Články

Ako funguje squeeze-out na Slovensku?

Na konci minulého roku sa podarilo úspešne dokončiť vôbec prvú slovenskú transakciu spočívajúcu vo výkupe všetkých akcií menšinových akcionárov podľa novej právnej úpravy. Po uskutočnení výkupu sa tak majiteľom všetkých akcií stal jediný väčšinový akcionár. Celý proces obsahuje hneď niekoľko zaujímavých právnych a ekonomických aspektov, ktoré…

Udalosti uplynulého týždňa

Päť firiem preinvestuje na Slovensku 47 miliónov eur a vytvorí 450 nových pracovných miest. Štát im poskytne investičnú pomoc. Na návrh ministerstva hospodárstva o tom rozhodla vláda. „Štyri z investícií smerujú do najmenej rozvinutých okresov. Jeden zámer prináša inovatívne know-how v oblasti informačných technológií, čo je v súlade so snahou…

Budúci zamestnanec a otázka predzmluvných vzťahov v zmysle pracovnoprávnych predpisov

Zamestnávatelia sú povinní pri prijímaní uchádzačov o zamestnanie do pracovného pomeru dodržiavať v otázke predzmluvných vzťahov ustanovenie § 41 Zákonníka práce ako i „Základné zásady“ ustanovené v Zákonníku práce, najmä „zákaz diskriminácie“ ako jednu zo zásad uvedenú v článku 1 a v článku 6 daného…

Digitálni giganti musia v EÚ platiť spravodlivý podiel daní

Občania od EÚ očakávajú, že zabezpečí, aby nadnárodné korporácie platili spravodlivé dane aj v EÚ. Tento týždeň sa tejto téme venovali aj poslanci Európskeho parlamentu v pléne.

Dlžníci môžu prísť o vodičský preukaz

Novela daňového poriadku prináša finančnej správe nový nástroj v oblasti vymáhania nedoplatkov. Od januára môže dlžníkom finančná správa (daňový alebo colný úrad) zadržať vodičský preukaz. Táto forma exekúcie sa týka fyzických osôb a finančná správa ju bude uplatňovať v prípadoch, ak iné - efektívnejšie a hospodárnejšie formy exekúcie - nebudú…

Zmeny v pracovnom práve v roku 2020

Rok 2020 prináša rôzne dôležité zmeny v odvetví pracovného práva. Zmeny sú realizované hlavne v prospech zamestnancov ako napríklad príspevok na športovú činnosť dieťaťa a zvýšenie dovolenky pre mladých zamestnancov s deťmi. Zákonodarca myslel aj na zamestnávateľov, hoci benefity nie sú tak výrazné ako pri…

Udalosti uplynulého týždňa

Od nového roku 2020 došlo k zmene právnych noriem, ktoré upravujú oblasť lekárenskej pohotovostnej služby. Ako pohotovostné lekárne fungujú po novom? Slovenská lekárnická komora sa dohodne s lekárňami na pohotovostných službách podľa potrieb daného regiónu. Je na dohode Slovenskej lekárnickej komory, samosprávneho kraja a lekárne do akej hodiny a…

Vnútroštátny súd musí overiť nezávislosť nového disciplinárneho senátu poľského Najvyššieho súdu s cieľom určiť, či tento orgán môže rozhodovať spory týkajúce sa odchodu do dôchodku sudcov Najvyššieho súdu, alebo či také spory musia byť preskúmané iným súdom, ktorý zodpovedá tejto požiadavke nezávislosti

V rozsudku A. K. a i. (Nezávislosť disciplinárneho senátu Najvyššieho súdu) (C-585/18, C-624/18 a C-625/18), vyhlásenom 19. novembra 2019, Súdny dvor zasadajúci ako veľká komora v rámci skráteného súdneho konania rozhodol, že právo na účinný prostriedok nápravy, zaručené článkom 47 Charty základných práv Európskej únie a v osobitnej oblasti…

Lehota na podanie odvolania proti rozsudku

Odvolanie je riadnym opravným prostriedkom v civilnom konaní.
Ide o významný procesný úkon, ktorým sa účastník konania [1] domáha nápravy rozhodnutia prvoinštančného súdu, o ktorom sa domnieva, že mu spôsobuje ujmu na jeho právach.
Odvolanie možno podať proti rozsudkom, ako aj proti niektorým druhom uznesení.
V praxi je však často…

Bločky už len s QR kódom

Od januára 2020 musia podnikatelia, ktorí používajú pri evidencii tržieb pokladnice, využívať iba tie, ktoré sú pripojené na systém eKasa. Všetky pokladničné doklady nimi vydané musia obsahovať jedinečné QR kódy, prostredníctvom ktorých môže zákazník pokladničný doklad jednoducho overiť. Slúži na to bezplatná aplikácia Over doklad. Finančná správa…

Odopretie práva hlasovať na schôdzi veriteľov zistenému veriteľovi zo strany správcu a následky takéhoto kroku

V tomto príspevku by sme sa radi venovali pomerne zaujímavému Nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky, sp. zn. IV. ÚS 101/2018 zo dňa 15.11.2018 (ďalej aj len ako „Nález“). V predmetnom Náleze Ústavný súd konštatoval porušenie čl. 46 ods. 1, čl. 47 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky ako aj porušenie čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv…

Udalosti uplynulého týždňa

Parlamentné voľby prichádzajú a mnohé strany sa trasú, či vôbec pôjdu ďalej. Koalícia by chcela pokračovať a zachrániť svojich ľudí pred zodpovednosťou za pár drobností, ktoré spískali. Opozícia chce prebrať moc. Ale skôr sa zdá, že robí všetko preto, aby sa tak nestalo. Blížiace sa voľby ovplyvnili aj rok, ktorý je za…

Najčastejšie otázky súvisiace so zastavením starých exekúcií

Zákon č. 233/2019 Z. z. o ukončení niektorých exekučných konaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (v skratke „ZoUNEK“). Sekcia civilného práva MS SR ako pomôcku pripravila najčastejšie otázky a odpovede, ktoré odbornej i laickej verejnosti priblížia fungovanie zákona v praxi. ​

Čaká banky boj proti klimatickým zmenám?

Celospoločenská diskusia o klimatických problémoch vo svete neustále silnie. Začína presahovať aj do odvetví, ktoré by na prvý pohľad nemali byť týmito otázkami dotknuté a ktoré na životné prostredie nemajú priamy negatívny vplyv. Jedným z týchto odvetví je aj finančný sektor. Odborníci začínajú chápať, že boj s klimatickými zmenami sa bez podpory…

Plánujete ukončiť svoju podnikateľskú činnosť, rozhodnite o tom do 30. septembra 2020.

Vaša spoločnosť už nedosahuje zisk a neviete čo s ňou, zlikvidujte ju. Novela Obchodného zákonníka, ktorú parlament Národnej rady Slovenskej republiky schválil dňa 22.10.2019 a ktorej účinky sa v praxi uplatnia po 1. októbri 2020 významným spôsobom mení, predlžuje celý proces likvidácie, zavádza nové povinnosti pre likvidátora a likvidáciu…

Udalosti uplynulého týždňa

Poslanci Národnej rady (NR) SR prijali v tomto roku 11 zákonov v zrýchlenom režime, z toho päť v závere roka. Politológ Daniel Kerekes si myslí, že väčšina z nich nenaplnila podmienky na tzv. skrátené legislatívne konanie. Upozorňuje na zmeny volebnej legislatívy, ktoré podľa neho tieto požiadavky nenapĺňajú ani čiastočne. Päť z týchto 11 zákonov…

Súkromná zmluva vs. Notárska zápisnica pri kúpe nehnuteľnosti v Španielsku

Podľa španielskeho práva platí pri uzatváraní zmlúv všeobecná zásada slobody voľby formy kontraktu. Zmluva o predaji nehnuteľností je teda platná bez ohľadu na to, či bola uzatvorená ústne alebo písomne, formou súkromnej zmluvy alebo formou notárskej zápisnice.

Udalosti uplynulého týždňa

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zákon o štátnom rozpočte na rok 2020 a ďalších 19 zákonov, ktoré NR SR schválila na poslednej schôdzi. Podpísala aj zákon, ktorým sa zvyšuje tzv. bankový odvod.

Zápis konečného užívateľa výhod spoločnosti do Obchodného registra Slovenskej republiky – implementácia AML smernice

Konečný užívateľ výhod – legálna definícia

Tzv. konečného užívateľa výhod definuje zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním...

Účasť zamestnancov na dobrovoľnej vojenskej príprave. Aké práva a povinnosti sú s tým spojené?

V tomto článku zhrnieme niekoľko dôležitých informácií o tom, aké má zamestnanec a zamestnávateľ práva a povinnosti v súvislosti s účasťou zamestnanca na dobrovoľnej vojenskej príprave. Článok je zameraný na zodpovedanie otázok, ktoré sú zaujímavé nielen pre zamestnávateľov, ale aj pre zamestnancov, a to mzda, odvody, dovolenka a prípadne jej…