Elektronické náramky kontrolujú stále viac odsúdených
Elektronické náramky sa však nevyužívajú len pri alternatívnom trestaní. Zbor väzenskej a justičnej stráže ich využíva na kontrolu pohybu odsúdených, ktorí dostali povolenie na dočasné opustenie ústavu.
Elektronické náramky sa však nevyužívajú len pri alternatívnom trestaní. Zbor väzenskej a justičnej stráže ich využíva na kontrolu pohybu odsúdených, ktorí dostali povolenie na dočasné opustenie ústavu. GPS monitoring využili v období od januára 2018 do konca októbra 2019 v 504 prípadoch.
„Teší nás, že sa elektronické náramky využívajú čoraz viac. Stalo sa tak aj vďaka novele Trestného zákona, ktorá je účinná od 1. januára 2019. Vďaka tejto novele je možné prepustiť páchateľov s nízkym rizikom zlyhania z väzenia skôr a nahradiť ústavný dohľad nad jeho správaním dohľadom technológiou. Na druhej strane to šetrí aj peniaze občanov. Zatiaľ čo štát zaplatí za pobyt jedného väzňa v väzení približne 40 eur, náramok daňových poplatníkov stojí približne štyri eurá na deň,“ vysvetlil riaditeľ odboru probácie, mediácie a prevencie kriminality Ministerstva spravodlivosti SR Samuel Burský. „Zároveň si však zabezpečovanie dohľadu nad správaním páchateľov na slobode s cieľom zvýšiť mieru úspešnosti ich reintegrácie do spoločnosti bez neželaných rizík a taktiež s cieľom znížiť vysoký väzenský index bude vyžadovať ešte veľa práce a koncepčných zmien, v neposlednom rade i v personálnom zabezpečení,“ dodal.