európske právo

Členský štát, ktorý oznámil svoj zámer vystúpiť z Únie v súlade s článkom 50 ZEÚ, ostáva naďalej „zodpovedným“ štátom v zmysle nariadenia Dublin III

Každému členského štátu prináleží, aby stanovil okolnosti, za akých chce využiť svoju diskrečnú právomoc a sám posúdiť žiadosť o medzinárodnú ochranu, za ktorú nie je zodpovedný

Priznanie plateného sviatku na Veľký piatok v Rakúsku len pracovníkom, ktorí sú príslušníkmi niektorých cirkví, predstavuje diskrimináciu na základe náboženstva, ktorú právo Únie zakazuje

Pokiaľ Rakúsko nezmení svoje právne predpisy s cieľom obnoviť rovnosť zaobchádzania, súkromný zamestnávateľ má za určitých podmienok povinnosť priznať platený sviatok na Veľký piatok aj svojim ostatným pracovníkom

Súdne poplatky pri vymáhaní pohľadávok v SR a v Španielsku

Výška súdnych poplatkov veľakrát môže ovplyvniť rozhodnutie ohľadom začatia vymáhania pohľadávky súdnou cestou. Kým v SR je pri žalobách o zaplatenie percentuálne určená suma výšky súdneho poplatku, v Španielsku je stanovená fixne. Rovnako tak sú rozdielne upravené momenty a výšky poplatkov, ktoré sa účastníkom už začatých súdnych konaní…

Nariadenie o klinickom skúšaní liekov – aké odvážne zmeny v procese schvaľovania môžeme očakávať?

V roku 2014 bolo prijaté Európskym parlamentom a Radou nové Nariadenie (EÚ) č. 536/2014 o klinickom skúšaní liekov na humánne použitie (ďalej len „Nariadenie“). Nariadenie nahrádza a ruší Smernicu č. 2001/20/ES, týkajúcu sa podmienok uplatňovania dobrej klinickej praxe počas klinických pokusov s humánnymi liekmi, ktorá v podmienkach Slovenskej…

Predmanželská zmluva na Slovensku a Európske právo

Nemožnosť uzatvorenia predmanželskej zmluvy v Slovenskej republike

Inštitút tzv. predmanželskej zmluvy je v právnom vedomí[1] slovenskej spoločnosti známy najmä z americkej filmovej tvorby. Ide o predstavu, kedy si ešte pred vznikom manželstva ten majetnejší z budúcich manželov dohodne s tým druhým „majetkovú poistku“.

Dedenie z pohľadu jeho úpravy v Španielskom kráľovstve a na Slovensku (Druhá časť)

Dedenie zo závetu (testament)

Na území Slovenskej republiky môže poručiteľ závet buď napísať vlastnou rukou, alebo ho zriadiť v inej písomnej forme za účasti svedkov alebo vo forme notárskej zápisnice. Najvhodnejšie je zriadenie závetu kvalifikovaným spôsobom a to vo forme notárskej zápisnice (u ktoréhokoľvek notára). Obmedzí sa tým vznik…

Dedenie z pohľadu jeho úpravy v Španielskom kráľovstve a na Slovensku

(Prvá časť)

SVK

Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa. Matrika oznámi úmrtie súdu, ktorý poverí príslušného súdneho komisára (notára) na vyporiadanie dedičstva. Notár zistí, či poručiteľ nezanechal závet (testament), zistí okruh dedičov a aj to, aký majetok (aktíva a pasíva) poručiteľ zanechal. Nie všetky majetkové práva prechádzajú na…

Slovenská republika vyhrala dva prípady pred Európskym súdom pre ľudské práva

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil dve rozhodnutia o neprijatí sťažností proti Slovenskej republike, a to v prípadoch Ukropec proti Slovenskej republike a ALMEDIA spol. s r. o. proti Slovenskej republike.

„Preplatenie“ nevyčerpanej dovolenky po skončení pracovného pomeru? Nový rozsudok Súdneho dvora EÚ mení uhol pohľadu

Podľa slovenského zákonníka práce má zamestnanec nárok na vyplatenie náhrady za dovolenku, ktorú si nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru. Zákonník práce sa pritom nezaoberá dôvodmi, prečo si zamestnanec dovolenku vyčerpať nemohol, či o jej čerpanie žiadal, či mu ju zamestnávateľ ponúkol a pod.

Bezplatná právna pomoc v Španielsku – Asistencia Jurídica Gratuita

Právo na bezplatnú právnu pomoc zakotvené v Ústave (art. 119 CE) nachádza svoj právny základ v ústavnom princípe rovnosti účastníkov konania (art. 14 CE) a v základnom práve na účinný prostriedok nápravy pred súdom (art. 24 CE). Následne sa toto právo upravuje v hneď niekoľkých zákonoch, no jeho najpodrobnejšia regulácia je uvedená v rovnomennom…

SR začne vyberať európskeho prokurátora,spôsob, ako na to, vstupuje do účinnosti

Slovenská republika spustí v najbližších týždňoch proces hľadania kandidátov na funkciu európskeho prokurátora. Vo štvrtok 1. novembra totiž vstupuje do účinnosti zákon o zastúpení Slovenskej republiky v orgánoch Európskej prokuratúry, ktorý hovorí, že generálny prokurátor vyhlási prvé výberové konanie najneskôr do 31. decembra 2018. Výber…

Názov bulharského mesta DEVIN môže byť zapísaný ako ochranná známka Únie pre minerálnu vodu

Geografický názov zostane k dispozícii tretím osobám nielen na opisné používanie, ako je podpora cestovného ruchu v tomto meste, ale aj ako rozlišovacie označenie v prípade „náležitého dôvodu“ a neexistencie pravdepodobnosti zámeny.

Rozsudok ESĽP v prípade Schram proti Slovenskej republike

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok v prípade Schram proti Slovenskej republike, ktorým rozhodol o porušení článku 5 ods. 4 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. ​

Majiteľ pripojenia na internet, cez ktoré došlo k porušeniam autorských práv prostredníctvom spoločného používania súborov, sa nemôže vyhnúť zodpovednosti tak, že jednoducho označí rodinného príslušníka, ktorý mal možnosť prístupu k tomuto pripojeniu

Majitelia práv musia mať k dispozícii účinný prostriedok alebo spôsob nápravy umožňujúci príslušným súdnym orgánom nariadiť oznámenie potrebných informácií.

Zmeny vo vysielaní pracovníkov

Dňa 29. júla 2018 vstúpila do platnosti dlho očakávaná smernica, ktorá novelizuje pôvodnú smernicu o vysielaní pracovníkov v rámci poskytovania služieb[1]. Členské štáty sú teraz povinné najneskôr do 30. júla 2020 transponovať smernicu do svojich vnútroštátnych poriadkov. Najdôležitejšie zmeny, ktoré čakajú vyslaných zamestnancov[2] a…

Účasť na európskych voľbách má pomôcť zvýšiť iniciatíva Tentoraz idem voliť

Na májových voľbách do Európskeho parlamentu (EP) sa plánuje zúčastniť 14 percent Slovákov. V rámci Európskej únie tak Slovensku patrí predposledná priečka. Naznačil to najnovší prieskum Eurobarometer, ktorého výsledky v utorok prezentoval riaditeľ Kancelárie EP na Slovensku Robert Hajšel. Predstavil tiež iniciatívu Tentoraz idem voliť (This Time…

Vnútroštátne ustanovenie, ktoré na účely určenia dĺžky platenej dovolenky za kalendárny rok zaručenej pracovníkovi vylučuje dobu trvania rodičovskej dovolenky, ktorú čerpal tento pracovník, je v súlade s právom Únie

Dobu trvania rodičovskej dovolenky nemožno považovať za obdobie skutočného výkonu práce

Oddlženie fyzickej osoby v Španielsku – „Zákon druhej šance“

Španielsky zákonodarca upravil zákonom Ley de Segunda Oportunidad práva a povinnosti fyzickej osoby v období jej úpadku inštitútom konkurzného konania, v rámci ktorého existuje k dispozícii dlžníka tzv. mechanizmus druhej šance.

Zjednodušená forma zamestnávania cudzincov z tretích krajín

Na základe novely zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti, ktorá nadobudla účinnosť 1.5.2018, bola zavedená takzvaná zjednodušená forma zamestnávania cudzincov z tretích krajín (štátnych príslušníkov z tretích krajín mimo EÚ ako napr. Srbsko alebo Ukrajina), s cieľom zjednodušiť administratívnu náročnosť zamestnávania takýchto…

Odporovateľnosť právnych úkonov v nemeckom insolvenčnom konaní (Insolvenzanfechtung)

Mnohé firmy (vrátane slovenských) pôsobiace na nemeckom trhu prežili v posledných rokoch šok, keď dostali list od nemeckého insolvenčného správcu, v ktorom ich vyzýva na vrátenie peňažných plnení, ktoré im vyplatil za dodávku tovaru alebo služieb ich nemecký zmluvný partner, na ktorého majetok bolo neskôr začaté insolvenčné…