konkurzné právo

Osobný bankrot

Osobný bankrot predstavuje formálny právny postup, ktorý umožňuje jednotlivcovi riešiť svoje finančné problémy v prípade, že nemá prostriedky na splácanie dlhov alebo ich splácanie by bolo preňho nadmernou záťažou. V mnohých krajinách ide o postup chrániaci dlžníka pred neúmerným nátlakom veriteľov a umožňuje mu nový štart. Poďme sa pozrieť na…

Nová právna regulácia pre nesplácanie úverov

Spravovanie a nákup nesplácaných úverov bude mať nový právny rámec, ktorý vstúpi do platnosti už 1. júna 2024. Primárnym cieľom tejto regulácie je riešenie problematiky nesplácaných úverov a podpora rozvoja sekundárnych trhov s nesplácanými úvermi v Európskej únii.

Uplatňovanie zabezpečovacích práv v konkurze

Začatie konkurzného konania a následné vyhlásenie konkurzu znamenajú pre veriteľov povinnosť uplatniť si svoje pohľadávky voči úpadcovi zákonom predpísaným spôsobom, vrátane zabezpečení týchto pohľadávok. Zákon o konkurze a reštrukturalizácii definuje zabezpečovacie práva ako záložné právo, zádržné právo, zabezpečovací prevod práva a zabezpečovací…

Ako sa vyhnúť daňovej exekúcii? Kľúčová je komunikácia s FS

Občania či podnikatelia sa môžu dostať do situácie, že nedokážu zaplatiť daň v lehote splatnosti a vznikne im daňový nedoplatok. V takomto prípade je dôležité komunikovať s daňovým úradom, pričom daňovníci môžu využiť viaceré zákonné možnosti, ako túto situáciu riešiť.

Dôsledky vyhlásenia konkurzu na majetok spoločníka v spoločnosti s ručením obmedzeným

V prípade vyhlásenia konkurzu na majetok fyzickej resp. právnickej osoby (t.j. úpadcu) podlieha konkurzu všetok jej majetok, o ktorom to ustanovuje zákon o konkurze a reštrukturalizácii. Medzi majetok, ktorý je spôsobilý stať sa súčasťou konkurznej podstaty, patrí aj obchodný podiel úpadcu v obchodnej spoločnosti. Osud obchodného podielu v prípade…

Exekútori vymohli rekordných vyše 321 miliónov eur

Daňoví exekútori priniesli za rok 2023 do štátneho rozpočtu vyše 321 miliónov eur, čo je o 15 miliónov eur viac ako za rok 2022. Je to výsledok správne nastavenej stratégie vymáhania, ktorá reflektuje na aktuálne európske trendy manažmentu daňových dlhov, rýchle, efektívne a cielené využitie zákonných možností, kontinuálny vývoj analytických…

Daňová exekúcia prikázaním inej peňažnej pohľadávky – aktuálne aplikačné problémy.

Inou peňažnou pohľadávkou než pohľadávkou z účtu v banke je každá pohľadávka daňového dlžníka, voči inej osobe, ktorej predmetom je peňažné plnenie. Príkaz dlžníkovi daňového dlžníka obsahujúci arestatórium znamená začatie daňovej exekúcie a súčasne zákaz vyplatiť pohľadávku daňovému dlžníkovi. Správca dane však častokrát nevykonáva dokazovanie…

Predpoklady nariadenia neodkladného opatrenia v aplikačnej praxi

V podmienkach slovenskej justície sa neraz spomína pomalá spravodlivosť, nízka efektivita súdnych konaní a ťažká vymožiteľnosť práva. Existujú však životné situácie, v ktorých je mimoriadne nebezpečné čakať na konečný verdikt súdu a je absolútne nevyhnutné, aby právne vzťahy boli bezodkladne upravené súdnou autoritou. Civilné procesné predpisy…

Súdny dvor spresnil pojem „výnimočné okolnosti“, ktoré umožňujú príslušnému súdu prerušiť výkon rozhodnutia osvedčeného ako európsky exekučný titul

Vnútroštátny súd členského štátu výkonu sa musí uistiť o prerušení konania, ak bola vykonateľnosť rozhodnutia osvedčeného ako európsky exekučný titul pozastavená v členskom štáte pôvodu

Je možné uplatniť zádržné právo na vec, ktorú dlžník nevlastní?

V praxi sa vyskytujú prípady, kedy dlžník odovzdá veriteľovi cudziu hnuteľnú vec a následne neuhradí splatnú pohľadávku. Častokrát sa tieto prípady vyskytujú v autoservisoch, keď si zákazník osobne objedná servis motorového vozidla, ktoré však vlastní napríklad jeho zamestnávateľ alebo člen jeho rodiny. Autoservisy tradične zadržiavajú motorové…

Výživné bude možné od neplatičov vymáhať efektívnejšie

Národná rada SR schválila novelu Exekučného poriadku, vďaka ktorej bude možné efektívnejšie vymáhať platenie výživného. V prípade neplatenia výživného bude možné po novom využiť okrem bežných spôsobov výkonu exekúcie (zrážky zo mzdy, predaj vecí a pod.) aj viaceré donucovacie opatrenia. Príkladom je zadržanie vodičského preukazu, osvedčenia o…

Dôležité zmeny v insolvenčnom práve - nový zákon o riešení hroziaceho úpadku

S účinnosťou od 17. 07. 2022 doplnil slovenské insolvenčné predpisy nový zákon č. 111/2022 Z. z. o riešení hroziaceho úpadku (ďalej len ako „Zákon o riešení hroziaceho úpadku“).[1]

Koncentračná zásada a jej uplatňovanie v exekučnom konaní

Exekučné konanie nasleduje spravidla po skončení tzv. základného konania pred súdom. Pokiaľ si dlžník dobrovoľne nesplní súdom uloženú povinnosť v určenej lehote, môže sa veriteľ obrátiť na exekučný súd s návrhom na vykonanie exekúcie. Dlžník je o začatí exekučného konania oboznámený tým, že mu je doručené upovedomenie o začatí exekúcie. V tomto…

Novelizácia veriteľského návrhu na vyhlásenie konkurzu

Veriteľský návrh na vyhlásenie konkurzu predstavuje špecifickú možnosť obrany veriteľov pred situáciou, keď evidujú nezaplatené pohľadávky voči svojmu dlžníkovi, avšak vymáhanie tejto pohľadávky formou exekučného konania sa s prihliadnutím na okolnosti javí ako neúčelné.

Nová právna úprava riešenia hroziaceho úpadku

V záujme dosiahnutia cieľov transponovanej Smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2019/1023 z 20. júna 2019 o rámcoch preventívnej reštrukturalizácie, o oddlžení a diskvalifikácii a o opatreniach na zvýšenie účinnosti reštrukturalizačných, konkurzných a oddlžovacích konaní a o zmene smernice (EÚ) 2017/1132 (ďalej v texte tiež ako „Smernica“)…

Rozhodnutie ESĽP v prípade BTS Holding, a. s. proti Slovenskej republike

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok v prípade BTS Holding, a. s. proti Slovenskej republike, ktorým konštatoval porušenie práva na majetok podľa článku 1 Protokolu č. 1 k Dohovoru.

Oznámenie o špeciálnej správcovskej skúške

Od 1. mája 2022 nadobudnú účinnosť zmeny týkajúce sa správcov konkurznej podstaty, ktoré ministerka spravodlivosti M. Kolíková presadila v rámci nového zákona o riešení hroziaceho úpadku. Po novom budú náročné konkurzné či reštrukturalizačné konania riešiť špeciálni správcovia, ktorí majú nie len odborné právne a ekonomické vedomosti, znalosti v…

Postavenie sporných veriteľov podľa zákona o riešení hroziaceho úpadku

Dňa 16.03.2022 Národná rada Slovenskej republiky schválila vládny návrh zákona o riešení hroziaceho úpadku.

Nový právny rámec pre podnikateľov vo finančných ťažkostiach

Súčasná doba, výrazne spätá s pandémiou COVID-19, vyžaduje efektívne riešenia problémov podnikateľov. Takým je aj nový zákon o riešení hroziaceho úpadku. Ide o dôležitú úpravu, ktorej cieľom je poskytnúť dlžníkom dostatočný priestor na účinnú, efektívnu, rýchlu a transparentnú preventívnu reštrukturalizáciu v počiatočnom štádiu, kedy úpadok ešte…

Osobný bankrot už pomohol tisíckam ľudí

Je to 5 rokov, čo nadobudli účinnosť nové pravidlá pre tzv. osobný bankrot, ktoré ministerstvo spravodlivosti pripravilo ešte pod vedením Lucie Žitňanskej a Márie Kolíkovej. Vďaka zmenám účinným od 1. marca 2017 sa osobný bankrot stal oveľa dostupnejším. Pre ľudí je jednoduchšie vymaniť sa z tzv. „dlhovej pasce“ a s pomocou Centra právnej pomoci…