obchodné právo

ESG v praxi: Ako zaviesť udržateľné stratégie vo firme. Kde hľadať ESG princípy v každodennom fungovaní?

Novelou zákona o účtovníctve účinnou od 1. júna 2024 sa do právneho poriadku SR zaviedla smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2464 o vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov: ESG - „Environmental, Social, Governance“. Jednou z významných povinností pre podnikateľov je úloha zahrnúť do výročnej správy individuálne vykazovanie…

Legalizácia čiernych stavieb v 2025

Dňa 06.11.2024 sa uskutočnila 58. schôdza Vlády Slovenskej republiky, predmetom ktorej bolo prerokovanie legislatívneho návrhu nového stavebného zákona.

Novela zákona o verejnom obstarávaní z roku 2024

Dňa 19.06.2024 schválila NR SR novelu zákona o verejnom obstarávaní z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). Novela zákona bola do medzirezortného pripomienkového konania predložená dňa 08.02.2024 a posledné mesiace sa o predloženej novele intenzívne diskutovalo. Ministerstvo financií o predloženom…

Výmena informácií medzi 14 úverovými inštitúciami v Portugalsku trvajúca viac ako desať rokov môže predstavovať obmedzenie hospodárskej súťaže z hľadiska cieľa

V konečnom dôsledku prináleží portugalskému súdu pre hospodársku súťaž určiť, či ide o takýto prípad

Reštriktívne opatrenia proti Rusku: je povolené zhabať celý výnos z transakcie, na ktorú sa vzťahuje zákaz poskytovania sprostredkovateľských služieb pre vojenský materiál

Súdny dvor okrem toho má právomoc vykladať opatrenie so všeobecnou pôsobnosťou na základe SZBP, ktoré malo byť vykonané v nariadení a ktoré je základom vnútroštátneho sankčného opatrenia

Súdny dvor potvrdil pokutu vo výške 2,4 miliardy eur, ktorá bola spoločnosti Google uložená za to, že zneužívala svoje dominantné postavenie tým, že zvýhodňovala svoju vlastnú službu porovnávania produktov. Odvolanie, ktoré podali spoločnosti Google a Alphabet bolo zamietnuté

V roku 2017 Komisia uložila spoločnosti Google pokutu vo výške zhruba 2,4 miliardy za to, že táto spoločnosť zneužívala svoje dominantné postavenie na viacerých vnútroštátnych trhoch s internetovým vyhľadávaním tým, že v porovnaní s konkurenčnými službami zvýhodňovala svoju vlastnú službu porovnávania produktov. Keďže Všeobecný súd v podstate…

ESG ako konkurenčná výhoda: Prečo je dôležité konať teraz

Svet sa čoraz viac sústreďuje na klimatické zmeny, spoločenské výzvy a transparentné podnikanie. Pojem ESG – environmentálne, sociálne a riadiace faktory – sa tak stal neoddeliteľnou súčasťou strategického plánovania každého úspešného podnikania. Udržateľné podnikanie už dávno nie je len otázkou reputácie alebo plnenia regulačných povinností, ale…

Finančná správa od 1. novembra 2024 zavádza nový automatizovaný systém vývozu

Finančná správa informuje odbornú verejnosť o nasadení nového automatizovaného systému vývozu (AES) do produkčnej prevádzky, ktoré je naplánované v podmienkach Slovenskej republiky na 1. november 2024.

NIS 2: Likvidačné sankcie a rozšírený okruh povinných osôb. Koho sa zmeny týkajú?

Právny rámec v oblasti kybernetickej bezpečnosti uvedený do Európskej únie Smernicou NIS1 a nariadením Európskeho parlamentu a Rady č. 2019/881 (akt o kybernetickej bezpečnosti) boli aktualizované smernicou NIS 22, ktorá nadobudla účinnosť v roku 2023. Pôvodná smernica NIS bola do právneho poriadku Slovenskej republiky transponovaná zákonom č.

Elektronické podvody a ich úskalia, ako to rieši nová navrhovaná právna úprava a prečo je to krok späť pre ochranu spotrebiteľa?

V tomto článku sa zameriame konkrétne na návrh Nariadenia o platobných službách na vnútornom trhu a o zmene nariadenia (EÚ) č. 1093/2010, ktoré uzrelo svetlo sveta ako časť súboru návrhov týkajúcich sa digitálnych platobných služieb v Európe, (ďalej len „Nariadenie“). Prostredníctvom týchto iniciatív sa Komisia snaží o modernizáciu a úpravu…

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa

Dňa 1. júla 2024 nadobudol účinnosť zákon č. 108/2024 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej aj ako „Zákon“), ktorým sa zásadne mení právna úprava spotrebiteľského práva na Slovensku. Nový zákon o ochrane spotrebiteľa nahrádza nasledovné právne predpisy:

Crowdfunding alebo hromadné financovanie

Hromadné financovanie alebo crowdfunding predstavuje modernú a čoraz viac etablovanú metódu alternatívneho získavania finančných prostriedkov, a to predovšetkým pre startupy a malé a stredné podniky. Podstata crowdfundingu spočíva v spojení investorov (fyzických a právnických osôb), ktorí disponujú voľným kapitálom s podnikmi, ktoré hľadajú…

Nová právna regulácia pre nesplácanie úverov

Spravovanie a nákup nesplácaných úverov bude mať nový právny rámec, ktorý vstúpi do platnosti už 1. júna 2024. Primárnym cieľom tejto regulácie je riešenie problematiky nesplácaných úverov a podpora rozvoja sekundárnych trhov s nesplácanými úvermi v Európskej únii.

Zdaňovanie príjmov z predaja nehnuteľností

Táto problematika je relatívne rozsiahla a v rámci Highgate sa jej venujeme komplexne s ohľadom na možnosti daňovej optimalizácie a právneho štrukturovania. Niektoré témy sme rozoberali v rámci našej veľkej konferencie o právnych a daňových investičných štruktúrach pri real estate (viac informácií tu). Táto téma je však aj témou fyzických osôb, a…

Variácie (zmeny) podľa zmluvných podmienok FIDIC – claimy zhotoviteľa súvisiace s variáciami (zmenami) (III.)

Predchádzajúci článok s názvom Variácie (zmeny) podľa zmluvných podmienok FIDIC- spôsoby iniciácie a schvaľovania variácií (zmien) (II.) zo série zameranej na variácie podľa zmluvných podmienok FIDIC sa zaoberal spôsobmi iniciovania variácií a procesom ich schvaľovania a správy. V tomto článku sa bližšie pozrieme na claimy, ktoré môžu vzniknúť v…

Nemecký zákon o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch

Od 1. januára 2023 vstúpil do platnosti nemecký zákon „Lieferkettensorgfaltspflichtengesetz“ – zákon o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (zákon LkSG), ktorého základné charakteristiky zhrnieme v tomto článku. Nemecko sa tak stalo ďalšou krajinou (napr. Francúzsko, Veľká Británia, Holandsko a pod.), ktorá prijala komplex opatrení…

Komisia musí zaplatiť úroky z pokút, ktoré neoprávnene uložila v oblasti hospodárskej súťaže, ktorých sumy predbežne prijala

Cieľom týchto úrokov je paušálne odškodniť dotknutý podnik za stratu požitkov vyplývajúcich z predmetnej sumy

Náhrada škody z dôvodu straty príležitosti: Aký je vplyv judikátu INGSTEEL na aktuálne predpoklady náhrady škody?

V súvislosti s konaním spoločnosti INGSTEEL spol. s.r.o proti Úradu pre verejné obstarávanie, podal Okresný súd Bratislava II návrh na začatie prejudiciálneho konania podľa článku 267 ZFEÚ. Európsky súdny dvor rozsudkom zo dňa 06.06.2024 rozhodol, že uchádzač, ktorý bol protiprávne vylúčený z verejného obstarávanie môže požadovať náhradu škody z…

Smernica CSRD – Corporate Sustanability Reporting Directive

Smernica CSRD prepája opatrenia pre dosiahnutie cieľov Európskej zelenej dohody a akčného plánu o udržateľnom financovaní. Od roku 2024 budú každoročne pribúdať podniky, ktoré musia túto smernicu reflektovať. Koho a kedy Smernica CSRD ovplyvní?

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa

Národná rada Slovenskej republiky nedávno schválila nový zákon o ochrane spotrebiteľa č. 108/2024 Z. z. , ktorý obsahuje aj novelizáciu Občianskeho zákonníka, a ktorý má za cieľ zlepšiť a zjednotiť právne predpisy týkajúce sa ochrany spotrebiteľa („Zákon o ochrane spotrebiteľa“). Účinnosť nadobudol 1. júla 2024 a je odpoveďou na potrebu…