konkurzné právo

Vplyv Brexit-u na medzinárodné insolvenčné právo

Veľká Británia a predovšetkým Anglicko v súčasnosti (ešte stále) bez pochýb predstavuje v rámci EÚ najlákavejšiu destináciu pre riešenie insolvencie.[1] Samozrejme, aj keď takúto konkurznú turistiku môžeme vnímať predovšetkým negatívne, nemožno každý prípad posudzovať paušálne ako škodlivý (bad forum shopping). Za predpokladu, že zmeny súvisiace s…

Spôsob výpočtu odmeny správcu konkurznej podstaty za speňaženie jednotlivej veci alebo súboru majetku

Jednou zo základných povinností správcu konkurznej podstaty je speňažiť majetok podliehajúci konkurzu. Za speňaženie jednotlivých vecí a iných majetkových hodnôt, a teda zabezpečenie finančných prostriedkov potrebných na uspokojenie veriteľov, priznáva zákon správcovi odmenu.

Konkurz na Slovensku – povinnosti vedenia spoločnosti

Otázky súvisiace s úpadkom spoločnosti zasahujú do viacerých oblastí (nielen právnych), pričom na nájdenie optimálneho riešenia pre konkrétnu spoločnosť je potrebné ich komplexne analyzovať a vyhodnotiť nielen samostatne ale aj vo vzájomnej súvislosti.

Majetok tretích osôb zabezpečujúcich záväzky dlžníka (úpadcu) v konkurze

Pri našom poradenstve ohľadne zabezpečenia financovania projektov ako aj pri činnosti správcu konkurznej podstaty sa často stretávame s prípadmi, kedy splácanie úveru a ostatné záväzky voči veriteľovi sú zabezpečené majetkom tretej osoby, t.j. osoby inej od dlžníka.

„Konkurzná turistika“ – alebo ako sa slovenské súdy vysporiadavajú s COMI dlžníka

Aj keď sa zákonodarca vždy v rámci legislatívneho procesu snaží o dokonalý právny predpis, tak až prax poukáže na jeho nedostatky. Problém nastáva, keď danú problematiku upravuje viacmenej iba európske nariadenie, kde hľadanie potrebnej väčšiny na zmenu nie je také jednoduché, ako je tomu tak momentálne na Slovensku. Avšak Súdny dvor Európskej…

Novela slovenského zákona o konkurze a reštrukturalizácii: zmeny v posudzovaní predlženia a nová zodpovednosť štatutárnych orgánov

Národná rada Slovenskej republiky nedávno schválila novelu zákona o konkurze a reštrukturalizácii (ďalej len „Novela“). Cieľom tohto predpisu, ktorý sa považuje za najvýznamnejšiu novelizáciu zákona o konkurze a reštrukturalizácii od jeho prijatia v roku 2006 je revízia tých ustanovení zákona, pri ktorých sa aplikačná prax preukázala ako…

Vybrané zmeny zákona o konkurze a reštrukturalizácii

Národná rada SR prijala ešte v septembri 2011 novelu zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorá nadobudla účinnosť dňa 1. januára 2012. Účinnosť niektorých ustanovení, najmä ustanovení týkajúcich sa pojmových znakov predĺženia, povinnosti podať návrh na vyhlásenie konkurzu dlžníkom a zodpovednosti za porušenie povinnosti podať návrh na…

Zodpovednosť štatutárov pri oneskorenom podaní návrhu na vyhlásenie konkurzu

Konkurzné právo obchodných spoločností zaznamenalo odo dňa účinnosti poslednej novely č. 348/2011 Z. z. (ďalej len „Novela“) zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii (ďalej len „Zákon o konkurze“) posun v oblasti zabezpečenia ochrany zachovania základného imania obchodných spoločností ako aj zavedenia osobnej zodpovednosti štatutárov…