obchodné právo

Opatrenia k efektívnejšiemu fungovaniu obchodného registra

Vláda schválila „Návrh opatrení k efektívnemu fungovaniu obchodného registra“, ktorý na rokovanie predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Materiálom ministerstvo pod vedením Márie Kolíkovej plní ďalší záväzok z programového vyhlásenia vlády súvisiaci so zlepšovaním podnikateľského prostredia a v neposlednom rade aj so zlepšovaním…

Zodpovednosť dopravcu v medzinárodnej cestnej preprave

Nasledovná analýza zodpovednosti dopravcu v medzinárodnej cestnej preprave bude vychádzať z aplikácie medzinárodného dohovoru, ktorý sa uplatňuje v medzinárodnej cestnej preprave – Dohovoru CMR (Dohovor o prepravnej zmluve v medzinárodnej cestnej nákladnej doprave).

Opakované podanie prihlášky ochrannej známky a konanie v zlej viere

Všeobecný súd EÚ vo svojom nedávnom rozhodnutí z 21. apríla 2021 vo veci T-663/19[1] rozhodol, že opakované podanie prihlášky rovnakej ochrannej známky EÚ „MONOPOLY“ pre tovary a služby chránené už staršou ochrannou známkou bolo konaním v zlej viere a dôvodom na vyhlásenie neplatnosti ochrannej známky. Rozhodnutie vzbudilo veľkú pozornosť nielen…

Next Generation EU: Nové investície do zdravotnej starostlivosti

Slovensko sa v zdravotnej starostlivosti v niektorých obdobiach pandémie COVID-19 dostalo na pokraj svojich možností, pričom bola naplno odhalená nevyhovujúca infraštruktúra ústavnej zdravotnej starostlivosti podčiarknutá nedostatočnou kapacitou verejného sektora promptne a efektívne reagovať na náhle a neočakávané šoky.

Slovak Telekom a.s./Protimonopolný úrad Slovenskej republiky Spoločnosť Slovak Telekom, ktorú Komisia uznala zodpovednou za zneužitie dominantného postavenia na trhu s určitými telekomunikačnými službami, mohli sankcionovať aj slovenské orgány v prípade zneužitia dominantného postavenia na trhu s inými telekomunikačnými službami

Ak Komisia začne postup preskúmania týkajúci sa porušení, ktoré sú totožné s porušeniami stíhanými vnútroštátnymi orgánmi, tieto vnútroštátne orgány strácajú v tejto oblasti svoju právomoc.

Fyzická osoba, ktorá podlieha administratívnemu vyšetrovaniu pre delikt obchodovania s využitím dôverných informácií, má právo odoprieť výpoveď, ak by z jej odpovedí mohla vyplynúť jej zodpovednosť za porušenie, za ktoré možno uložiť správne sankcie trestnej povahy, alebo jej trestnoprávna zodpovednosť

Právo odoprieť výpoveď však nemôže odôvodniť akýkoľvek nedostatok spolupráce s príslušnými orgánmi, ako odmietnutie dostaviť sa na vypočutie alebo zdržiavaciu taktiku

Ochranná známka konkurenta ako kľúčové slovo v rámci PPC reklamy

V súčasnej dobej je možno dlhodobo pozorovať čoraz viac narastajúce tendencie zákazníkov využívať k nákupu tovaru či služieb internet. Obzvlášť za stále pretrvávajúcej celosvetovej pandémie sa mnoho doposiaľ len fyzických predajní a iných prevádzok presúva do prostredia internetu a e-shopov. Jednotliví predajcovia sa tak prirodzene snažia čoraz…

Za všetkým hľadaj...reklamu?!

V období digitalizácie komerčného prostredia a vzniku nových modifikovaných marketingových taktík je ťažké si ustrážiť všetky formy reklamy využívané v marketingovej komunikácii. Nové reklamné formy pritom častokrát vykazujú znaky zakázanej reklamy alebo balansujú na hrane jej prípustnosti, na čo doplácajú najmä spotrebitelia a féroví…

Doplnenie povinných identifikačných údajov do ORSR bude automatizované

Ministerstvo spravodlivosti SR v spolupráci s registrovými súdmi vykoná automatizované doplnenie identifikačných údajov do obchodného registra a odbremení tak podnikateľov.

G-komponent je aj naďalej predmetom konaní pred súdmi Slovenskej republiky

Naprieč celou Slovenskou republikou už dlhé roky prebiehajú početné konania ohľadom G-komponentu, teda poplatku za prístup do distribučnej sústavy. Najnovšie sa vec dostala znova pred Ústavný súd SR. Medzitým sa 1. januára 2019 stala účinnou nová právna úprava zákona o energetike č. 251/2012 Z. z.[1], ktorá výber G-komponentu opäť zlegalizovala.

Ako sa v Taliansku vysporiadali s (ne)platením nájomného za nebytové priestory počas Covid-19?

Situácia na Slovensku

V oblasti nájmu nebytových priestorov vznikla situácia, kedy mnohí nájomcovia nebytových priestorov mali síce uzatvorené nájomné zmluvy, ktoré ich oprávňovali užívať nebytové priestory za účelom výkonu ich podnikateľskej činnosti, z dôvodu pandémie Covid-19 však boli na základe uznesenia Vlády SR nútení tieto prevádzky…

Brexit: Najdôležitejšie zmeny v oblasti ochranných známok

Odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie zasiahol aj do oblasti práva duševného vlastníctva. Ochrana loga, obchodnej značky či názvu ako ochranných známok, ktoré odlišujú Vaše tovary a služby od konkurencie, môže byť po novom obmedzená. V dnešnom vydaní Flash news Vám prinášame prehľad základných zmien v oblasti ochranných známok v…

Zmluvná úprava informačného modelu

Jedným z predpokladov úspešnej realizácie projektu je správne nastavenie zmluvných vzťahov. Zmluvná úprava informačného modelu vzhľadom na absenciu legislatívnej úpravy informačného modelovania stavieb a zmluvných štandardov predstavuje (nielen) pre právnikov náročnú výzvu. Aktuálny vývoj v Českej republike predstavuje inšpiráciu a možné riešenie…

Koniec rokovaní v hodine dvanástej (Zodpovednosť za bezdôvodné ukončenie rokovaní)

Predstavme si situáciu. Dve strany začnú rokovania o zmluve. Rokovania o zmluve sa nesú v pozitívnom duchu. Strana A svojim správaním navodzuje, že Strana B očakáva, že zmluva medzi nimi bude definitívne uzavretá v najbližšom čase. Dolaďujú sa už len určité detaily zmluvy. Zrazu strana A, v hodine dvanástej, nečakane a bez akéhokoľvek rozumného…

Nové pravidlá pre vydržanie pozemku sú účinné

Od 1.2.2021 je účinné ďalšie významné opatrenie ministerstva spravodlivosti, ktoré súvisí s ochranou vlastníckeho práva. Na vydržanie pozemku už nebude stačiť len osvedčenie s notárskou pečiatkou. Potvrdzovanie tzv. vydržania sa presúva z notárov na súdy. Táto zmena prišla aj ako reakcia na mnohé prípady, keď prostredníctvom inštitútu tzv.

Modernizácia obchodných spoločností na obzore: plánované zmeny v obchodných spoločnostiach v kontexte rekodifikácie súkromného práva

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky predložilo do legislatívneho procesu a na verejnú diskusiu legislatívny zámer rekodifikácie práva obchodných spoločností[1].

Dočasná ochrana a jej dopad na zmluvné vzťahy podnikateľa pod dočasnou ochranou

V súvislosti s negatívnymi dopadmi šírenia ochorenia COVID -19 na podnikateľské prostredie bol s účinnosťou od 1.1.2021 prijatý zákon č. 421/2020 Z. z. o dočasnej ochrane podnikateľov vo finančných ťažkostiach a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Aktuálna judikatúra vo veci nárokov z vád diela

Najvyšší súd Slovenskej republiky vydal dňa 27. mája 2020 uznesenie sp. zn. 3Obdo/3/2020, ktoré bolo zaradené do zbierky stanovísk NS a rozhodnutí súdov SR ako R 59/2020. Toto uznesenie sa týka nárokov objednávateľa v prípade, ak zhotoviteľ dodá dielo s vadami, následne pristúpi k odstráneniu vád nahradením časti diela a odmietne odstrániť ďalšie…

Postavenie informačného modelovania stavieb (BIM) a informačného modelu v právnej úprave Slovenskej republiky

Oblasť stavebníctva (podobne ako iné oblasti) prechádza procesom digitalizácie a využívanie metódy informačného modelovania stavieb (BIM) predstavuje jeden z aspektov tohto vývoja, pričom výsledkom využitia tejto metódy je informačný model stavby. V článku poukazujem na absenciu jednoznačnej právnej úpravy informačných modelov a informačného…

Rôzne spôsoby akvizície: Ktorá je pre investora výhodnejšia?

Slovenský právny poriadok nedefinuje pojem „akvizícia“ napriek tomu, že je tento pojem často využívaný tak v ekonomickej, ako aj právnej terminológií. Akvizíciou sa rozumie pohltenie, ovládnutie menšej alebo ekonomicky slabšej cieľovej spoločnosti väčšou spoločnosťou, prípadne silnejšou spoločnosťou s väčším kapitálom. Účelom uskutočnenia…