Koronavírus na pracovisku – práva a povinnosti zamestnávateľa - pokračovanie
Karanténa zamestnanca, práca zamestnanca z domu
Na Slovensku sa v čase písania (11.3.2020) objavilo už desať prípadov nákazy koronavírusom COVID. Hlavný hygienik SR pred tým vydal a už po tretíkrát aktualizoval usmernenie ohľadom COVID.[1] Toto usmernenie poskytuje náhľad do právneho procesu nariadenia karantény potenciálne nakazenej osobe. Prvý článok je uverejnený tu.[2]
Usmernenie rozlišuje medzi troma druhmi nakazených osôb resp. potencionálne nakazených osôb.
- 14 dní pred objavením symptómov nachádzal v mieste, kde sa vyskytlo ochorenie COVID;
- 14 dní pred objavením symptómov dostal do úzkeho kontaktu s pravdepodobným alebo potvrdeným prípadom;
- prípadne pacient, ktorý má iba ťažké príznaky typické pre COVID.
Potvrdený prípad – osoba, ktorej výsledky testov potvrdili ochorenie COVID bez ohľadu na jej klinické príznaky (nemusí mať teplotu, dýchavičnosť atď.)
Usmernenie ďalej rozlišuje medzi osobami v kontakte s nakazeným. Toto rozlišovanie má význam pre protiepidemiologické opatrenia, ktoré možno danej osobe uložiť.
Za osobu v úzkom kontakte sa napríklad považuje:
- osoba žijúca v rovnakej domácnosti s nakazeným;
- osoba, ktorá bola v úzkom fyzickom kontakte s nakazeným;
- osoba, ktorá bola v rovnakej miestnosti, dopravnom prostriedku atď. s nakazeným viac ako 15 minút a na vzdialenosť menej ako 2 metre.
- osoba, ktorá bola v uzavretom priestore s nakazeným menej ako 15 minút alebo bola od nakazeného ďalej ako 2 metre;
- osoba, ktorá akýmkoľvek spôsobom cestovala s nakazeným.
Ak sa osoby vrátia z pobytu v niektorej z rizikových oblastí, rizikovými oblasťami v súčasnosti (11.3.2020) sú: Čína, Taliansko, Južná Kórea a Irán, majú povinnosť nahlásiť túto skutočnosť svojmu všeobecnému lekárovi. Musia tak urobiť výlučne elektronicky alebo telefonicky. Lekár má následne povinnosť im nariadiť izoláciu v domácom prostredí na 14 dní.
Výnimkou sú:
- vodiči nákladnej dopravy prechádzajúcich cez rizikové oblasti;
- vodiči a posádky dopravnej zdravotnej služby;
- piloti dopravných lietadiel.
Pri podozrení na nakazenie koronavírusom je potrebné kontaktovať najprv záchrannú zdravotnú službu, prípadne v predošlom článku spomínanú koronavírus infolinku.[3]
Pracovník regionálneho úradu verejného zdravotníctva môže nariadiť rôzne protiepidemiologické opatrenia, výber opatrenia závisí od úrovne kontaktu s nakazeným a tej-ktorej situácie.
Osobám v úzkom kontakte s nakazeným hygienik môže nariadiť napr.:
- jedno z karanténnych opatrení až na 14 dní, napr. karanténu, lekársky dohľad;
- domácu izoláciu;
- obmedzenie pracovnej činnosti, návštevy školy;
- zákaz cestovania.
- samosledovanie príznakov typických pre COVID až na dobu 14 dní;
- povinnosť telefonického hlásenia ak sa objaví niektorý z príznakov COVID.
Pre ilustráciu, predstavme si, že nakazený zamestnanec ráno vybavoval niečo v práci na recepcii, stretol kolegov z druhého oddelenia a išiel s nimi na kávu a ešte sa následne sa zúčastnil prezentácie spolu s inými kolegami. Všetky osoby, s ktorými zamestnanec prišiel do styku budú hygienikom považované za osoby, ktoré boli v úzkom kontakte s nakazeným. Hygienik tak môže preventívne nariadiť domácu izoláciu resp. iné protiepidemiologické opatrenie recepčným, kolegom z iného oddelenia a osobám, ktoré sa zúčastnili prezentácie. Takéto správanie zamestnanca preto môže doslova paralyzovať chod firmy. Preto by mali zamestnávatelia zvážiť vysielanie zamestnancov na pracovné cesty a zamestnanci zvážiť súkromné cestovanie do rizikových oblastí a dôsledne sa riadiť nariadením úradu verejného zdravotníctva.[4] Zamestnanci ignorujúci svoju domácu izoláciu sa tiež vystavujú riziku pokuty do výšky až 1650 EUR.
Práceneschopnosť a práca z domu počas karantény alebo domácej izolácie
Po nariadení karanténneho opatrenia nariaďuje lekár automaticky aj práceneschopnosť (PN) a súčasne vystavuje potvrdenie o dočasnej PN. Lekár zasiela časť potvrdenia na Sociálnu poisťovňu. Sociálna poisťovňa zašle príslušnú časť potvrdenia zamestnávateľovi, teda zamestnanec nemusí akokoľvek zasielať potvrdenie zamestnávateľovi a ani ho nemusí vlastnoručne podpisovať. Sociálna poisťovňa bude následne automaticky kontaktovať zamestnanca a v prípade jeho záujmu s ním spíše žiadosť o výplatu nemocenského. Tento postup je tak odlišný od bežného vybavovania nemocenského.[5]
Zamestnanec má tiež možnosť pracovať z domu a to napriek tomu, že je PN. Poberanie prímov zo zárobkovej činnosti a náhrady mzdy počas PN sa však navzájom vylučujú a výkon zárobkovej činnosti počas PN (a na ktorú je zamestnanec uznaný PN) je porušením liečebného režimu. V tejto špecifickej situácii však podľa informácií Sociálnej poisťovne môže napriek PN zamestnanec nepožiadať o výplatu nemocenskej dávky a uprednostniť prácu z domu.
Práca z domu počas trvania karantény je obojstranne výhodná aj pre zamestnávateľa aj zamestnanca. Zamestnanec dostáva plat v obvyklej výške, zamestnávateľa zas určite poteší, že pre neho zamestnanec pracuje z domu. Na minimalizovanie rizík preto odporúčame zamestnávateľom sa preukázateľne dohodnúť so zamestnancami v karanténe/domácej izolácií na práci z domu.
Nariadenie práce z domu
vedúca advokátka
Mgr. Martin Stríž,
Eversheds Sutherland, advokátska kancelária, s.r.o.
Cintorínska 3/a
811 08 Bratislava
Tel: +421 232 786 411
E-mail: bratislava@eversheds-sutherland.sk
___________________________________
[1] K dispozici >>> tu.
[2] K dispozici >>> tu.
[3] K dispozici >>> tu.
[4] K dispozici >>> tu.
[5] K dispozici >>> tu.
© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk