obchodné právo

Medzinárodná výmena informácií podľa Nariadenia Rady (EÚ) č. 904/2010 zo dňa 07.10.2010 a (ne)záväznosť lehôt s dopadom na výsledok daňovej kontroly

Ustanovenie bodu 25 Nariadenia Rady (EÚ) č. 904/2010 zo dňa 07.10.2010 o administratívnej spolupráci a boji proti podvodom v oblasti dane z pridanej hodnoty („Nariadenie“) ,,lehoty ustanovené v tomto nariadení na poskytnutie informácii sa majú chápať ako maximálne lehoty“ je potrebné vykladať tak, že ide o lehoty, ktoré nemôžu byť prekročené a v…

Ďalšia strata podpory pri obnoviteľných zdrojoch energie - dopad na výrobcov, ale aj prevádzkovateľov distribučných sústav

Dňa 16.03.2020 zverejnil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ďalej ako „ÚRSO“) na svojej webovej stránke http://www.urso.gov.sk/?q=node/639 zoznam výrobcov elektriny prevádzkujúcich zariadenia na výrobu elektriny, ktorým zaniklo právo na podporu podľa § 3 ods. 1 písm. c) alebo písm. e) zákona č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov…

Právna pomoc AKSŠ v čase šírenia ochorenia COVID-19

V súčasnosti sa všetci nachádzame vo veľmi mimoriadnej a obtiažnej situácii, ktorá vyplynula so šírením koronavírusu a s tým súvisiaceho ochorenia COVID-19. Zo strany štátu sú prijímané opatrenia, ktoré majú podstatný vplyv na bežný život občanov, na činnosť podnikateľských subjektov a na celkovú ekonomickú situáciu na…

Judikatúra Súdneho dvora EÚ – Ochrana spotrebiteľa

Dňa 19.12.2019 vydal Súdny dvor Európskej Únie („Súdny dvor“) rozsudok v prejudiciálnom konaní vo veci C-290/19, RN proti Home Credit Slovakia, a.s., ktorého predmetom bolo posúdenie otázky, či je prípustné, aby v zmluve o spotrebiteľskom úvere bola RPMN vyjadrená nie ako jedna konkrétna hodnota, ale ako rozpätie uvádzajúce najnižšiu a najvyššiu…

Súdny dvor potvrdzuje právo na prístup k dokumentom obsiahnutým v spise k žiadosti o vydanie povolenia na uvedenie liekov na trh

Námietka proti takémuto prístupu musí poskytnúť vysvetlenia týkajúce sa povahy, predmetu a rozsahu údajov, ktorých zverejnenie by poškodilo obchodné záujmy

Je bankový účet povinnosťou pre zahraničných podnikateľov, ktorí chcú podnikať v Poľsku?

Zahraniční podnikatelia sa často v súvislosti s svojim podnikaním v Poľsku rozhodujú pre registráciu k dani z pridanej hodnoty. V súvislosti s takouto registráciou sa stáva otázka, či je povinné si v Poľsku založiť účet v banke.

Ako postupovať pri zrušení zmluvy o prevode nehnuteľnosti?

Prevod nehnuteľnosti je obyčajne transakciou, ktorá má dve fázy. Prvou z nich je uzatvorenie príslušnej zmluvy (napr. kúpnej zmluvy, darovacej zmluvy). Druhou fázou býva registrácia prevodu nehnuteľnosti na príslušnom orgáne (katastrálnom odbore príslušného okresného úradu) (ďalej len „Katastrálny úrad“). K zmene vlastníka nehnuteľnosti teda…

Prípadov stíhania českých a slovenských vývozcov (nielen) nemeckým kartelovým úradom bude pribúdať

Podľa nedávno zverejnených údajov patrí Česká republika a Slovensko k ekonomikám, ktoré sú najviac integrované do vnútorného trhu EÚ. Často teda dochádza k situáciám, kedy české a slovenské spoločnosti prichádzajú do kontaktu s konkurentmi v zahraničí, a to na pôde cudzích profesijných komôr či asociácií. S ohľadom na objemy vývozu sa tak deje…

Ako funguje squeeze-out na Slovensku?

Na konci minulého roku sa podarilo úspešne dokončiť vôbec prvú slovenskú transakciu spočívajúcu vo výkupe všetkých akcií menšinových akcionárov podľa novej právnej úpravy. Po uskutočnení výkupu sa tak majiteľom všetkých akcií stal jediný väčšinový akcionár. Celý proces obsahuje hneď niekoľko zaujímavých právnych a ekonomických aspektov, ktoré…

Odopretie práva hlasovať na schôdzi veriteľov zistenému veriteľovi zo strany správcu a následky takéhoto kroku

V tomto príspevku by sme sa radi venovali pomerne zaujímavému Nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky, sp. zn. IV. ÚS 101/2018 zo dňa 15.11.2018 (ďalej aj len ako „Nález“). V predmetnom Náleze Ústavný súd konštatoval porušenie čl. 46 ods. 1, čl. 47 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky ako aj porušenie čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv…

Plánujete ukončiť svoju podnikateľskú činnosť, rozhodnite o tom do 30. septembra 2020.

Vaša spoločnosť už nedosahuje zisk a neviete čo s ňou, zlikvidujte ju. Novela Obchodného zákonníka, ktorú parlament Národnej rady Slovenskej republiky schválil dňa 22.10.2019 a ktorej účinky sa v praxi uplatnia po 1. októbri 2020 významným spôsobom mení, predlžuje celý proces likvidácie, zavádza nové povinnosti pre likvidátora a likvidáciu…

Zápis konečného užívateľa výhod spoločnosti do Obchodného registra Slovenskej republiky – implementácia AML smernice

Konečný užívateľ výhod – legálna definícia

Tzv. konečného užívateľa výhod definuje zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním...

Nekalá súťaž a právne prostriedky ochrany proti nekalej súťaži

Hospodárska súťaž, ako prirodzená konkurencia v boji o zákazníka, tvorí neoddeliteľnú súčasť trhového hospodárstva, pričom je žiadúce, aby prebiehala čestne a poctivo.

Syndikované úverovanie

V máji 2019 Európska komisia publikovala finálny report zaoberajúci sa syndikovanými úvermi v EÚ a ich dopadmi na hospodársku súťaž na úverových trhoch („report“). Úplné znenie reportu je k dispozícii tu.

Prenajímate si firemné kancelárie? Dajte si pozor na dobu nájmu a skryté „benefity“

Jednou zo základných otázok, ktorú firmy riešia, sú priestory a lokalita, v ktorej budú podnikať. V prípade, ak spoločnosť nemá vlastné priestory, riešenie prichádza vo forme nájmu. Keďže tento býva obvykle dohodnutý na dlhšie obdobie a má výrazný vplyv na ekonomiku firmy, je dobré vedieť, na čo konkrétne sa sústrediť pri jeho…

Zmluva o prevode obchodného podielu verzus zmluva o predaji podniku

Zvrat v podnikateľských zámeroch je častou skutočnosťou týkajúcou sa čoraz väčšieho počtu podnikateľov. Osoba podnikateľa je vymedzená v zákone č. 513/1991 Z. z. Obchodný zákonník (ďalej len ako „Obchodný zákonník“), a to konkrétne v ust. § 2 Obchodného zákonníka ako osoba zapísaná v obchodnom registri; osoba, ktorá podniká na základe…

Právna úprava a postup založenia spoločnosti s ručením obmedzeným v prípade elektronického podania

Právna úprava založenia spoločnosti s ručením obmedzeným (ďalej len ako „Spoločnosť s r. o.“ alebo aj ako „Spoločnosť“) je zakotvená v zákone č. 513/1991 Zb., Obchodný zákonník, v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „Obchodný zákonník“). S danou problematikou úzko súvisí i právna úprava obsiahnutá v zákone č. 530/2003 Z. z., o obchodnom…

Zavedenie systému e-kasa

Novelami[1] zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice[2] („Zákon o ERP“) sa s účinnosťou od 01.07.2019 zmenil právny rámec používania registračných pokladníc na Slovensku. Zavedením tzv. systému e-kasa vznikla povinnosť podnikateľov evidovať tržby v online registračnej pokladnici alebo virtuálnej registračnej…

Lehota na zápis údajov o konečných užívateľoch výhod do obchodného registra je už len do konca roka 2019

Predmetom tohto článku je zhrnutie základných aspektov povinnosti právnických osôb zapísať do obchodného registra svojich konečných užívateľov výhod, vzhľadom na krátiacu sa lehotu na jej splnenie.

Funkcia člena štatutárneho orgánu – úprava zmluvy o výkone funkcie a jej súbeh s pracovnou zmluvou

Právna úprava zmluvy o výkone funkcie člena orgánu spoločnosti podľa slovenského Obchodného zákonníka