obchodné právo

Zmena povinností správcu vkladu pri správe vkladov zakladateľov

Od prvého decembra 2013 sa mení spôsob splácania peňažných vkladov do základného imania spoločností pri zakladaní spoločností. Vďaka tejto zmene sa mení aj spôsob preukazovania splatenia vkladov zakladateľov spoločnosti pred zápisom spoločnosti do príslušného obchodného registra. Spôsob splatenia nepeňažných vkladov do spoločnosti ostáva…

Novela Obchodného zákonníka: Povinnosť splatiť peňažné vklady na bankový účet

Dňa 1. decembra 2013 vstúpil do účinnosti zákon č. 357/2013 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.

Plníte si povinnosti voči zbierke listín? Ak nie, čo vám hrozí?

V súvislosti s ukladaním listín do zbierky listín môžeme rozlíšiť štyri druhy osôb: (i) tie, ktoré pre istotu ukladajú všetko, (ii) tie, ktoré do nej neukladajú nič, (iii) osoby, ktoré sem-tam niečo uložia a (iv) osoby, ktoré ukladajú listiny tak, ako to vyžaduje zákon. Ak sa chcete zaradiť do tej poslednej, ponúkame vám jednoduchý prehľad…

Ako prihlásiť pohľadávku do konkurzu alebo reštrukturalizácie?

V súčasnej dobe na Slovensku zaznamenávame nárast konkurzov a reštrukturalizácii. V prípade, ak sa váš obchodný partner ocitne v konkurze alebo reštrukturalizácii je potrebné, aby ste si svoju pohľadávku voči nemu prihlásili do toho ktorého konania. Ak tak neurobíte včas alebo spôsobom, akým to stanovuje právny predpis, vymožiteľnosť vašej…

Návrh Komisie o nárokoch vo veciach s nízkou hodnotou sporu pomôže spotrebiteľom aj malým a stredným podnikom

Európska komisia navrhla posilniť postavenie spotrebiteľov a podnikov v cezhraničných sporoch s nízkou hodnotou. Navrhnutá kľúčová zmena by znamenala zvýšenie hornej hranice na predkladanie nárokov v rámci uvedeného konania z dnešných 2 000 EUR na 10 000 EUR. Najväčší prospech z tejto zmeny budú mať malé podniky, keďže v súčasnosti nepresahuje…

Splatenie vkladov pri založení spoločnosti podľa právnej úpravy účinnej od 01.12.2013

Národná rada Slovenskej republiky dňa 18.10.2013 schválila novelu Obchodného zákonníka (v čase prípravy tohto článku ešte nezverejnenú v Zbierke zákonov), ktorou sa ukladá povinnosť splatiť peňažné vklady alebo ich časti pred zápisom spoločnosti do obchodného registra na osobitný samostatný účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky (ďalej len…

Mám právoplatný rozsudok voči svojmu obchodnému partnerovi, ako ďalej?

Získanie právoplatného rozhodnutia na zaplatenie dlžnej pohľadávky býva často len prvým krokom k jej úspešnému vymoženiu. Ak váš dlžník neuhradí dlžnú sumu ani potom, ako má v rukách rozhodnutie súdu, šancu uvidieť ešte niekedy svoje peniaze máte až potom, ako sa obrátite na súdneho exekútora. V troch krokoch vám poradíme ako…

Vyhnite sa spoločnému „konaniu“ konateľa s prokuristom

Podpisuje vo Vašej spoločnosti zmluvy konateľ spoločne s prokuristom? Nemeckí podnikatelia, ktorí na Slovensku pôsobia prostredníctvom svojich dcérskych spoločností, majú často záujem práve o kombináciu „zastupovania“ spoločnosti konateľom spoločne s prokuristom. Oba právne systémy rozlišujú medzi konaním v mene spoločnosti a zastupovaním…

Rozdiely medzi českou a slovenskou právnou úpravou verejného obstarávania (verejných zákaziek)

Revízne postupy a Ochrana proti nesprávnemu postup zadávateľa (stav k 17.7.2013); Stručné zhrnutie postupov, ktoré je možné uplatniť pred uzatvorením zmluvy (a po uzatvorení zmluvy).

Rekodifikačný boom v ČR - zodpovednosť štatutárnych orgánov

Ako sme už naznačili v predchádzajúcom článku zaoberajúcom sa rekodifikáciou českého súkromného práva, nový Zákon o obchodných korporáciách (ZOK), s účinnosťou od 1.1.2014, prináša významné zmeny aj v často diskutovanej oblasti postavenia a zodpovednosti členov štatutárnych orgánov. V tomto článku zhrnieme tie, ktoré sú vnímané ako…

Programy dodržiavania pravidiel hospodárskej súťaže (Competition Compliance Programy)

Právo Európskej únie, ako aj slovenské právo zakazujú podnikateľom účasť na takých činnostiach, ktoré predstavujú porušovanie pravidiel hospodárskej súťaže vrátane dohôd obmedzujúcich súťaž (ako sú kartely) a zneužívania dominantného postavenia (alebo významnej trhovej sily).

Aktuálne otázky používania elektronickej faktúry

V súvislosti s aktuálnou tématikou v rámci obchodnej praxe a rozširujúcou sa elektronizáciou, sa do popredia dostávajú otázky vystavovania elektronickej faktúry. Radi by sme upozornili na dôležité skutočnosti pri ich vystavovaní a všetkých náležitostiach, ktoré je potrebné zabezpečiť pre prípadné kontroly, aby v budúcnosti nenastali problémy a…

Nové pravidlá pre platobné služby v prospech spotrebiteľov a maloobchodníkov

S cieľom prispôsobiť platobný trh EÚ príležitostiam, ktoré ponúka jednotný trh, a podporiť rast hospodárstva Únie Európska komisia prijala balík, ktorý obsahuje novú smernicu o platobných službách („SPS2“) a návrh nariadenia o výmenných poplatkoch uplatňovaných na platobné transakcie realizované kartami.

Mám viac spoločností, ktoré spolu navzájom obchodujú. Na čo si dávať pozor?

Obchodný zákonník vo svojich ustanoveniach upravuje viaceré prípady, v ktorých sa kladú podmienky pre uzatváranie zmlúv medzi spoločníkmi alebo konateľmi a „ich spoločnosťami“. Ich cieľom je hlavne sprehľadnenie týchto obchodov a dosiahnutie reálneho oceňovania predmetu zmlúv. Pozrime sa preto na povinnosti a obmedzenia, ktoré vám z nich…

Cezhraničná kúpa tovaru medzi podnikateľmi v EÚ a príslušnosť súdov

Kúpa a predaj tovaru[1] medzi podnikateľmi v rámci členských krajín Európskej únie patrí k obchodom, s ktorými sa stretáva väčšina spoločností. Vzhľadom na vysoký počet kúpnych zmlúv, ktoré sa uzatvárajú medzi obchodnými spoločnosťami so sídlom v niektorej z členských krajín EÚ, nie je prekvapujúci ani vysoký počet súdnych sporov, ktorým čelia…

Hromadné akcie – vybrané otázky

Akcie, ako základný pojmový znak akciovej spoločnosti sú častým námetom odborných diskusií. V praxi obľúbeným hromadným akciám sa však odborná diskusia príliš nevenuje. Akciové spoločnosti často uprednostňujú hromadné akcie pred vydávaním jednotlivých listinných akcií a to zo zrejmých dôvodov, ako sú materiálna a časová úspora, uľahčenie…

Obchodujete so zahraničným partnerom? Akým právom sa bude riadiť váš obchodný vzťah?

Nájsť odpoveď na uvedenú otázku nie je vždy ľahké. Preto by ste si ju mali položiť už pri uzatváraní zmluvy a nie až vtedy, keď sa v zmluvnom vzťahu s vaším obchodným partnerom vyskytne problém.

Vláda schválila novelu Obchodného zákonníka

Klamať pri zakladaní eseročiek bude ťažšie. Novela Obchodného zákonníka obmedzuje možnosť fiktívnych vkladov spoločníkov.

Európska komisia otvorila verejnú konzultáciu ohľadom jednoosobových spoločností

Cieľom konzultácie je získať čo najpodrobnejšie informácie a názory na to, či by sa harmonizáciou vnútroštátnych predpisov v oblasti spoločností s jediným spoločníkom vytvorili jednoduché, flexibilné a všeobecne známe pravidlá (najmä vo vzťahu k malým a stredným podnikateľom) v celej EÚ. Komisia rovnako zisťuje, či by sa znížili náklady, ktorým…

Rekodifikačný boom v ČR – s.r.o. po novom

Dňa 1.1.2014 sa v Českej republike, v rámci rekodifikácie súkromného práva, stane účinným nový zákon o obchodných korporáciách, ktorý spoločne s novým občianskym zákonníkom nahradia súčasný obchodný zákonník a občiansky zákonník. Nakoľko ide o komplexnú rekodifikáciu, zameriame sa v našich článkoch na vybrané tematické okruhy. V tomto článku…