Články

Rozsudok pre zmeškanie v podmienkach Civilného sporového poriadku

Rozsudok pre zmeškanie alebo kontumačný rozsudok je jednou z foriem skráteného rozhodnutia upraveného v prvej hlave tretej časti Zákona č. 160/2015 Civilný sporový poriadok v platnom znení (ďalej len „Civilný sporový poriadok alebo CSP“). Ide o právny inštitút, ktorý v porovnaní s predošlou právnou úpravou obsiahnutou v Občianskom súdnom poriadku…

Základné princípy kybernetickej bezpečnosti

Kybernetická bezpečnosť nie je len výsledkom technologického pokroku súčasného milénia, keďže otázkami kybernetickej bezpečnosti sa zaoberala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj („OECD“) už prinajmenšom v roku 1992, kedy prvýkrát predniesla základné princípy kybernetickej bezpečnosti vydaním tzv. „Guidelines for Security of Information…

Udalosti uplynulého týždňa

Slovensko od októbra zavádza novú daň z poistenia. Jednotná osempercentná sadzba sa dotkne všetkých produktov neživotného poistenia, s výnimkou povinného zmluvného poistenia vozidiel. Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD), ktorý zmenu predkladá na stredajšie rokovanie vlády, tvrdí, že poisťovne v zásade nemusia zvyšovať poistné, ako to…

Emisní kvóty skleníkových plynov

Právo Únie bráni slovenskej dani, ktorá zdaňuje 80 % sadzbou hodnotu predaných alebo nevyužitých emisných kvót skleníkových plynov

Táto daň nerešpektuje zásadu bezodplatnosti prideľovania takmer všetkých kvót za obdobie 2008 – 2012

Vymáhanie pohľadávok v Španielsku a na Slovensku

V nasledujúcom článku sme sa pokúsime zhrnúť a porovnať špecifiká jednotlivých spôsobov vymáhania pohľadávok a ich rozdiely v slovenskom a španielskom právnom systéme, pričom sme sa zamerali na bežnú pohľadávku, ako nárok na peňažné plnenie záväzku stanovené vymedzenou dobou splatnosti, po ktorej uplynutí môže veriteľ od dlžníka požadovať…

Nové mzdové zvýhodnenia platia od mája

Novela zákonníka práce zavádza od 1. mája 2018 mzdové zvýhodnenia pre zamestnancov za prácu počas víkendu a zvyšuje sumy mzdového zvýhodnenia za prácu počas sviatkov a za nočnú prácu. Po novom si zamestnanci prilepšia najmenej o 25 % z minimálnej mzdy za hodinu, a to za prácu v sobotu. Najvyššie zvýhodnenie bude mať práca počas sviatkov. To sa…

Inštitút „Slovák žijúci v zahraničí“, možnosti a výhody jeho získania

Právny inštitút „Slovák žijúci v zahraničí“ je aj v súčasnosti naďalej u slovenskej odbornej verejnosti na periférii záujmu oproti iným právnym inštitútom. Pritom získanie takéhoto postavenia nie je výlučne čestným postavením zahraničných osôb deklarujúcich svoju príslušnosť k Slovákom a slovenskej komunite, ale môže mať aj nie nevýznamné výhody…

Udalosti uplynulého týždňa

Vláda schválila kandidatúru SR na Predsedníctvo Rady OECD. Slovensko bude kandidovať na Predsedníctvo Rady Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) na ministerskej úrovni (MCM). Preto personálne posilní svoju stálu misiu pri OECD a riadiaci odbor, ktorý pokrýva agendu OECD v ústredí. Zároveň vytvorí medzirezortný orgán, ktorý bude…

Čo by ste o cloude mali vedieť

Za vyššiu formu outsourcingu služieb IT môžeme považovať poskytovanie cloudových služieb. Z právneho hľadiska ide o klasický právny vzťah založený na zmluvnom základe, ktorý upravuje práva a povinnosti poskytovateľa cloudových služieb a zákazníka, a to s určitými špecifikami typickými pre cloudové služby.

Možnosti prenajímateľa uspokojiť nárok na dlžné nájomné pri skončení nájmu z majetku nájomcu

Právna úprava v Slovenskej republike poskytuje viacero možností na to, aby prenajímateľ zabezpečil vymožiteľnosť svojich nárokov voči nájomcovi v prípade, ak si ten neplní svoje povinnosti vyplývajúce mu z nájomnej zmluvy. Zmluvy o nájme obsahujú štandardné zabezpečovacie inštitúty akým je napríklad poskytnutie zabezpečovacieho preddavku, avšak v…

Vydržanie vlastníckeho práva k pozemku

Spomeňme si na pozemkové kauzy deväťdesiatych rokov, nie tak dávno medializované prípady notárov, ktorí osvedčili vyhlásenie o vydržaní pozemkov rodinným príslušníkom či svojim známym. Tieto a mnohé ďalšie prípady deklarujú skutočnosť, že inštitút vydržania si zaslúži neustálu pozornosť zákonodarcu z hľadiska prevencie jeho zneužívania. Právny…

Udalosti uplynulého týždňa

Ústavný súd (ÚS) SR v stredu (4.4.) pozastavil účinnosť ustanovenia zákona o Súdnej rade SR z minuloročnej úpravy tohto zákona. Ide o časť, podľa ktorej má člen Súdnej rady právo, aby sa jeho stanovisko vznesené počas zasadnutia Súdnej rady pripojilo k rozhodnutiu Súdnej rady, pričom toto stanovisko sa zverejňuje rovnako ako uznesenie Súdnej…

EP odobril jednotný systém firemného zdaňovania, týka sa aj digitálnych podnikov

EP 15. 3. 2018 podporil harmonizáciu systému zdaňovania podnikov, ktorá má zaistiť zdanenie v mieste tvorby zisku. Dane digitálnych firiem by sa mali určovať na základe ich online aktivít.

Nedôvodné zamietanie žiadostí o vydanie povolení na sezónne zamestnanie

Dňa 01. mája 2017 nadobudol účinnosť zákon č. 82/2017 Z. z., ktorým sa transponuje do nášho právneho poriadku smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/36/EÚ z 26. februára 2014 o podmienkach vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín na účel zamestnania ako sezónni pracovníci a novelizuje zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti…

Udalosti uplynulého týždňa

MSSR zverejnilo pravidlá výberu kandidátov pre Európsku prokuratúru. Výber slovenských kandidátov na posty európskeho prokurátora a európskeho delegovaného prokurátora bude mať na starosti Generálna prokuratúra SR. Predpokladá to návrh zákona o zastúpení Slovenskej republiky v orgánoch Európskej prokuratúry, ktorý predložilo do pripomienkového…

Zásada ne bis in idem

Zásada ne bis in idem sa môže obmedziť s cieľom ochrany finančných záujmov Únie a jej finančných trhov

Také obmedzenie však nesmie zachádzať nad rámec toho, čo je nevyhnutne potrebné na dosiahnutie týchto cieľov. Talianska právna úprava v oblasti manipulácie s trhom môže odporovať právu Únie

Možnosti súdu pri rozhodovaní o reštrukturalizačnom pláne dlžníka v reštrukturalizačnom konaní

Novela Zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii v platnom znení (ďalej len „ZKR“) priniesla so sebou viacero noviniek, ktoré sprísnili predpoklady a podmienky reštrukturalizácie.

Ako ďaleko siahajú hranice „zameniteľnosti“ pri ochranných známkach, alebo čo všetko zvážiť pri vyhodnocovaní miery „podobnosti“ ochranných známok

Sú nižšie vyobrazené ochranné známky zameniteľné? Respektíve, možno povoliť registráciu ochrannej známky naľavo alebo ju zamietnuť z dôvodu, že pre jej zhodnosť alebo podobnosť s už zapísanou ochrannou známkou napravo existuje pravdepodobnosť zámeny? (Len pre upresnenie, pravdepodobnosť zámeny pritom v zmysle legislatívy zahŕňa aj pravdepodobnosť…

Udalosti uplynulého týždňa

Novovymenovaná vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD) schválila vo štvrtok svoje programové vyhlásenie. Stotožnila sa pritom s programom doterajšej vlády Roberta Fica (Smer-SD), ktorá skončila predčasne po vládnej kríze vyvolanej vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Dokument schválila vláda s…

Náhrada za meškanie

Leteckú spoločnosť, ktorá v členskom štáte vykonala iba prvú časť priamo prípojného letu, možno žalovať pred súdmi konečného cieľového miesta, nachádzajúceho sa v inom členskom štáte, s cieľom náhrady za meškanie

Takým je prípad, ak sú rôzne lety predmetom jedinej rezervácie na celú dráhu letu a ak veľké meškanie s príletom do konečného…