Je bankový účet povinnosťou pre zahraničných podnikateľov, ktorí chcú podnikať v Poľsku?
Zahraniční podnikatelia sa často v súvislosti s svojim podnikaním v Poľsku rozhodujú pre registráciu k dani z pridanej hodnoty. V súvislosti s takouto registráciou sa stáva otázka, či je povinné si v Poľsku založiť účet v banke.
V súlade s čl. 87 ods. 2 poľského zákona o VAT, je vrátenie preplatku na dani z pridanej hodnoty možné na bankový účet daňovníka, ktorý je založený v banke na území štátu. V praxi to znamená, že v prípade, že zahraničný podnikateľ na daňový úrad nepredloží číslo účtu v banke, ktorá má sídlo v Poľsku, preplatok na dani mu vrátený nebude, aj keď by z podaného daňového priznania vyplývalo, že na to má nárok. Daňovník získa preplatok až vtedy, keď predloží číslo účtu v banke ktorá má sídlo v Poľsku.
White-list daňovníkov a bankový účet
Od 1. septembra 2019 v Poľsku funguje tzv. white-list daňovníkov, teda register aktívnych daňovníkov VAT, ktorý je vedený Štátnou finančnou správou – Krajowa Administracja Skarbowa (https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka). Jedným z elementov, ktorý sa tam sprístupňuje je aj číslo bežného účtu podnikateľa. Od 1. januára 2020 bude mať veľký význam to, či platba za faktúru bude vykonaná na účet uvedený v tomto zozname.
Pokiaľ platba, má čiastku vyššiu ako 15.000 PLN, bude vykonaná na iný účet ako ten uvedený v zozname, vtedy:
- daňovník nebude mať možnosť započítať do daňových výdavkov čiastku, v takej časti v akej prevyšuje 15.000 PLN,
- daňovník bude solidárne zodpovedný so svojim zmluvných partnerom za daňové dlhy na dani z pridanej hodnoty od danej transakcie.
- v prípade, že nemá účet v banke, ktorá má sídlo v Poľsku, a jeho účet nebude uvedený v registri, vtedy môže stratiť poľských partnerov, a to vzhľadom na vyššie uvedené sankcie,
- sám musí zverifikovať, či bankový účet uvedený na faktúre je účtom uvedeným na white-liste, aby sa vyhol vyššie uvedeným daňovým sankciám.
Split payment, alebo mechanizmus rozdelenej platby, bol do poľského právneho poriadku uvedený v júli 2018. Podnikatelia zaregistrovaní ako daňovníci VAT mohli s jeho využitím vykonávať platby dobrovoľne.
Pokiaľ sa rozhodli uhradiť faktúru s využitím tohto mechanizmu, museli vybrať špeciálny bankový prevod. Mechanizmus spočíva v tom, že čiastka z faktúry sa rozdelí na čiastku netto a VAT. Čiastka netto ide na bežný účet predávajúceho a čiastka dane na tzv. VAT účet.
Od 1. novembra 2019 bude tento mechanizmus povinný pri platbách za faktúry:
- za tovar uvedený v prílohe č. 15 k zákonu o VAT (napr. oceľ, stavebné služby, mobily, počítače, bižutéria) a
- čiastka brutto je vyššia ako 15.000 PLN,
- a platba je pre daňovníka zaregistrovaného pre VAT v Poľsku.
Čo je dôležité, úhrada v systéme split payment je možná iba z účtu založeného v banke, ktorá má sídlo v Poľsku. Povinnosť založenia účtu podnikateľom, so sídlom mimo Poľsko, udáva čl. 108e zákona o VAT, v súlade s ktorým daňovníci:
- dodávajúci tovar alebo poskytujúci služby uvedené v prílohe č. 15 k zákonu o VAT, a
- daňovníci, ktorí nadobúdajú tento tovar alebo služby
Praktické dôsledky tejto úpravy sú také, že od 1. novembra, všetci podnikatelia, ktorí poskytujú alebo nadobúdajú služby alebo predávajú a nakupujú tovar, pre ktoré doteraz platil mechanizmus reverse charge (napr. stavebné služby, predaj elektroniky alebo oceli) sú povinní si v Poľsku založiť účet v poľskej mene a pri platbách využívať mechanizmus split payment.
Magdalena Sławińska-Rzemek,
daňový poradca
Kancelaria Radców Prawnych V4 Legal P.Szmolke sp.k.
ul. Biała Droga 13
30-327 Kraków
Poľsko