Články

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo dopravy a výstavby SR zavádza na základe opatrení Ústredného krízového štábu SR od zajtra, t. j. od 13. marca 2020 od 7:00 hod. sprísnené opatrenia týkajúce sa najmä medzinárodnej osobnej železničnej, autobusovej, leteckej a vodnej dopravy. Medzinárodná železničná doprava nebude od 13.3.2020, od 7:00 hod. premávať. Vnútroštátna…

Koronavírus na pracovisku – práva a povinnosti zamestnávateľa - pokračovanie

Karanténa zamestnanca, práca zamestnanca z domu

Na Slovensku sa v čase písania (11.3.2020) objavilo už desať prípadov nákazy koronavírusom COVID. Hlavný hygienik SR pred tým vydal a už po tretíkrát aktualizoval usmernenie ohľadom COVID.[1] Toto usmernenie poskytuje náhľad do právneho procesu nariadenia karantény potenciálne nakazenej osobe.

Predĺženie lehoty na vykonanie úkonu v civilnom konaní

V civilnom konaní sa neustále vyskytujú situácie, kedy strana sporu musí vykonať úkon v konaní a na vykonanie tohto úkonu má len určitý čas (lehotu).

10 otázok pre … Milana Malatu

JUDr. Milan Malata je jeden zo zakladajúcich spoločníkov a partner v MPH advokátska kancelária. Poskytuje právne služby kľúčovým finančným inštitúciám, bankám a lízingovým spoločnostiam, slovenským i medzinárodným spoločnostiam a skupinám. Bohaté skúsenosti v oblasti súdneho riešenia sporov. Vystupoval ako právny zástupca v niekoľkých významných…

Koronavírus z pohľadu slovenských zamestnávateľov

Už aj na Slovensku boli zaznamené prvé prípady ochorenia na koronavírus. Je preto dôležité podniknúť preventívne kroky na zaistenie bezpečnosti vašich zamestnancov a eliminovanie dopadov na podnikanie.

Nižšie prinášame prehľad odpovedí na najčastejšie otázky z pohľadu zamestnávateľov a pár praktických rád:

Udalosti uplynulého týždňa

Slovensko je pripravené pomôcť Grécku s riešením migračnej krízy. A to finančne, formou humanitárnej pomoci alebo vyslaním členov pohraničnej a cudzineckej polície. Uviedla to v stredu 4. marca 2020 ministerka vnútra Denisa Saková po skončení mimoriadneho zasadnutia Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné veci v Bruseli, ktoré bolo zamerané na…

Koronavírus na pracovisku – práva a povinnosti zamestnávateľa

Slovensko a celú Európu čím viac ohrozuje nový koronavírus COVID-19, ktorý sa postupne rozširuje do všetkých jej krajín. Niektorí zamestnávatelia už začali z preventívnych dôvodov nechávať zamestnancov pracovať formou práce z domu tzv. home office. Zamestnávatelia čoraz viac obmedzujú aj pracovné cesty do zahraničia a stretáme sa tiež s viacerými…

Využívanie systému na oznamovanie protispoločenskej činnosti, tzv. whistleblowingu môže prispieť k významnému zníženiu korupčných a iných rizík u zamestnávateľov

S účinnosťou od 1. marca 2019 sa stal súčasťou právneho poriadku Slovenskej republiky nový zákon č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov a o zmene a doplnení niektorých zákonov („Zákon o whistleblowingu“). Uvedený zákon v celom rozsahu zrušil a nahradil dovtedy platný zákon č. 307/2014 Z. z. o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním…

Nová smernica proti praniu špinavých peňazí myslí aj na kryptomeny

Piata európska smernica proti praniu špinavých peňazí (AMLD5) je účinná od januára 2020. Do slovenských predpisov zatiaľ nebola transponovaná, i keď príslušný návrh novely zákona už existuje.

Osoby, ktoré na trhu dotknutom kartelom nepôsobia ako dodávateľ alebo nadobúdateľ, môžu požadovať náhradu škody spôsobenej týmto kartelom

Súdny dvor svojím rozsudkom z dnešného dňa uviedol dôležité spresnenia týkajúce sa vzťahu medzi ustanoveniami práva Únie a ustanoveniami vnútroštátneho práva upravujúcimi žaloby o náhradu škody spôsobenej kartelom, keď rozhodol, že článok 101 ZFEÚ sa má vykladať v tom zmysle, že verejný orgán, ktorý poskytol stimulačné úvery nadobúdateľom…

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo spravodlivosti SR pokročilo s projektom časových rámcov. Predpokladáme, že nasadenie časových rámcov na všetky okresné a krajské súdy prebehne v júli 2020. Ministerstvo spravodlivosti SR pokračuje v intenzívnej spolupráci s Európskou komisiou pre efektívnu justíciu (CEPEJ). V rámci pokračujúcej spolupráce sme sa zamerali aj na…

Je bankový účet povinnosťou pre zahraničných podnikateľov, ktorí chcú podnikať v Poľsku?

Zahraniční podnikatelia sa často v súvislosti s svojim podnikaním v Poľsku rozhodujú pre registráciu k dani z pridanej hodnoty. V súvislosti s takouto registráciou sa stáva otázka, či je povinné si v Poľsku založiť účet v banke.

Nové požiadavky na energetickú hospodárnosť budov vo svetle európskej legislatívy

V marci 2020 nadobudne účinnosť novela zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov. Touto novelou sa do slovenskej legislatívy transponujú ustanovenia a požiadavky novelizovanej smernice z dielne EÚ [1].

Zmeny v oblasti pracovného práva v roku 2020

Stručný prehľad nedávno prijatých zmien v oblasti pracovného práva, a to konkrétne zmien zákonníka práce a ďalších súvisiacich predpisov účinných ku dňu 1.1.2020 a plánované zmeny zákonníka práce s účinnosťou k 30.7.2020.

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo hospodárstva SR sa naďalej snaží o razantné zvýšenie nabíjacej infraštruktúry na slovenských cestách. Rezort vyhlásil 2. kolo výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na podporu budovania verejne prístupných elektrických nabíjacích staníc. Novinkou je, že o finančný príspevok môžu požiadať nielen samosprávy, ale aj…

Právo na tlmočníka podľa medzinárodného práva a právo konať vo svojom jazyku podľa slovenského práva

V súčasnej dobe je čoraz častejším javom na súdoch účasť strany, ktorá neovláda slovenský jazyk resp. z pohľadu medzinárodného práva jazyk, v ktorom sa vedie konanie. Ustanovenie tlmočníka a konanie v jazyku, ktorému strana rozumie je tak prirodzenou súčasťou práva na spravodlivý súdny proces.

Premiér: Slovensko si môže dovoliť opatrenia pre rodiny s deťmi a dôchodcov

Slovensko si môže dovoliť zvýšenie prídavku na dieťa či zavedenie 13. dôchodku. Vyhlásil to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že by mali byť financované z lepšieho výberu daní, ako aj škrtaním niektorých výdavkov v rámci kapitol. Opozícii ide podľa neho len o to, aby sa akýmkoľvek spôsobom chopila moci a jej poslanci si sadli na…

DEAL MONITOR

Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.

Ako postupovať pri zrušení zmluvy o prevode nehnuteľnosti?

Prevod nehnuteľnosti je obyčajne transakciou, ktorá má dve fázy. Prvou z nich je uzatvorenie príslušnej zmluvy (napr. kúpnej zmluvy, darovacej zmluvy). Druhou fázou býva registrácia prevodu nehnuteľnosti na príslušnom orgáne (katastrálnom odbore príslušného okresného úradu) (ďalej len „Katastrálny úrad“). K zmene vlastníka nehnuteľnosti teda…

Udalosti uplynulého týždňa

Predseda vlády SR poverený riadením rezortu zdravotníctva Peter Pellegrini v utorok podpísal dvojročnú zmluvu o spolupráci medzi Slovenskou republikou a Regionálnym úradom Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu.