahnutým opatreniami na zamedzenie šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 (ďalej aj len ako „lex korona“), ktorého…

ESĽP vyhlásil dva rozsudky týkajúce sa porušenia práva na spravodlivé konanie v dôsledku zrušenia právoplatných súdnych rozhodnutí

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudky v prípadoch Pádej proti Slovenskej republike a Tóth proti Slovenskej republike, v ktorých sťažovatelia namietali okrem iného porušenie práva na spravodlivé konanie v dôsledku zrušenia právoplatných súdnych rozhodnutí. ESĽP v oboch prípadoch skonštatoval porušenie článku 6 ods. 1 Dohovoru o…

Odštartovali sme zber údajov na meranie pracovnej záťaže sudcov

​Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti SR spustilo zber údajov na meranie pracovnej záťaže sudcov a sudkýň na Slovensku. Hlavné ciele projektu „Váženie prípadov“ sú zamerané na dosiahnutie rovnomerného pracovného zaťaženia sudcov krajských a okresných súdov, ako aj zvýšenie transparentnosti a efektívnosti prideľovania personálnych zdrojov…

Podľa názoru generálneho advokáta M. Szpunara služba spočívajúca v priamom skontaktovaní zákazníkov a vodičov taxislužby pomocou elektronickej aplikácie predstavuje službu informačnej spoločnosti

Táto služba nemusí byť neoddeliteľne spätá s dopravnou službou poskytovanou taxislužbou, a teda sa nepovažuje za neoddeliteľnú súčasť tejto služby.

Udalosti uplynulého týždňa

Regionálne úrady verejného zdravotníctva posilní 267 vojakov. Po mimoriadnom rokovaní vlády v piatok 9. októbra 2020, na ktorom kabinet schválil pomoc Ozbrojených síl SR pri odstraňovaní následkov núdzového stavu, o tom informovali minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a minister obrany SR Jaroslav Naď. Vláda súhlasila s vyčlenením do 1500…