Návrat do práce a organizačné zmeny
Obdobie materskej a rodičovskej dovolenky je zvyčajne príjemná pauza v živote pracujúceho rodiča. Nedeľný stres z nového pracovného týždňa, horiace termíny, nervozita pred prezentáciou, alebo nespokojný zákazník sú v nedohľadne. S pribúdajúcim vekom dieťaťa sa opäť približujú a rodič sa pripravuje zo zabehnutého domáceho stereotypu vstúpiť späť do pracovného kolotoča. V tom lepšom prípade sa vráti do svojej práce a po krátkom zabehnutí bude všetko tak, ako predtým. V tom horšom prípade sa musí okrem zmeny každodenného režimu popasovať aj s problémom, že sa nemá kam vrátiť.
Právne je materská a rodičovská dovolenka dôležitá osobná prekážka v práci, počas ktorej je zamestnávateľ povinný ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca v práci. Rovnako ako pri neprítomnosti žiaka v škole - zamestnanec po istú dobu nechodí do práce, zamestnávateľ to toleruje a po skončení materskej/rodičovskej dovolenky zamestnanec naskočí do idúceho vlaku a pokračuje v ceste ďalej. Jednoznačná je v tomto smere aj právna úprava, ktorá ukladá zamestnávateľovi, aby umožnil rodičovi vrátiť sa na pôvodnú prácu a pracovisko, a ak to nie je možné, tak na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zo zákona nevyplýva pre zamestnávateľa možnosť výhybky z tejto povinnosti.
Na druhej strane však materská/rodičovská dovolenka nie je práceneschopnosť pri chrípke, kedy zamestnanci na pár dní potiahnu aj za chorého kolegu. V pracovnom živote sú tri roky, prípadne viac, dlhá doba, a tak je legitímnym právom zamestnávateľa prijať na miesto rodiča na materskej/rodičovskej dovolenke iného zamestnanca. Po návrate rodiča z materskej/rodičovskej dovolenky nastane matematický problém, kedy zamestnávateľ má na jednu prácu dvoch zamestnancov.
Právne správnym a elegantným riešením, ako predísť tomuto problému je prijať nového zamestnanca na dobu zastupovania počas materskej/rodičovskej dovolenky.
Nevedno, či z dôvodu právnej nevedomosti zamestnávatelia riešia situáciu prijatím zamestnanca na dobu neurčitú a následne organizačnými zmenami prepustia toho zamestnanca, ktorý im menej vyhovuje. Ako vyplýva zo spojenia „organizačná zmena“, ide zmenu v organizácii práce, kedy sa mení schéma pracovných miest bez konkrétnych mien. Ak zamestnávateľ pred nástupom rodiča na materskú/rodičovskú dovolenku potreboval len jedno miesto asistentky a potrebuje len jedno miesto asistentky aj po návrate rodiča z materskej/rodičovskej dovolenky, nejedná sa o pravú organizačnú zmenu, ktorú upravuje Zákonník práce ako dôvod na výpoveď, hoci má až dvoch adeptov na jednu pozíciu. Preto skončiť pracovný pomer s niektorým zo zamestnancov z organizačných dôvodov je nesprávnym riešením situácie.
Napriek tomu sú takéto prípady stále časté a možno niektorí len čakajú, kým sa v tomto smere jednoznačne vyjadrí súd, kým sa nájde rodič prepustený z práce, ktorý si bude uplatňovať svoje práva na súde.
Cieľom legislatívy je zabezpečiť návrat zamestnanca do pôvodnej práce po materskej/rodičovskej dovolenke. Preto ešte pred nástupom zamestnanca na materskú/rodičovskú dovolenku si treba všetko vopred naplánovať, len tak sa vyhnete neskorším problémom. Výpoveď z organizačných dôvodov je jedna z najčastejších príčin súdnych sporov, preto je vždy na mieste, ak sa vopred poradíte so svojim právnikom. Nie je všetko zlato, čo sa blyští a nie je každá zmena skutočná organizačná zmena v zmysle Zákonníka práce.
Marianna Čarská,
advokátka
Havel, Holásek & Partners s. r. o., advokátska kancelária
APOLLO BUSINESS CENTER II, blok H
Mlynské Nivy 49
821 09 Bratislava
Tel.: +421 232 113 900
Fax: +421 232 113 901
© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk