Účasť detí na súdnych konaniach, ktoré sa týkajú starostlivosti o ne, je kľúčová pre ochranu ich práv. Participačné práva detí sú ustanovené v Dohovore o právach dieťaťa z roku 1989 a je nevyhnutné, aby mohli vyjadriť svoje pocity a názory v situáciách, keď sa ich rodinné prostredie mení. Napriek tomu sa často stáva, že súdne konania prebiehajú bez ich prítomnosti.
„Keď sa rodičia dohodnú, nie je zvykom, že sa deti zúčastňujú konaní. Tento postup je preferovaný hlavne pri zložitejších prípadoch, kde sa rodičia nevedia dohodnúť. Podľa dohovoru by však deti mali vyjadriť svoj názor v každom konaní, ktoré sa ich týka,“ hovorí sudkyňa Eva Farkašová, ktorá aktuálne stážuje na Ministerstve spravodlivosti SR.
Ministerstvo spravodlivosti SR podniklo kroky, aby sa deti mohli zúčastniť na konaniach a aby ich názory boli zohľadnené. Na súdy boli distribuované informačné letáky pre deti, ktoré sudcovia používajú na primerané informovanie detí o priebehu súdneho konania. Deti tak môžu lepšie pochopiť, čo sa bude na súde diať a ako súd naloží s ich výpoveďou. „Letáky obsahujú kontaktné informácie na súd, kde deti môžu napísať svoje názory a sudca sa tým bude zaoberať,“ vysvetľuje odborníčka na rodinnú agendu E. Farkašová.
Od začiatku roka, kedy súdy začali doručovať tieto letáky, deti častejšie vyjadrovali svoje predstavy o stretávaní sa s rodičmi, alebo svoju požiadavku hovoriť priamo so sudcom. „Keď sme sa detí pýtali, či by im informácie z letáku pomohli pred tým, ako prídu na súd, ich odpoveď bola jednoznačne áno,“ hovorí E. Farkašová.
Existujú aj školenia pre sudcov a spolupráca s psychológmi, aby sa predišlo manipulácii detí zo strany rodičov a aby vypočúvanie prebiehalo profesionálne a citlivo. Psychológovia na súdoch môžu byť prítomní na žiadosť sudcu. „Máme na to stanovené školenia v rámci justičnej akadémie, aby sme vedeli, akým spôsobom zistiť názor dieťaťa,“ dodáva E. Farkašová.
Účasť detí na súdnych konaniach je pre ne menej stresujúca, keď sú dobre informované a pokiaľ je konanie vedené profesionálne. „Naše skúsenosti ukazujú, že deti trpia najviac rozpadom vzťahu medzi rodičmi, nie tým, že by mali vyjadriť svoj názor, “ tvrdí sudkyňa.
Ministerstvo spravodlivosti SR sa zaviazalo pokračovať v podpore detských práv a zabezpečení ich účasti v súdnych konaniach, čím sa snaží napĺňať princípy modernej justície v rodinnoprávnej agende.
Štatistiky za posledné roky (o koľkých deťoch rozhodovali súdy, zdroj: MS SR):
- Rok 2023: 27 060 detí
- Rok 2022: 27 070 detí
- Rok 2021: 25 074 detí
- Rok 2020: 24 853 detí
- Rok 2019: 28 776 detí
Zdroj: Ministerstvo spravodlivosti SR