Články

Dedenie z pohľadu jeho úpravy v Španielskom kráľovstve a na Slovensku (Druhá časť)

Dedenie zo závetu (testament)

Na území Slovenskej republiky môže poručiteľ závet buď napísať vlastnou rukou, alebo ho zriadiť v inej písomnej forme za účasti svedkov alebo vo forme notárskej zápisnice. Najvhodnejšie je zriadenie závetu kvalifikovaným spôsobom a to vo forme notárskej zápisnice (u ktoréhokoľvek notára). Obmedzí sa tým vznik…

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) bude môcť od nového roka zamietnuť návrh na určenie prieskumného územia, ak by to bolo v rozpore s verejným záujmom. Vyplýva to z novely geologického zákona od Mosta-Híd, ktorú v utorok 107 hlasmi schválil parlament.

Dedenie z pohľadu jeho úpravy v Španielskom kráľovstve a na Slovensku

(Prvá časť)

SVK

Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa. Matrika oznámi úmrtie súdu, ktorý poverí príslušného súdneho komisára (notára) na vyporiadanie dedičstva. Notár zistí, či poručiteľ nezanechal závet (testament), zistí okruh dedičov a aj to, aký majetok (aktíva a pasíva) poručiteľ zanechal. Nie všetky majetkové práva prechádzajú na…

Slovenská republika vyhrala dva prípady pred Európskym súdom pre ľudské práva

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil dve rozhodnutia o neprijatí sťažností proti Slovenskej republike, a to v prípadoch Ukropec proti Slovenskej republike a ALMEDIA spol. s r. o. proti Slovenskej republike.

Podľa generálnej advokátky Kokott existujú dôvody domnievať sa, že belgický zákon o predĺžení prevádzkovania jadrových elektrární Doel 1 a Doel 2 bol prijatý bez potrebného predchádzajúceho posudzovania vplyvov na životné prostredie

Nie je však vylúčené, že účinky zákona o predĺžení sa majú zachovať z dôvodu bezpečnosti.

V roku 2003 belgický zákonodarca rozhodol o ukončení výroby elektriny z jadrovej energie. Stanovil, že nebude vybudovaná žiadna nová jadrová elektráreň a že prevádzkované reaktory budú postupne odstavené po 40 rokov prevádzkovania, teda medzi rokmi 2015 a…

Študenti práva pomôžu slovenským start-upom

Advokátska kancelária RUŽIČKA AND PARTNERS sa aj tento rok stala partnerom Právnickej fakulty Univerzity Komenského v rámci rozvoja tzv. klinického právneho vzdelávania. Projekt Právnych kliník predstavuje inovatívny prístup k výučbe, ktorého cieľom je prepojenie teórie a praxe priamo vo vzdelávacom procese. V tomto zimnom semestri sa študenti…

Udalosti uplynulého týždňa

Hlavnou témou stretnutia predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) s veľvyslancami členských krajín Európskej únie (EÚ) bola bezpečnostná situácia na Ukrajine. Hovorili však aj o Globálnom pakte OSN o migrácii, nadchádzajúcom stretnutí Priateľov kohézie na Bratislavskom hrade a dohode o brexite. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády…

Zákon o Kybernetickej Bezpečnosti

Dňa 1. apríla 2018 nadobudol účinnosť zákon č. 69/2018 Z. z. o kybernetickej bezpečnosti („ZKB“). ZKB vyžaduje, aby poskytovatelia služieb implementovali a dodržiavali konkrétne bezpečnostné procesy prostredníctvom moderných bezpečnostných technológií a ukladá im povinnosť odhaliť prípady ohrozenia počítačovej bezpečnosti vo veľkých sieťach a…

Jednoduchšie verejné obstarávanie alebo čo očakávať od veľkej novely zákona o verejnom obstarávaní

Dlho očakávaná novela zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov („Zákon“) bola 16. 10. 2018 schválená Národnou radou Slovenskej republiky, pričom účinnosti nadobudne dňa 1. 1. 2019.

ICO a STO z pohľadu investorov: Na čo sa pozrieť pred kúpou tokenu

Vo svete finančných inovácií predstavuje Initial Coin Offering (ICO) a Security Token Offering (STO) pre mnohých potenciálnych investorov lákavú možnosť, ako investovať do startupov alternatívnym spôsobom a zúčastniť sa tak na úspechu sveta blockchainu. Ale keďže ICO a STO sú súčasťou turbulentného sveta krypta a blockchainu, je dobré mať prehľad…

Katastrálne konanie po novom

Dňom 1. októbra 2018 nadobudol účinnosť zákon č. 212/2018 Z. z. (ďalej len „novela“), ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon). Cieľom novely bolo najmä urýchliť a skvalitniť proces registrácie nehnuteľností…

Udalosti uplynulého týždňa

Vláda SR na svojom utorkovom rokovaní odsúhlasila ratifikáciu Dodatkového protokolu k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní terorizmu. Týka sa fenoménu cudzích bojovníkov, ktorí páchajú teroristické trestné činy.

P. Pellegrini: K Taliansku treba pristupovať špecificky, rozpočtové pravidlá ale musí dodržiavať

Migrácia, rozpočet a s ním spojené dodržiavanie pravidiel v eurozóne či nákup vrtuľníkov boli hlavnými témami rokovania premiéra Petra Pellegriniho s jeho talianskym kolegom Giuseppem Contem. Pellegrini je na dvojdňovej bilaterálnej návšteve Talianska, počas ktorej navštívi aj veliteľstvo námornej operácie Eunavfor Med…

Predstavujeme odborníkov MS SR

​Sekcia medzinárodného práva má na MS SR nezastupiteľnú úlohu. Jej odbory - odbor medzinárodného práva súkromného, odbor justičnej spolupráce v trestných veciac a referát európskych záležitostí a zahraničných vzťahov, riešia napríklad problematiku dvojstranných, či mnohostranných medzinárodných zmlúv, extradície alebo plnenie úloh vo vzťahu k…

Implikácie GDPR na právny audit pri M&A transakciách

Transakcie spočívajúce vo fúzii alebo akvizícii podnikov, častí podnikov alebo obchodných spoločností (tzv. „targetov“) sú časté a spôsobujú ich najmä racionalizácia podnikania alebo investičné záujmy iných subjektov. Zatiaľ čo úspešné vyjednávanie prináša obchodným stranám jasný výsledok, proces spočívajúci v právnom audite (po anglicky „due…

Môže trvať vybavenie reklamácie spotrebiteľa dlhšie ako 30 dní?

Možno predpokladať, že každý sa už stretol so situáciou, kedy došlo k výskytu vady na tovare, ktorý kúpil. Zrejme, ak bol v lehote na uplatnenie zodpovednosti za vady, uplatnil si voči predávajúcemu reklamáciu. Predávajúci bol v takom prípade povinný vybaviť reklamáciu v zákonnej lehote do 30 dní od jej uplatnenia. Alebo nie je tento predpoklad…

Udalosti uplynulého týždňa

Nový spôsob financovania by mal priniesť do slovenského zdravotníctva viac stability a transparentnosti. Historicky najvyšší objem peňazí v rezorte zohľadňuje aj výdavky spojené so starnutím obyvateľstva a investičný dlh nemocníc. Upozornilo na to ministerstvo financií.

Náhrada mzdy pri neplatnom skončení pracovného pomeru – úroky z omeškania a spôsob výplaty súdom priznanej náhrady mzdy

Úroky z omeškania

Zamestnancovi s ktorým zamestnávateľ skončil neplatne pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe alebo mu dal neplatnú výpoveď vzniká právo na náhradu mzdy za predpokladu, že zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní.

(Ne)zapísané práva hudobnej skupiny Deep Purple na Všeobecnom súde EÚ

Hudobnú skupinu Deep Purple pravdepodobne nie je potrebné predstavovať. Títo priekopníci moderného hard-rocku s celosvetovými hitmi ako „Smoke on the Water“ alebo „Black Night“ sú však okrem hudby známi aj pre svoje turbulentné obdobia, odchody členov, rozpady a ´znovuzrodenia´. Predmetný spor ukazuje, že konflikty medzi zakladajúcimi členmi…

„Preplatenie“ nevyčerpanej dovolenky po skončení pracovného pomeru? Nový rozsudok Súdneho dvora EÚ mení uhol pohľadu

Podľa slovenského zákonníka práce má zamestnanec nárok na vyplatenie náhrady za dovolenku, ktorú si nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru. Zákonník práce sa pritom nezaoberá dôvodmi, prečo si zamestnanec dovolenku vyčerpať nemohol, či o jej čerpanie žiadal, či mu ju zamestnávateľ ponúkol a pod.