finančné právo

Podiel zo zaplatenej dane môžete stále darovať

Darovať podiel zo zaplatenej dane je stále možné. Daňové úrady v zákonom stanovených lehotách spracúvajú vyhlásenia o poukázaní podielu zaplatenej dane podaných zamestnancami či daňovníkmi v daňových priznaniach. Na účet nadácií, neziskových organizácií a občianskych združení poukázali darcovia už viac ako 31 mil.

Vymáhanie úverových pohľadávok v Českej republike vo svetle krízových opatrení proti koronavírusu

Podobne ako došlo na Slovensku k prijatiu tzv. lex korona,[1] ktorého účelom je zmiernenie negatívnych dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19 na široké spektrum subjektov vyskytujúcich sa na hospodárskom trhu a trhu finančných služieb, a ktorý sa v ustanoveniach §§ 30a až 30m venuje zavedeniu opatrení spočívajúcich v odklade splátok úveru…

Prečo je správna voľba financovania startupu kľúčom k jeho úspechu?

Podľa nedávnej štúdie viac ako 90% novo-založených startupových subjektov skončí už v prvom roku. Jedným z najčastejších dôvodov zlyhania je nedostatok finančných zdrojov. Okrem dobre načasovaného biznis nápadu sú finančné zdroje nevyhnutnou hybnou silou, ktorá je kľúčová pre úvodný, ako aj nasledujúci rozvoj…

Odklad oznamovacej povinnosti DAC6

Finančná správa upozorňuje na odklad povinnosti, ktorá vyplýva z novely zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní. Povinnosť sa týka subjektov využívajúcich cezhraničné schémy s cieľom optimalizovať daň. Subjekty musia nahlasovať finančnej správe informácie o cezhraničných opatreniach, ktoré predstavujú riziko vyhýbania sa daňovým…

Daňové priznanie k dani z príjmov stále môžete podať

Podať daňové priznanie k dani z príjmov a daň zaplatiť môžu daňovníci
aj naďalej. Mimoriadna situácia v súvislosti s pandémiou stále trvá a preto ešte nie je určený presný termín/deň na podanie daňového priznania a zaplatenie dane. Spraviť tak môžu až mesiac po skončení pandémie, ktorá sa, zatiaľ, neskončila. Rovnaký postup platí aj v prípade…

Na akú finančnú pomoc mám nárok v súvislosti s podnikaním?

Táto otázka koluje v hlavách takmer všetkým podnikateľom v súčasnosti. V predchádzajúcom článku sme Vám poskytli prehľad finančných opatrení prijatých na zmiernenie dôsledkov pandémie COVID-19 zákonom č. 67/2020 Z. z., tzv. LEX CORONA[1]. V nasledujúcom článku by sme sa chceli venovať o niečo detailnejšie konkrétnym formám finančnej pomoci a komu…

Nové pravidlá a postup likvidácie spoločnosti účinné od októbra 2020

Rozsiahla novela Obchodného zákonníka z 22. októbra 2019 (zákon č. 390/2020 Z. z.) predstavila popri iných zmenách v oblasti korporátneho práva, aj novú a rozšírenú úpravu likvidácie obchodných spoločností. Cieľom zákonodarcu bolo precíznejšie definovanie jednotlivých inštitútov likvidácie v snahe o efektívnejšiu a spravodlivejšiu realizáciu celého…

Medzinárodná výmena informácií podľa Nariadenia Rady (EÚ) č. 904/2010 zo dňa 07.10.2010 a (ne)záväznosť lehôt s dopadom na výsledok daňovej kontroly

Ustanovenie bodu 25 Nariadenia Rady (EÚ) č. 904/2010 zo dňa 07.10.2010 o administratívnej spolupráci a boji proti podvodom v oblasti dane z pridanej hodnoty („Nariadenie“) ,,lehoty ustanovené v tomto nariadení na poskytnutie informácii sa majú chápať ako maximálne lehoty“ je potrebné vykladať tak, že ide o lehoty, ktoré nemôžu byť prekročené a v…

Právna pomoc AKSŠ v čase šírenia ochorenia COVID-19

V súčasnosti sa všetci nachádzame vo veľmi mimoriadnej a obtiažnej situácii, ktorá vyplynula so šírením koronavírusu a s tým súvisiaceho ochorenia COVID-19. Zo strany štátu sú prijímané opatrenia, ktoré majú podstatný vplyv na bežný život občanov, na činnosť podnikateľských subjektov a na celkovú ekonomickú situáciu na…

Ako poukázať percentá zo zaplatenej dane občianskym združeniam a nadáciám

Daňovníci majú aj tento rok možnosť darovať 2% zo svojich zaplatených daní neziskovým organizáciám, občianskym združeniam, nadáciám či iným vybraným prijímateľom. Fyzické a právnické osoby, ktoré podávajú daňové priznanie, tak urobia priamo v daňovom priznaní. Zamestnanci, ktorým zamestnávateľ vykoná ročné zúčtovanie dane, predložia daňovému úradu…

Stanovisko k informáciám o uzatvorenej zmluve ku kybernetickej bezpečnosti

Stanovisko finančnej správy k medializovaným informáciám o uzatvorení zmluvy na realizáciu projektu v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Nová smernica proti praniu špinavých peňazí myslí aj na kryptomeny

Piata európska smernica proti praniu špinavých peňazí (AMLD5) je účinná od januára 2020. Do slovenských predpisov zatiaľ nebola transponovaná, i keď príslušný návrh novely zákona už existuje.

Je bankový účet povinnosťou pre zahraničných podnikateľov, ktorí chcú podnikať v Poľsku?

Zahraniční podnikatelia sa často v súvislosti s svojim podnikaním v Poľsku rozhodujú pre registráciu k dani z pridanej hodnoty. V súvislosti s takouto registráciou sa stáva otázka, či je povinné si v Poľsku založiť účet v banke.

Dlžníci môžu prísť o vodičský preukaz

Novela daňového poriadku prináša finančnej správe nový nástroj v oblasti vymáhania nedoplatkov. Od januára môže dlžníkom finančná správa (daňový alebo colný úrad) zadržať vodičský preukaz. Táto forma exekúcie sa týka fyzických osôb a finančná správa ju bude uplatňovať v prípadoch, ak iné - efektívnejšie a hospodárnejšie formy exekúcie - nebudú…

Bločky už len s QR kódom

Od januára 2020 musia podnikatelia, ktorí používajú pri evidencii tržieb pokladnice, využívať iba tie, ktoré sú pripojené na systém eKasa. Všetky pokladničné doklady nimi vydané musia obsahovať jedinečné QR kódy, prostredníctvom ktorých môže zákazník pokladničný doklad jednoducho overiť. Slúži na to bezplatná aplikácia Over doklad. Finančná správa…

Odopretie práva hlasovať na schôdzi veriteľov zistenému veriteľovi zo strany správcu a následky takéhoto kroku

V tomto príspevku by sme sa radi venovali pomerne zaujímavému Nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky, sp. zn. IV. ÚS 101/2018 zo dňa 15.11.2018 (ďalej aj len ako „Nález“). V predmetnom Náleze Ústavný súd konštatoval porušenie čl. 46 ods. 1, čl. 47 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky ako aj porušenie čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv…

Najčastejšie otázky súvisiace so zastavením starých exekúcií

Zákon č. 233/2019 Z. z. o ukončení niektorých exekučných konaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (v skratke „ZoUNEK“). Sekcia civilného práva MS SR ako pomôcku pripravila najčastejšie otázky a odpovede, ktoré odbornej i laickej verejnosti priblížia fungovanie zákona v praxi. ​

Čaká banky boj proti klimatickým zmenám?

Celospoločenská diskusia o klimatických problémoch vo svete neustále silnie. Začína presahovať aj do odvetví, ktoré by na prvý pohľad nemali byť týmito otázkami dotknuté a ktoré na životné prostredie nemajú priamy negatívny vplyv. Jedným z týchto odvetví je aj finančný sektor. Odborníci začínajú chápať, že boj s klimatickými zmenami sa bez podpory…

Centru právnej pomoci sme pomohli navýšiť peniaze na osobné bankroty, pripravili sme aj zmeny pre nepoctivých dlžníkov

Po legislatívnej úprave z roku 2017 sa osobný bankrot stal oveľa dostupnejšou možnosťou, ako sa zbaviť svojich dlhov aj pre širokú verejnosť

Syndikované úverovanie

V máji 2019 Európska komisia publikovala finálny report zaoberajúci sa syndikovanými úvermi v EÚ a ich dopadmi na hospodársku súťaž na úverových trhoch („report“). Úplné znenie reportu je k dispozícii tu.