Články

Vláda schválila návrh zákona o zaistení majetku

Nové pravidlá pre zaisťovanie majetku prinášajúce zlepšenie a prehľadnosť pri jeho správe rezortu spravodlivosti schválila vláda SR.

K byrokracii, nielen v Compliance, prispievame bohužiaľ všetci

V apríli aktualizovala Trestná Divízia Ministerstva spravodlivosti USA („DOJ”), smernicu týkajúcu sa posudzovania kvality a efektivity Compliance programov s cieľom “pomôcť prokurátorom a vyšetrovateľom pri prijímaní rozhodnutí o tom, či a do akej miery je compliance program firmy účinný”[1].

Ochrana whistleblowerov a povinnosti zamestnávateľov po novom

Právna úprava týkajúca sa ochrany oznamovateľov protispoločenskej činnosti, tzv. whistleblowerov, prešla od 1. marca 2019 zmenami, ktoré sa týkajú nielen whistleblowerov, ale najmä zamestnávateľov, pre ktorých zákon pripravil ďalšie povinnosti a tie doterajšie po novom modifikoval. Pôvodný zákon č. 307/2014 Z. z. bol v celom rozsahu zrušený a…

Udalosti uplynulého týždňa

Prezident Andrej Kiska v stredu vymenoval sudcov a sudkyne bez časového obmedzenia: „Pred chvíľou ste zložili Ústavou Slovenskej republiky predpísaný sľub a stali ste sa sudkyňami a sudcami. Od tejto chvíle sa s každým Vaším rozhodnutím, s každým Vaším krokom začnú spájať vysoké očakávania: očakávania legitímne a…

Súdny dvor prijal nové pravidlá týkajúce sa prijatia odvolania vo veciach, ktoré už boli predmetom dvojstupňového preskúmania

Takéto odvolanie sa čiastočne alebo úplne prijme iba vtedy, ak vyvoláva dôležitú otázku, pokiaľ ide o jednotu, vnútorný súlad alebo vývoj práva Únie

Ochrana spotrebiteľa: Poslanci schválili nové pravidlá proti klamlivým a nekalým praktikám

Parlament schválil nové pravidlá ochrany spotrebiteľov, ktoré sa zaoberajú sprehľadnením rozhodovania o poradí zobrazovaných ponúk na online trhoch a dvojakou kvalitou výrobkov.

Stručne k zákonu o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami

Dňa 1. mája 2019 nadobudol účinnosť zákon č. 91/2019 Z. z. o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Predmetný zákon v celom rozsahu zrušil a nahradil donedávna účinný zákon č. 362/2012 Z. z. o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny. Zákon má podľa…

AI z pohľadu práva

Vízia umelej inteligencie sľubuje budúcnosť naplnenú autonómnymi vozidlami, obsluhujúcimi (ro)botmi, autonómnymi dronmi doručujúcim balíčky z e-shopu do vlastných rúk počas niekoľkých minút, ale aj mnoho ďalšieho. Pojem umelá inteligencia alebo AI (z ang. artificial intelligence) sa čím ďalej častejšie skloňujú v médiách i právnych publikáciách…

Udalosti uplynulého týždňa

Finančná správa opätovne upozorňuje podnikateľov, ktorí evidujú tržbu v registračných pokladniciach, aby požiadali o pridelenie kódu pokladnice eKasa klient čo najskôr. Finančná správa zároveň odporúča, aby podnikatelia kontaktovali výrobcov pokladníc a čo najskôr si dohodli termín kúpy novej pokladnice, prípadne úpravy aktuálne…

Zmluva v prospech tretej osoby

V súkromnom práve všeobecne platí zásada, že zmluva ako dvojstranný či viacstranný právny úkon zakladá práva a povinnosti len medzi zmluvnými stranami, ako jej priamymi účastníkmi. V tomto smere je výnimkou zmluva v prospech tretej osoby podľa § 50 Občianskeho zákonníka, [1] nakoľko na základe takejto zmluvy môže nadobudnúť práva aj osoba, ktorá…

Monitorovanie zamestnancov bez posúdenia vplyvu – cesta k pokute?

Monitorovanie zamestnancov predstavuje pre zamestnávateľov častokrát problém z hľadiska správneho nastavenia účelu a rozsahu monitorovania zamestnancov v súlade so zákonom. Kontrola zamestnancov sa vzhľadom na neustály vývoj moderných technológií uskutočňuje najmä prostredníctvom rôznych technických prostriedkov, ktoré narúšajú súkromie…

Daň z navýšenia hodnoty pozemku pri predaji nehnuteľnosti v Španielsku

Najväčším daňovým zaťažením vlastníka nehnuteľnosti v Španielsku pri jej predaji je “Daň z navýšenia hodnoty pozemku pri predaji nehnuteľnosti” – Impuesto sobre Incremento de Terrenos de Naturaleza Urbana alebo tiež Plusvalía.

Prepadnutie dovolenky: Zákonník práce verzus ESD?

Podľa voľne dostupných zdrojov mnohí advokáti zastávajú názor, že ak si zamestnanec nevyčerpá základnú výmeru dovolenky do skončenia nasledujúceho kalendárneho roka (t.j. ak si dovolenku za rok 2017 nevyčerpá ani v roku 2018), nárok na túto „starú“ dovolenku zamestnancovi zo zákona zaniká. Je to ale naozaj tak? Tento záver považujeme prinajmenšom…

Udalosti uplynulého týždňa

Novelu zákona o štátnych symboloch poslanci opätovne schválili. Štátny znak bude mať pri používaní štátnych symbolov v zahraničí osobitné postavenie. Vyplýva to z novely zákona o štátnych symboloch z dielne SNS. Plénum v piatok prelomilo veto prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý právnu normu vrátil Národnej rade (NR) SR na opätovné prerokovanie ako…

Zmeny vo verejných akciových spoločnostiach, ktoré prináša novela Obchodného zákonníka

Národná rada Slovenskej republiky dňa 27.3.2019 rozhodla, že návrh novely Obchodného zákonníka, ktorým sa transponuje smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/828, ktorou sa mení smernica 2007/36/ES, pokiaľ ide o podnietenie dlhodobého zapojenia akcionárov, postupuje do druhého čítania. Členské štáty sú povinné zabezpečiť transpozíciu…

Nová copyrightová smernica EÚ

Európsky parlament po vyše dvojročnom procese schválil kontroverznú reformu autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom v rámci vnútorného trhu. Smernicu 15. apríla 2019 podporili aj zástupcovia členských štátov (vrátane Slovenska). Nové pravidlá sa týkajú napríklad zdieľania obsahov v digitálnom prostredí, práva autorov na primeranú…

Súdna rada diskutovala na tému prideľovania sudcov na vyšší stupeň

Na aprílovom zasadnutí Súdnej rady SR bol prerokúvaný Návrh na zriadenie pracovnej skupiny - príprava kritérií na výber a dočasné pridelenie sudcov na vyšší stupeň - podnet na legislatívnu zmenu tzv. sudcovských zákonov.

Udalosti uplynulého týždňa

Náhodné prideľovanie advokátov ex offo bude efektívnejšie. Tvrdí to Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR, ktoré po komunikácii so Slovenskou advokátskou komorou pripravilo nové pravidlá ustanovenia advokátov za úradne pridelených obhajcov. Platiť by mali začať koncom mája.

„Vymazanie“ mena otca z rodného listu dieťaťa

Charakter rodného listu

Rodný list (obdobne ako napríklad sobášny list a úmrtný list) je verejnou listinou[1], ktorý je vydávaný pri narodení dieťaťa. Rodný list dieťaťa vydáva matrika mestského úradu resp. obecného úradu podľa miesta narodenia dieťaťa. Matrika[2] je verejnou listinou[3] a zároveň tiež štátnou…

Nové Nariadenie o zdravotníckych pomôckach sa týka aj výrobkov, ktoré nie sú určené na medicínske použitie

V roku 2017 boli prijaté dve nové nariadenia, ktoré bližšie upravujú fungovanie zdravotníckych pomôcok. Ide o Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/746 o diagnostických zdravotníckych pomôckach in vitro (Nariadenie o diagnostických pomôckach in vitro) a Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/745 o zdravotníckych pomôckach…