Články

Smernica o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom rodičov a osôb s opatrovateľskými povinnosťami: Míľnik na ceste k sociálnejšej Európe alebo nevyhnutný politický kompromis?

Podľa jednej z posledných štatistík zaoberajúcich sa situáciou na trhu práce naprieč Európskou úniou je v jej členských štátoch zamestnaných menej ako dve tretiny žien a viac ako tri štvrtiny mužov v produktívnom veku, čo predstavuje rozdiel v zamestnanosti medzi pohlaviami približujúci sa úrovni 12%.[1] Dôkazom horšej pozície žien na trhu práce…

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok v prípade Adamčo proti Slovenskej republike

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol o porušení práva na spravodlivé konanie, zaručeného článkom 6 Dohovoru na ochranu ľudských práv a základných slobôd.

Príspevok na športovú činnosť dieťaťa

Od 01.01.2020 nadobúda účinnosť novela zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce, ktorou sa zavádza príspevok na športovú činnosť dieťaťa.

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo spravodlivosti SR zverejnilo výzvu na predkladanie žiadostí o dotácie na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie na rok 2020. Táto výzva je otvorená do 13. januára 2019.

Prenajímate si firemné kancelárie? Dajte si pozor na dobu nájmu a skryté „benefity“

Jednou zo základných otázok, ktorú firmy riešia, sú priestory a lokalita, v ktorej budú podnikať. V prípade, ak spoločnosť nemá vlastné priestory, riešenie prichádza vo forme nájmu. Keďže tento býva obvykle dohodnutý na dlhšie obdobie a má výrazný vplyv na ekonomiku firmy, je dobré vedieť, na čo konkrétne sa sústrediť pri jeho…

Elektronické náramky kontrolujú stále viac odsúdených

​Elektronické náramky sa však nevyužívajú len pri alternatívnom trestaní. Zbor väzenskej a justičnej stráže ich využíva na kontrolu pohybu odsúdených, ktorí dostali povolenie na dočasné opustenie ústavu.​

Konkurenčná doložka v pracovnej zmluve

Zákonník práce vo svojich ustanoveniach §-u 83a upravuje podmienky, za ktorých môže zamestnávateľ so zamestnancom dohodnúť obmedzenie zárobkovej činnosti zamestnanca po skončení pracovného pomeru.

Poľské pravidlá týkajúce sa veku odchodu do dôchodku pre sudcov a prokurátorov prijaté v júli 2017 sú v rozpore s právom Únie

V rozsudku Komisia/Poľsko (Nezávislosť všeobecných súdov) (C-192/18) z 5. novembra 2019 Súdny dvor zasadajúci vo veľkej komore vyhovel žalobe o nesplnenie povinnosti, ktorú podala Európska komisia proti Poľskej republike, a konštatoval, že tento členský štát si nesplnil povinnosti, ktoré mu vyplývajú z práva Únie, a to jednak tým, že zaviedol…

Problematika zákonných (legálnych) vecných bremien

Cieľom tohto článku je vo veľmi koncíznej a zjednodušenej myšlienkovej a obsahovej konštrukcii prezentovať analýzu základných východiskových postulátov právnej úpravy zákonných (legálnych) vecných bremien (ďalej len „ZVB“), osobitne vo vzťahu k ZVB regulovaným zákonom č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách (ďalej len…

Zmluva o prevode obchodného podielu verzus zmluva o predaji podniku

Zvrat v podnikateľských zámeroch je častou skutočnosťou týkajúcou sa čoraz väčšieho počtu podnikateľov. Osoba podnikateľa je vymedzená v zákone č. 513/1991 Z. z. Obchodný zákonník (ďalej len ako „Obchodný zákonník“), a to konkrétne v ust. § 2 Obchodného zákonníka ako osoba zapísaná v obchodnom registri; osoba, ktorá podniká na základe…

Udalosti uplynulého týždňa

Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila NR SR na opätovné prerokovanie schválenú novelu zákona, ktorou sa predlžuje moratórium na zverejňovanie prieskumov zo 14 na 50 dní. Prezidentka je presvedčená o tom, že príslušné ustanovenie je v rozpore s viacerými právami garantovanými Ústavou SR, napríklad s právom na informácie či právom na zhromažďovanie a…

Počítačový program ako zamestnanecké dielo

K napísaniu uvedeného článku viedla autorku stále aktuálna problematika zamestnaneckého diela. Predmetom autorského práva je dielo z oblasti literatúry, umenia alebo vedy, ktoré je jedinečným výsledkom tvorivej duševnej činnosti autora vnímateľným zmyslami, bez ohľadu na jeho podobu, obsah, kvalitu, účel, formu jeho vyjadrenia alebo mieru jeho…

Úrad vlády SR má zacielené na rozvoj líderstva v štátnej správe

V Stratégii riadenia ľudských zdrojov v štátnej službe na roky 2015 – 2020 sa Úrad vlády SR zaviazal okrem iného vypracovať aj koncepciu rozvoja líderstva – ako súčasť prebiehajúcej reformy riadenia ľudských zdrojov. Sekcia štátnej služby a verejnej služby Úradu vlády SR v tejto súvislosti pripravuje viacero analýz, ktorých výsledky sa odzrkadlia…

Štát chce Lesom SR ponechať povinný odvod, ale žiada viac nových stromov

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) prišli v pondelok na rokovanie s vedením štátneho podniku Lesy SR do Kriváňa s návrhom zmeniť znenie zákona o rozpočte na budúci rok, ktorý prikazuje lesníkom odviesť do štátneho rozpočtu minimálne päť miliónov eur ako povinný odvod. Štát chce odvod podniku…

Databáza BRIP

Svetová organizácia pre duševné vlastníctvo (WIPO) spúšťa novú databázu, ktorá by mala členským štátom WIPO pomôcť v boji proti internetovým stránkam, ktoré porušujú práva duševného vlastníctva (ďalej len „porušitelia“). Internetové stránky sa stali veľmi využívanou reklamnou plochou, pričom podľa štatistík vo svete skoro až polovica výdavkov…

Udalosti uplynulého týždňa

Pokuty za používania prístrojov za volantom sa zdvojnásobia. Povolené ostane telefonovanie za volantom s pomocou handsfree, zakázané však bude držanie mobilu v ruke. Zavedie sa tiež 365-dňová diaľničná známka. Poslanci Národnej rady (NR) SR v pondelok schválili novelu zákona o cestnej premávke. Pravidlo zákazu držania mobilov sa bude podľa…

Iniciátorom novely zákona o kontrole v štátnej správe bol Úrad vlády SR – sekcia kontroly

Poslanci NR SR schválili novelu zákona o kontrole v štátnej správe. Dôvodom novelizácie nebola len potreba upraviť kompetencie pri plnení úloh v oblasti ochrany finančných záujmov EÚ v SR, ale aj zohľadniť pôsobenie Implementačnej jednotky na Úrade vlády SR, ktorá plní úlohy v rámci projektu Hodnota za peniaze, a taktiež poznatky a skúsenosti…

Právna úprava a postup založenia spoločnosti s ručením obmedzeným v prípade elektronického podania

Právna úprava založenia spoločnosti s ručením obmedzeným (ďalej len ako „Spoločnosť s r. o.“ alebo aj ako „Spoločnosť“) je zakotvená v zákone č. 513/1991 Zb., Obchodný zákonník, v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „Obchodný zákonník“). S danou problematikou úzko súvisí i právna úprava obsiahnutá v zákone č. 530/2003 Z. z., o obchodnom…

Udalosti uplynulého týždňa

Rozhodnutia v disciplinárnych konaniach notárov a exekútorov bude môcť v prípade verejného záujmu napadnúť správnou žalobou aj minister spravodlivosti. Vyplýva to z novely Notárskeho a Exekučného poriadku, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Novelou sa majú tiež rozšíriť prípady predstavujúce výnimku z povinnosti notára…

Efektívnejší prístup k spravodlivosti v medzinárodných sporoch?

Posledné júlové zasadnutie Haagskej konferencie medzinárodného práva súkromného prinieslo prijatie dlho očakávaného Dohovoru o uznávaní a výkonu cudzích súdnych rozhodnutí v občianskych a obchodných veciach (tzv. „Hague Judgments Convention[1]“). Medzinárodné obchody neprebiehajú iba v rámci Európskej únie alebo iných združení štátov, v rámci…